Корисні поради дачникам та городникам

Як омолодити стару яблуню: схема поступової омолоджувальної обрізки за 3 роки

Яблуня здатна прекрасно рости і плодоносити двадцять, а то й тридцять років. Але після суворої зими або весняних заморозків старі яблуні частенько гинуть зовсім або уповільнюють приріст нових пагонів. Гілки стають крихкими, плоди дрібнішають.

Тут у нас є два шляхи: позбутися від “бабусі” і посадити натомість нову яблуню або спробувати реанімувати стару за допомогою обрізки. Сьогодні ми пропонуємо поговорити про те, як омолодити стару яблуню, коли і як правильно проводити обрізку, щоб відродити дерево і зберегти улюблений сорт яблук.

Існує кілька способів омолодження старих плодових дерев. Найнадійніший – поступова обрізка протягом трьох сезонів. Трирічна схема омолоджувальної обрізки максимально щадить дерево, залишає яблуні більше шансів на виживання і відновлення.

Як омолодити стару яблуню: схема поступової омолоджувальної обрізки за 3 роки

Як зрозуміти, що яблуню пора омолоджувати

Не всі двадцяти – і навіть тридцятирічні яблуні потребують термінового омолаживании. Деяким досить щорічної санітарної обрізки з видаленням хворих та сухих гілок і проріджуванням крони. Але якщо у яблуні спостерігаються наступні ознаки:

 • повністю висушена верхівка,
 • великі тріщини на скелетних гілках,
 • оголення гілок скелетоутворювачів,
 • зміна смаку плодів в гіршу сторону,
 • невеликий річний приріст або його відсутність, масове висихання і відмирання плодоносних гілок,

– значить, прийшов час взятися за ножівку і секатор. І розібравшись у правилах і принципах поетапної обрізки, приступити до омолодження. Перше питання напрошується саме собою: коли краще обрізати стару яблуню? Навесні чи восени?

Коли проводити омолоджуючу обрізку

Як омолодити стару яблуню: схема поступової омолоджувальної обрізки за 3 роки

У нашій трирічній схемі обрізка та інші омолоджуючі процедури передбачаються і дуже ранньою весною (кінець лютого – початок березня) і пізно восени після листопаду.

Щоб яблуня змогла краще перенести обрізку, її проводять в періоди спокою дерева, коли немає вегетації. У лютому-березні потрібно встигнути до початку сокоруху, але в сильні морози (нижче -10С) обрізати яблуню не рекомендується. У жовтні-листопаді теж треба вибрати момент, коли листя вже облетіло, але температура повітря ще не опустилася до критичної позначки.

Як правильно омолодити стару яблуню

З термінами обрізки визначилися, тепер кілька слів про правила обрізки.

 • Спочатку спилюють великі гілки, потім дрібні.
 • Великі гілки краще пиляти по частинах, рухаючись по напрямку до стовбура. Так зручніше, і кора не буде задиратися.
 • Небажано видаляти більше третини крони за один раз, краще продовжити процедуру ще на один рік, ніж звести нанівець всі свої зусилля і погубити дерево.
 • Спилювати гілки потрібно не залишаючи сучків. Навіть найменший сучок неодмінно почне гнити, а гниття завжди може поширитися далі, створюючи загрозу життю яблуні.
 • Необхідно зачищати всі зрізи гострим ножем, потім обробляти їх садовим варом або спеціальною фарбою. Найбільші весняні зрізи (діаметром у шість сантиметрів і більше) після обробки на весь період вегетації краще “забинтувати” чорною плівкою.
 • При омолоджуванні відразу кількох яблунь на ділянці обов’язково дезінфікують спиртом або хлорним вапном інструменти при переході від одного до дерева до іншого. Брудний інструмент – відмінний переносник інфекцій з хворого дерева на здорове.

На весь час омолоджувальної обрізки яблуня потребує в поливу і підгодівлі. Навесні вносять комплексне добриво, восени – калійно-фосфорне, і протягом всього періоду вегетації багато поливають.

Перший етап відродження старої яблуні – підготовчий

Як омолодити стару яблуню: схема поступової омолоджувальної обрізки за 3 роки

По-перше, потрібно визначитися з планом обрізки: відзначити на папері, в голові або на самому дереві, які сучки підлягають видаленню, а які залишаються. В ідеалі яблуня повинна володіти одним центральним стовбуром (лідируючим провідником), що росте вертикально вгору. Від лідера під різними кутами у всі сторони розходяться гілки. Чим більше кут між гілками та стволом, тим краще – гілки повинні бути розташовані максимально горизонтально. Ще бажано, щоб верхні гілки були коротші за нижні і щоб вони розташовувалися не одна під одною, а з деяким зміщенням. Тоді сонячного світла вистачить усім.

По-друге, треба обзавестися необхідним інструментом і інвентарем. Нам знадобиться дві хороших ножівки (з дрібними і крупними зубцями), секатор, садові рукавички (бажано з захисними вставками), драбина (при значній висоті дерев – довга драбина і страхувальний пояс). Якщо є довгий сучкоріз або электросекатор, то й вони знадобляться.

Поступове омолодження яблуні: перший рік

Як омолодити стару яблуню: схема поступової омолоджувальної обрізки за 3 роки

Починаємо операцію пізньої осені з найбільш проблемних гілок. Спилюємо всі сухі, потріскані гілки, сучки без кори або з пошкодженою корою. За раз можна вирізати тільки три великі масивні гілки – це як раз і буде третина яблуні – максимально можлива межа обрізки без шкоди для дерева.

Після видалення найгірших гілок ліміт на третину дерева не вичерпаний? Тоді можна випиляти або вирізати сучки зі зміненою корою (з плямами чорного або іншого кольору, зі зморшкуватою корою) і пагони, розташовані поруч з голими сучками.

Є третина? Якщо ні, визначаємо, яку гілку хочемо бачити в якості центрального провідника. Новим лідером вибираємо найбільш вдало розташовану вертикальну гілку, бажано не більше п’яти метрів у висоту. Всі інші вертикально зростаючі пагони будуть конкурентами новому лідеру, ми їх помічаємо на видалення. Але всі відразу не вирізаємо, починаємо з одного – самого слабкого, а інші почекають наступного сезону.

Тепер-то, напевно, третина яблуні вже випиляна. Можна вважати початковий етап омолодження закінченим – нехай яблуня відправляється на зимівлю.

Поступове омолодження яблуні: другий рік

Весняні роботи по обрізці

Повертаємося до омолоджувальної обрізки старої яблуні в лютому або березні наступного сезону. Прийшов час зайнятися вовчками. Вовчок – це довгий вертикальний пагін, який росте у висоту і не плодоносить. Виглядають вовчки ось так:

Як омолодити стару яблуню: схема поступової омолоджувальної обрізки за 3 роки

Буває, що на старій яблуні їх немає взагалі, а буває – вони ростуть цілими пучками. Вертикально зростаючі вовчки не дають врожаю, але їх можна перетворити в плодоносні гілки, якщо відігнути по максимуму. Отже, вибираємо десять найсильніших і найрозвинутіших вовчків і намагаємося відігнути їх в сторону до максимально можливого кута, закріплюючи за допомогою металевого дроту. Діяти доведеться акуратно, але сильно, щоб не зламати. Всі інші вовчки зрізаємо.

На цьому поки все. Залишаємо яблуню в спокої до пізньої осені.

Осіння обрізка старої яблуні

Восени другого року будемо доробляти все, що довелося залишити у попередньому сезоні: вирізаємо гілки з підозрілими змінами на корі, якщо такі залишилися; спилюємо конкурентів нового лідера, якщо вони є. Ще можна приблизно на третину скоротити верхній ярус гілок щоб уникнути затінення. При необхідності вкорочуємо і центральний лідируючий пагін, щоб висота яблуні була не більше п’яти метрів.

Знову ж таки не забуваємо стежити за кількістю вирізаного і спиляного: більше третини за раз краще не видаляти.

До цього моменту (за два сезони) наша яблуня вже втратила дві третини своїх старих гілок. Тепер нехай спокійно зимує.

Поступове омолодження яблуні: третій рік

Як омолодити стару яблуню: схема поступової омолоджувальної обрізки за 3 роки

Ранньою весною або пізньою осінню третього року завершуємо наш проект під назвою “Омолодити стару яблуню”. Видаляємо останню третину тих гілок, що намітили на підготовчому етапі. Це і засохлі гілки, і залишені пагони-конкуренти, і нові вовчки (кращі з них теж можна спробувати відігнути, якщо молодих гілок не вистачає). Не встигли вкоротити верхній ярус в минулому сезоні, значить, саме час зробити це зараз.

В результаті все, що планувалося до вирізання, має бути видалене. Завдяки відігнутим вовчкам і новим паросткам яблуня обзавелася молодими гілками, які через пару років перетворяться на повноцінні плодоносні гілки. У наступному сезоні повернемося до звичайної санітарної обрізки, що рятує дерево від хворих і засохлих гілок.

Звичайно, поступове омолодження яблуні – процес нелегкий. І немає ніяких гарантій, що позбувшись більшої частини своїх гілок, яблуня без проблем переживе зиму. Але коли немає іншого шляху врятувати улюблений сорт, спробувати омолодити старе дерево, безсумнівно, варто.

Як згадувалося вище, поступова обрізка старих гілок – це не єдиний спосіб омолодження яблуні. Про інші (ще більш радикальні) методи ми детальніше розповімо в одній з наступних статей.

Залишити коментар

Ваша адреса електронної пошти не буде опублікована