Корисні поради дачникам та городникам

Як отримати хороший урожай цвітної капусти?

З глибокої давнини людина вирощує і використовує в їжу капусту. Як овочева культура капуста в раціоні українців з’явилася в 11 столітті, але лише порівняно недавно стали використовувати в їжу цвітну капусту.

За смаковими і поживними якостями цвітна капуста, мабуть, очолює харчової ряд овочевих культур необхідних людині. При вирощуванні через розсаду вже в червні можна знімати урожай. Цвітна капуста, крім вітамінів і мікроелементів, що містить рослинний білок, вуглеводи, амінокислоти, азотисті сполуки, які легко засвоюються організмом людини. Продукт настільки гіпоалергенний (тобто не містить алергенних елементів) і корисний, що рекомендується грудним дітям першим прикормом.

Цвітна капуста активізує процес утворення еритроцитів, сприяє зниженню вмісту цукру в крові. У літніх людей цвітна капуста знижує крихкість кісток, а у дітей сприяє зростанню і зміцненню скелета. Всіх позитивних властивостей не перелічити. Але навіть перераховані свідчать – кольорова капуста потрібний овоч на городі. Що заважає городникам отримувати великі якісні смачні суцвіття-головки цвітної капусти?

Причини малих качанів цвітної капусти

Як отримати хороший урожай цвітної капусти?

Сорт цвітної капусти

Однією з головних причин малих качанів цвітної капусти є неправильно вибраний сорт. Більшість сортів цвітної капусти має іноземне походження і навіть при районуванні не виносить різких коливань температури у весняний період.

Період посіву цвітної капусти

Впливає на кількість квіткових пагонів, їх крупність і період посіву. Цвітна капуста – рослина короткого дня. При 13-14 годинному дні розвивається, в основному, листя. Також культура не виносить навіть тимчасового затінення. Рослини нормально розвиваються при яскравому освітленні протягом усього світлового дня. В іншому випадку вони не формують розвинених суцвіть.

Оптимальна температура для цвітної капусти

Цвітній капусті необхідні помірно теплі температури. Оптимальні для розвитку суцвіть знаходяться в межах +17…+18°С. В холодні ночі розвиток суцвіть сповільнюється, але вони виходять великими, а в спекотні (більше +25°С) залишаються дрібними, виглядають пухкими, рідкими кожен квітковий пагін з нерозпущеними бутонами відокремлюється від загального стебла. Суцвіття схоже на в’янучий розпатланий букет.

Правильні поливи

Порушення поливного режиму негативно позначається на формуванні листя цвітної капусти і розвитку зав’язей. Сухість грунту в ранньому віці практично неможливо виправити рясними поливами в решту вегетаційного періоду.

Як отримати хороший урожай цвітної капусти?
Як отримати хороший урожай цвітної капусти?

Підготовка насіннєвого матеріалу

Урожай починається з насіння. Насіння цвітної капусти практичніше купувати, а не вирощувати самостійно. Купувати насіння потрібно тільки у перевірених продавців. На пакеті повинні бути наступні дані:

  • найменування сорту або гібриду (F1),
  • рік одержання насіння і тривалість зберігання життєздатного посівного матеріалу,
  • орієнтовна дата посіву на розсаду і у відкритий грунт,
  • терміни дозрівання сорту (ранній, середній, пізній) та приблизні строки збирання.

При купівлі насіння цвітної капусти відпадає необхідність в його підготовці до посіву, що значно економить час.

Який сорт цвітної капусти вибрати?

Сорти цвітної капусти відрізняються за зовнішнім виглядом, забарвленням зрілого суцвіття. Однак кольоровість не впливає на якість продукції і залежить від уподобань гурманів. Одні люблять білосніжні суцвіття, інші – фіолетові або ніжно-бежеві.

Враховуючи, що повний цикл розвитку кольорової капусти навіть ранніх сортів становить більше 100 днів, вирощують її частіше усього через розсаду. Розсадний період дозволяє отримати ранній (іноді вже в червні) урожай.

До ранніх сортів цвітної капусти відносяться Коза Дереза, Мовір-74, Гарантія, Сніжинка. Сорт Дачниця і гібрид Інклайн F1 виділяються своєю стійкістю до несприятливих умов погоди. Сорти цвітної капусти Мовір-74 і Гарантія формують високі врожаї, стійкі до бактеріозів.

З гібридів цвітної капусти найбільш ранні – Дар’я, Анфіса, Царівна, Алла F1, Снігуронька F1.

Селекціонери щорічно пропонують нові сорти і гібриди цвітної капусти з поліпшеними якостями, які можна вибрати по каталогах.

Як отримати хороший урожай цвітної капусти?
Підготовка грунту для цвітної капусти

Цвітна капуста – особлива овочева культура. Рослини не виносять щільної, важкої, глинистої землі з високою кислотністю. Виділивши грядку в культурообороті під цвітну капусту, необхідно з осені провести всі роботи, пов’язані з підготовкою грунту. Для розкислення грунту з осені потрібно внести вапно або доломітове борошно. Оптимальною вважається кислотність грунту для капусти при рН=6,5-7,5.

Землю під цвітну капусту потрібно заправити зрілим перегноєм, компостом або готовим біогумусом. Залежно від стану землі (її родючості і типу) для нормалізації процесів водо– та повітрообміну кількість органіки може становити 1-3 відра на кв. м.

Молоді сіянці і розсада цвітної капусти дуже чутливі до нестачі поживних речовин і мікроелементів, особливо бору, молібдену, магнію. Тому разом з органічним добривом з осені можна внести нітрофоску або кемиру з дозою 60-70 г/кв. м.

Можна з осені внести половину норми нітрофоски, а навесні до висадки розсади кольорової капусти доповнити кемиру, у складі якої є необхідні мікроелементи. Осінню заправку мінеральними добривами можна підібрати самостійно в залежності від стану грунту.

Посадка розсади

У регіонах з коротким теплим періодом доцільніше розсаду цвітної капусти висаджувати у відкритий грунт або під легке укриття у віці 50-60 днів, щоб меншу кількість часу доводилося рослинам перебувати в зоні ризику (перепади температури і ін). Висаджувати цвітну капусту на постійне місце потрібно тільки абсолютно здорову розсаду віком не менше 35-40 днів, 15-17 см заввишки, що має добре розвинений корінь з великою кількістю дрібних обростаючих коренів, 3-5 розвинених листків, насиченого зеленого кольору. Розсада витягнута, бліда, переросла не сформує гарної великої головки.

Для цвітної капусти добрими попередниками є бобові, цибулинні, гарбузові. Перед посадкою доцільно в кожну лунку додати 2-3 ложки золи. Вона відлякує шкідників і послужить підживленням мікроелементами, які дуже потрібні розсаді в перші дні зростання.

Схема посадки розсади кольорової капусти при рядовому розташуванні рослин становить 50х25 см. Посадку цвітної капусти проводять в теплий, похмурий день, коли сонце приховано хмарами. Розсадні рослини заглиблюють в посадкові лунки до першого справжнього листка. Після посадки обов’язково рослину поливають під корінь. Висаджену розсаду цвітної капусти на 2-3 дні (не більше), прикривають від прямих сонячних променів яким-небудь матеріалом, але не плівкою.

Як отримати хороший урожай цвітної капусти?Безрозсадний спосіб вирощування цвітної капусти

При безрозсадному способі вирощування цвітної капусти у відповідних кліматичних умовах посів насіння в грунт проводять при прогріванні грунту в кореневмісному 10-20 см шарі не нижче +14…+15°С, а повітря +17…+19°С.

Між рядами залишають відстань 40-60 см. Перший раз прополку цвітної капусти виконують у фазі 2-х справжніх листочків. Між рослинами залишають відстань 10-15 см Слабкі і загущаючі посадку рослини вищипують.

У фазу 5-6 листків цвітної капусти проводять остаточне формування густоти рослин. Відстань залишають 20-25, іноді до 30 см (на високородючих ґрунтах і сильних високорослих сортах з великою надземною масою). Перед прополкою цвітної капусти грунт добре зволожують. Якщо є вільне місце, а коренева система висмикнутих рослин не має пошкоджень, то можна ці рослини пересадити на вільне місце. Після остаточного формування густоти стояння догляд за безрозсадною і розсадною культурами не відрізняються один від одного.

Догляд в період вирощування

Незалежно від методу вирощування цвітної капусти (через розсаду або прямим посівом в грунт), догляд включає відстеження та підтримання в рекомендованих межах вологості, освітлення, забезпечення поживними речовинами, а також своєчасний захист від хвороб і шкідників. Грунт під рослинами після підгодівлі розпушують і підгортають або (що менш болісно для рослин) підсипають землю до стеблах до перших листків. Підгортання або підсипку грунту поєднують з першою та другою підгодівлями.

Полив цвітної капусти

Цвітна капуста належить до вологолюбних рослини і весь період вегетації потребує достатньої кількості води. Є 2 періоди в розвитку кольорової капусти, коли культурі особливо потрібна вода – це фази формування розетки і зав’язування качана. Вологість грунту не повинна опускатися нижче 75-85% (грудка грунту в руці не злипається, але і не розсипається при розкритті долоні, залишається щільним, не злиплим згустком).

Навіть короткочасне підсушування грунту негативно впливає на розвиток суцвіть цвітної капусти і викликає подрібнення головок. Поливи проводять 1-2 рази на тиждень теплою відстояною водою, щоб прибрати хлор (якщо він є). Різке зниження температури грунту при поливі холодною водою (з колодязя, артезіанки та інших джерел) вплине в майбутньому на формування розміру головки рослин. Коріння цвітної капусти розташовуються близько до поверхні грунту, тому розпушування не завжди виправдано, краще після поливів мульчувати грунт. Не забувайте в жарку погоду обприскувати рослини, розбризкуючи воду до стану туману.

Як отримати хороший урожай цвітної капусти?Підживлення цвітної капусти

Враховуючи велику потребу культури в поживних речовинах для формування якісного врожаю необхідно додаткове внесення добрив. Цвітна капуста чуйна на органіку, значить, доцільно чергувати підживлення органічними та мінеральними добривами. При проведенні підживлень завжди потрібно пам’ятати, що при занадто рясному підживленні культура сформує пишний букет із листя, а головок з смачними суцвіттями можна не отримати.

Цвітна капуста не переносить перегодовування азотом, тому в підгодівлі азот може бути до початку формування головки. Пізніше його вносити недоцільно, щоб нітрати (вірніше нітрити) не накопичилися в їстівній частині культури. Краще забезпечити рослини мікроелементами. Вони зміцнять імунітет рослин, що послужить захистом при нашесті шкідників і хвороб. Проводять 2-3 підживлення, використовуючи основні елементи живлення з мікроелементами. Сорти цвітної капусти з довгим вегетаційним періодом підживлюють мікроелементами додатково.

Перша підгодівля цвітної капусти

У першій підгодівлі цвітної капусти обов’язково повинен бути азот, щоб посилити розвиток листової маси, необхідної для фотосинтезу. Перша підгодівля проводиться через 10-12 днів розчином органічних добрив з додаванням мікроелементів. Розчин готують в співвідношенні: коров’ячий гній 1:10, а пташиний послід 1:15 частин води. Якщо в господарстві немає органіки, можна придбати органічні добрива в відповідних магазинах – сухий гранульований пташиний послід, рідкі екстракти коров’ячого гною. У початковий період рослинам цвітної капусти для закладки і розвитку суцвіть потрібен бор, молібден, магній, марганець. Їх можна придбати в магазині і додати в розчин органіки, розчинивши згідно з рекомендаціями.

Якщо немає можливості підгодувати рослини органічними добривами, то можна внести кемиру, террафлекс або майстер, дозою 60-70 г/10 л води. Полив проводять під корінь цвітної капусти, не заливаючи надземну масу живильним розчином. Ці добрива містять мікроелементи. Після кожного поливу необхідно мульчувати грунт для уповільнення випаровування води і утворення кірки.

Якщо вищевказаних добрив немає, можна приготувати розчин нітрофоски в такій же дозі і додати туди мікроелементи.

Як отримати хороший урожай цвітної капусти?Друга підгодівля цвітної капусти

Другу підгодівлю цвітної капусти проводять у фазу 5-7 листків. Вносять азофоску або інше комплексне добриво з розрахунку 50-70 г на 10 л води або розсипають цю дозу на кв. м під полив. При другій підгодівлі обов’язково в живильний розчин додають по 1 г бору і молібдену.

Третя підгодівля цвітної капусти

Третю підгодівлю проводять у фазу формування головки (приблизно з великий волоський горіх). Формування головки цвітної капусти починається після розростання 7-9 листків. Вони відіграють роль накопичувача поживних речовин. Ці листя обривати не можна. Вони з часом, віддавши всі поживні речовини суцвіттю, пожовкнуть і опадуть.

На 1 кв. м вносять фосфорно-калійне добриво, відповідно по 30 і 40 гр. Можна удобрити будь-яким іншим повним добривом, але з мінімальним вмістом азоту.

У цей період можна знову підживити цвітну капусту сумішшю органічних і мінеральних добрив. Розводять коров’як 1:8 і на кожні 10 л розчину додають по десертній ложці аміачної селітри та суперфосфату або десертну ложку азотного лою і по столовій ложці суперфосфату і сірчанокислого калію.

Як визначити стиглість цвітної капусти?

Свіжий зрілий качан цвітної капусти важкий, щільний, пружний. Окремі суцвіття відламуються з хрускотом. Листя, що обрамляють суцвіття, повинні бути насичено зеленими, свіжими і пружними.

Мляві листя цвітної капусти, роздроблені на окремі частини суцвіття, що гнуться в різні боки, темні плями на листках і стеблі – свідоцтво неякісного продукту. З такого продукту не приготувати смачні страви.

Залишити коментар

Ваша адреса електронної пошти не буде опублікована