Корисні поради дачникам та городникам

Як правильно організувати освітлення саду

Щоб сад був місцем для комфортного відпочинку, йому потрібно грамотне освітлення – треба заздалегідь спроектувати, прокласти електропроводку, розвісити світильники, встановити наземну декоративну підсвітку, а головне – правильно організувати управління всім цим господарством.

Що потрібно для освітлення саду на дачі

Організація системи освітлення саду на дачі – це ціле мистецтво, адже за допомогою розташування світильників можна створювати чарівні світлові картини нічного саду, перетворюючи його територію в дивовижне по красі царство тіней і силуетів.

Світильники та їх розміщення

Якщо у вас невелика ділянка, то для освітлення саду на дачі можна використовувати садові ліхтарі на стійках висотою 100-120 см. Їх встановлюють уздовж садових доріжок приблизно в 5-6 метрах один від одного. Такі ліхтарі не сліплять очі, їх зручно обслуговувати у випадку необхідності, а взимку вони не будуть засипані снігом і як і раніше зможуть виконувати свою роботу.

Как правильно организовать освещение сада

А ось на газонах подібні садові ліхтарі встановлювати не варто – це утруднить як стрижку газону, так і доступ до самих ліхтарів. Ще одне обмеження – розміщення ліхтарів серед чагарників: потрібно враховувати їх можливий ріст, щоб з часом високі кущі не поглинули світильники.

Зате ефектним кроком буде встановлення таких ліхтарів на квіткових клумбах або рокарії – з умовою, що до них буде організований вільний доступ для обслуговування.

Как правильно организовать освещение сада

Для організації світу на великих галявинах або майданчиках світильники потрібно підвішувати високо на стовпах, щоб світло від них падав зверху. Такі ліхтарі можуть бути як однорожковими, так і з кількома ріжками.

Щоб отримати комфортний світ в альтанках або під навісами, краще комбінувати підвісні та настінні світильники-бра з окремими выключателями для кожного.

З допомогою невеликих вбудованих світильників має сенс виділяти сходинки, підпірні стінки і інші виступаючі частини ландшафту, щоб їх добре було видно вночі.

Как правильно организовать освещение сада

При цьому всі світильники, які використовуються в саду, повинні поєднуватися між собою, а не купуватися вроздріб. Також у них повинні використовуватися енергозберігаючі лампочки одного типу і колірної температури, які дають однакове світло.

Куди подіти дроти

Цілком можна організувати освітлення саду без електрики – наприклад, використовуючи садові ліхтарі на сонячних батареях. Але більшість доступних на ринку серйозних систем освітлення все ж вимагають підключення до електромережі 220 вольт. Кабель для таких систем прокладають по вузьких траншеях глибиною близько 90 см, на дно яких насипають пісок шаром приблизно в 20 см.

Кабель на дно траншеї укладають в захисному коробі (зазвичай це пластикова труба).

Поверх покладеного кабелю стелять так звану сигнальну стрічку для кабельних ліній шириною 15 см з написом “Обережно, кабель!”, після чого траншею засипають.

Там, де будуть встановлені садові ліхтарі, декоративне підсвічування або розетки, кабель у формі петлі випускають на поверхню. Це слід враховувати при розрахунку необхідного метражу кабелю для прокладання по саду – в результаті його може знадобитися майже в 2 рази більше, ніж сума всіх відстаней між ліхтарями та іншими точками виведення кабелю на поверхню.

Как правильно организовать освещение сада

Дещо легше влаштувати освітлення саду в 12 вольт. Тоді дроту можна закладати на невелику глибину, всього в 20-30 см. Їх можна укладати навіть разом з поливними трубами. А в тих місцях, де проводи будуть проходити під садовими доріжками або іншими об’єктами, їх слід пускати в так звану ” заставну трубу, щоб у разі необхідності можна було витягнути дроти, не руйнуючи ту ж доріжку.

В ідеалі в саду варто закласти кілька окремих ліній електропроводки з самостійним управлінням кожної з них.

Одна може відповідати за освітлення доріжок або як якоїсь окремої частини саду, інша – за висвітлення іншій частині і так далі.

Також завжди окремою лінією тягнуть проводку до електричних розеток (вони, наприклад, можуть бути передбачені в альтанці або довільно на території – наприклад, під майбутню новорічну ялинку – тоді їх роблять на спеціальних стійках, піднімаючи над поверхнею землі.

Включення – легким рухом руки

Включення освітлення саду можна зробити ручним, використовувати для цього фотоелементи або датчики руху: тут все на ваш вибір і смак. Єдине що – монтаж всієї системи та її підключення до щитка в будинку повинен виконувати грамотний спеціаліст-електрик.

Не забудьте також вказати місця прокладання проводів по саду і ділянки на плані його ділянки, тому що з роками ця інформація легко стирається з пам’яті і її краще зберігати разом зі схемою електропроводки самого будинку. Фахівці рекомендують робити схему проводки в саду навіть у тому випадку, якщо її укладали за заздалегідь затвердженим проектом – на всякий випадок.

 

Залишити коментар

Ваша адреса електронної пошти не буде опублікована