Корисні поради дачникам та городникам

Як правильно підгортати картоплю?

Картопля – другий хліб, овоч, без якого ми своє життя вже не уявляємо. Буквально в кожній страві є картопля в тому чи іншому вигляді і буквально на кожній ділянці сотка-інша під неї відведена. На жаль, далеко не всі знають, як правильно вирощувати картоплю, не в курсі про основні правила агротехніки цієї культури, тому і врожаї одержують деколи більш ніж скромні.

Сьогодні ми відкриємо завісу таємниці над одним важливим агротехнічним прийомом догляду за картоплею – підгортанням. Виходячи з назви, цей захід полягає в присипці основи кущів картоплі землею у м’якому і рихлому стані. Іноді, щоб отримати високі врожаї, все що картоплі потрібно – це боротьба з бур’янами, шкідниками та правильне підгортання, що надійно захищає від негативних кліматичних факторів.

Підгортання картоплі

У чому правильність підгортання? Вона визначається не тільки виходячи з правил проведення цього прийому, але і з вірного визначення часу для проведення підгортання. При цьому іноді успіх справи визначає саме найперше підгортання, далі, другий етап – це визначення необхідної кількості підгортання і третє – час доби, в який підгортання проводити найбільш безпечно для рослин картоплі.

Важливо, при підгортанні картоплі, використовуючи для цього мотику, не пошкодити молоді пагони рослини і коріння. Це найчастіша помилка: адже якщо їх серйозно (а іноді і злегка) пошкодити, то це може вкрай негативно позначитися на розвитку рослин, а при сильному пошкодженні пагонів є ризик повної загибелі куща або більшої його частини.

Що ж до термінів, то тут думки і фахівців, і «пересічних» городників розходяться. Єдине тут, мабуть, тільки те, що термін проведення підгортання потрібно вибирати, орієнтуючись на висоту пагонів картоплі, проте конкретні цифри іноді досить сильно варіюють. Наприклад, одні стверджують, що перше підгортання можна проводити при досягненні висоти стебел 13 см, інші – в 15, треті – в 18, і так до 20 см. Іноді зустрічається інформація, що саме перше підгортання слід проводити, як тільки стеблинки витягнуться на 6-8 см або взагалі орієнтуватися на інтуїцію (в залежності від погоди, грунту тощо).

Дійсно, можна заплутатись, але будемо все ж орієнтуватися саме на поради «бувалих», так от вони радять підгортати картоплю раніше, не затягувати з цим, оскільки підгортання цілком може скоротити кількість прополок і розпушування грунту.

Крім того, терміни проведення самого першого підгортання залежать ще і від часу, коли ви посадили картоплю. Наприклад, якщо ви здійснили посадку картоплі в традиційні терміни, тобто на початку травня, то вже в середині цього місяця, коли сходи вже активно розвиваються, цілком можна провести початкове підгортання. В даний момент часу підгортання якраз і відіграє подвійну роль – в тому числі в якості захисту.

Як правильно підгортати картоплю?Перше підгортання картоплі

Незважаючи на безліч різних рекомендацій, все ж прислухаємося саме до професіоналів: вони рекомендують перше підгортання проводити, коли висота стебел буде в інтервалі від шести до восьми-дев’яти сантиметрів від землі. При цьому, якщо очікується сильне похолодання, аж до морозу, то цілком допустимо кущики вкрити грунтом цілком, «з головою». У тому випадку, якщо морози не очікуються, то повністю вкривати кущі немає ніякої необхідності, оскільки таке укриття може загальмувати розвиток рослин. В даному випадку цілком буде достатньо, якщо ви піднімете грунт навколо рослин картоплі буквально на пару сантиметрів. Саме перше підгортання можна здійснювати як мотоблоком, так і вручну, тобто мотикою, далі бажано використовувати саме мотику, тобто ручний інструмент, хоча, якщо ви професійно володієте мотоблоком, то цілком допустимо застосовувати і його. Головне – намагатися брати грунт з міжрядь і рівномірно підгортати рослини, щоб земля була зі всіх сторін, а не з якоїсь однієї або двох.

Друге підгортання картоплі

Далі розпалюються суперечки вже не про терміни проведення першого підгортання, а про кількість підгортань. Але тут більшість городників все ж схожі в одному: кількість підгортань має дорівнювати трьом або чотирьом і не бути менше двох.

Отже, після першого підгортання друге бажано провести, коли вже почнуть формуватися бульби картоплі. Зазвичай це відбувається через 15-18 днів після проведення першого підгортання, тобто календарно при посадці на початку травня і проведенні першого підгортання в середині травня друге можна провести на початку червня. Головне – встигнути до початку цвітіння, тому що під час цвітіння експерти радять рослини картоплі не підгортати, та й взагалі намагатися їх зайвий раз не чіпати.

Друге підгортання – це трохи більш складний та трудомісткий процес, тут вже пробігтися по рядкам і злегка нагребти грунт, як при першому підгортанні, не вийде. При проведенні другого підгортання важливо зробити так, щоб висота гребеня біля кожної рослини картоплі була 15-17 см, в іншому випадку може спостерігатися випинання бульб з ґрунту і під впливом сонячного світла накопичення в них отрути соланіну, про що скаже нетиповий, зелений колір бульб.

Третє і подальші підгортання картоплі

Далі, третє підгортання, його проводять зазвичай після того, як висота пагонів картоплі сягне 23-26 см. При проведенні цього підгортання мотикою потрібно працювати акуратно, не варто засипати більшу частину рослин, як це роблять багато; це помилка, проте між пагонами все ж слід накидати трохи грунту. Цей прийом дозволить почати рости картоплі в ширину. В результаті, після закінчення проведення третього підгортання, висота гребеня повинна бути на рівні 17-19 см.

Третє підгортання проводять не всі, проте доведено, що його здійснення все ж може сприяти підвищенню врожайності картоплі, тому якщо така можливість у вас є, то ігнорувати проведення третього підгортання не варто.

У тому випадку якщо кущі починають розвалюватися і гнізда вздовж гребеня не спостерігається, то третє підгортання потрібно проводити обов’язково.

Якщо посадки картоплі розростаються дуже сильно, що буває на живильному і багатому вологою ґрунті, коли кущі активно ростуть поперек і вшир і бульби навіть після трьох підгортань іноді випирають з-під землі, то цілком допустимо провести і четверте підгортання.

Як правильно підгортати картоплю?

Який час краще всього підходить для підгортання картоплі?

Отже, коли календарно проводити підгортання та яку кількість їх робити, ми вже зрозуміли, тепер давайте поговоримо саме про час проведення цих підгортань. Про це досить часто запитують початківці городники, які вперше висаджують картоплю на своїх ділянках і питання це, незважаючи на гадану простоту, досить важливе.

Кожен з нас, особливо на дачах, бачив городників, які працюють на картоплі буквально в розпал дня. Дійсно, люди встають рано, добираються до дачі, їдять і виходять з сапками на ділянку опівдні, трохи раніше чи трохи пізніше. Чи вірно це, якщо опівдні і найближчі до полудня години сонце, як правило, буквально обпікає і воно найбільш активно? Насправді ні, не вірно: багато городників після проведення підгортання картоплі в полуденні години помічали, як до вечора кущики буквально в’януть. Вся справа в тому, що в самі жаркі години дня рослини особливо чутливі до всяких видів робіт з ними, а ми ще і накидаємо на кущики часто сильно розігріту землю, що призводить іноді до сильних втрат вологи, зниження тургору. Враховуючи це, оптимальний період проведення операцій з підгортання картоплі – це ранкові або вечірні години. Завершити операції потрібно в 10-11 годин дня і продовжити їх після шести вечора. Звичайно, якщо стоїть похмура погода, то цілком можливо проводити підгортання в будь-який час доби.

До речі, після дощу проведення підгортання вважається максимально сприятливим для картоплі, це пов’язано з тим, що земля добре зволожена і після підгортання не обсипається, що надалі заощадить ваш час і сили.

У тому випадку якщо у вас немає іншого виходу, як проводити підгортання в полуденні години, то настійно рекомендуємо перед проведенням підгортання гарненько полити ділянку, це охолодить верхній шар грунту і підвищить тургор рослин.

Як правильно підгортати картоплю?Чи завжди необхідне підгортання картоплі?

Отже, суперечки серед городників, особливо в останні роки, розгораються не тільки навколо термінів, кількості підгортання, але і в цілому за доцільність цього заходу. Багато відверто стверджують, що підгортання лише додає роботи до нелегкої агротехніки вирощування картоплі, що передбачає прополки, боротьбу з шкідниками, так і самі процеси посадки і збирання врожаю також досить трудомісткі.

Отже, давайте розберемо явні плюси від підгортання картоплі та наведемо кілька прикладів вирощування цієї овочевої культури за іншими технологіями, коли підгортання зовсім і не потрібно, а ви вирішите, варто його робити чи ні.

Очевидні і безперечні плюси від підгортання картоплі – це прискорення росту і розвитку, як надземної маси, так і підземної (корені та бульби), звичайно, якщо не перевищувати зазначену нами висоту підгортання і не засипати рослини «з головою», крім самого першого разу, якщо необхідний захист від заморозків. Наступний плюс – це поліпшення повітряного і водного обміну грунту, завдяки тому, що не утворюється на її поверхні грунтова кірка. Ще один аргумент на користь підгортання – це захист рослини не тільки від холоду, але і від пересихання, що вкрай актуально для дачних ділянок, де ми буваємо від випадку до випадку і, якщо на ділянці, розташованій поруч з місцем проживання, ми зможемо провести додаткове зволоження ґрунту та полив рослин, якщо буде дуже сухо і жарко, то на дачу ми можемо повернутися вже і до висохлих паростків. У випадку з підгортанням, яке, як ми вже писали, чудово проводити після дощу, волога, як і при мульчуванні грунту, буде затримуватися, поступати до коріння і не випаровуватися. Далі, підгортання дозволяє одночасно боротися і з бур’янами, адже ми буквально вкриваємо грунт ще одним шаром, тим самим гальмуючи зростання бур’янів, а значить, картопля не матиме конкурентів і отримати більше живлення і вологи. До всього іншого, завдяки обробці кущики стають стрункішими, схожі на букет квітів у вазі, вони не розвалюються, не розростаються надміру, а значить, і не затінюють сусідні рослини. При вмілому плануванні ділянки і використанні підгортання на одній і тій же площі можна розмістити на 10-15% більше рослин, ніж при вирощуванні без підгортання, і зібрати більший урожай.

Як правильно підгортати картоплю?
І нарешті, підгортання захистить бульби від контакту з сонячним світлом і накопичення соланіну, про що ми вже згадували. Не забувайте, що соланін – це отрута, особливо його багато в картоплі, потрапившій під промені сонця, яка набуває зелений відтінок. Звичайно, для людини летальна доза або доза, коли ми відчуємо отруєння, досить велика, але все ж навіщо випробовувати долю і зайвий раз труїти свій організм.

Природно, щоб підгортання дало всі плюси, до рослин потрібно ставитися обережно. При проведенні підгортання важливо намагатися уникнути всіляких травм надземної маси картоплі і її кореневої системи, інакше не можна поліпшити стан рослин, а погіршити. Запам’ятайте, що поспішати тут не варто, якщо у вас мало часу, то краще розтягніть підгортання на два або три дні.

Альтернатива підгортанню

У висновку, як ми і обіцяли, пара прикладів вирощування картоплі без підгортання. Перший спосіб – це використання укривного нетканого матеріалу чорного кольору. Тут не всі і не завжди навіть грунт перекопують. Зазвичай на грунт, краще все ж заздалегідь перекопаний і вирівняний, укладається укривний матеріал в один шар і за звичайною схемою посадки картоплі в ньому робляться отвори і висаджуються бульби. Далі залишається тільки поливати рослини, якщо буде спекотно і сухо, і боротися з шкідниками і хворобами.

Другий спосіб зворотне підгортання – разгортання. Тут, навпаки, ми бадилля не збираємо до купи, а розпластуємо по поверхні грунту. Далі всю поверхню біля кожної стеблинки необхідно присипати землею товщиною в сантиметр, залишивши вільним лише саму верхівку. Але даний метод передбачає додаткову боротьбу з бур’янами та розпушування ґрунту.

Отже, ми розповіли, як, коли, в який час дня краще проводити підгортання. Вам вирішувати, грунтуючись на плюси від цього заходу, варто проводити підгортання або скористатися нетканим покривним матеріалом чорного кольору або спробувати виростити картоплю за іншої технології. Головне, якщо вже ви вирішили поекспериментувати, не відводьте під «експерименти» всюь ділянку, а якщо новаторський спосіб доведе свою ефективність і разом перекреслить всі раніше напрацьовані знання з агротехніки картоплі, то на наступний рік можна буде вже віддати всю ділянку під «ноу-хау», а у разі, якщо метод виявиться неефективним або малоефективним, що ж, ви втратите не так багато.

Залишити коментар

Ваша адреса електронної пошти не буде опублікована