Корисні поради дачникам та городникам

Як правильно посадити дерево?

Здавалося б, досить просте заняття – взяти і посадити дерево. Але насправді – це цілий комплекс заходів, про які обов’язково треба знати і всіх їх дотримуватися. В іншому випадку можна отримати зовсім не той результат, про який кожен садівник мріє. При неправильній, несвоєчасній посадці дерева можна домогтися набагато меншого врожаю або зовсім його не дочекатися, або, замість покладених пари років від посадки до першого врожаю, чекати плодів в два, а то і в три рази довше. Так як же правильно посадити дерево? Про це і поговоримо в цій статті.

Терміни посадки плодових дерев

Відомо, що висаджувати дерева можна як навесні, так і восени. Оптимальний час навесні до розпускання бруньок. В основному це квітень. Восени посадка повинна бути закінчена за 15-20 днів до настання стійких холодів. Зазвичай висаджують дерева в жовтні, коли грунт вологий, вже не спекотно та ще не холодно.

Знаючи терміни посадки, кожен може сам вирішити, коли йому зручніше посадити дерево. Природно, навесні часу менше: багато справ і встигнути висадити дерево до розпускання бруньок не завжди вдається; осінь – це більш спокійний час, і вибір саджанців у розсадниках найбільший. Якщо ж придбати дерево восени, вирішивши посадити навесні, то доведеться його десь прикопати і захистити від гризунів.

Розплідник – найкраще місце покупки

Найперше правило посадки будь-якого дерева починається з вибору місця його придбання. Купувати дерева найкраще саме в розплідниках. Бажано, щоб розплідник, в якому ви зібралися купувати саджанець, успішно існував у вашому місті хоча б пару років. Саме в розпліднику можна придбати повноцінний саджанець будь-якого дерева, що відповідає сорту, не має хвороб і незаражений шкідниками.

Однак навіть там при покупці обов’язково огляньте кореневу систему, надземну частину рослини, і якщо не знайдете гнилі, задирів кори, пересушений коренів, то саджанець можна купувати. До речі, транспортувати саджанець до своєї ділянки найкраще попередньо вмочивши його кореневу систему в глиняну бовтанку, обсипавши коріння тирсою і загорнувши їх в поліетиленовий мішок.

Кожному саджанцю — своє місце

Щоб дерево успішно росло на вашій ділянці, потрібно підібрати йому відповідне місце. Переважна більшість дерев будуть добре рости на освітленій ділянці, без тіні, без понижень і западин (місця, де скупчується тала або дощова вода), на ґрунтах з рівнем ґрунтових вод, розташованих не ближче двох метрів до їх поверхні.

Чудово, якщо з північної сторони буде захист у вигляді стіни будинку, паркану або іншої будови, від цього ні одне дерево не відмовиться. Підбирайте ділянку, на якій та культура, яку ви садите, перша чи, як мінімум, п’ять-шість минулих років не зростала. Не висаджуйте на місце, скажімо, яблуні знову яблуню і так далі. Чому? Все просто: крім того, що певний тип культури висмоктує з грунту властивий йому набір елементів в необхідній кількості, так ще й «збагачує» грунт шкідниками і хворобами, зимуючими або сплячими, які відразу активізуються, як тільки на цьому місці опиниться знову та ж сама культура.

Тип грунту також важливий, адже оптимальне місце – воно не тільки там, де світло, рівно і не застоюється волога. Переважна більшість дерев будуть добре рости тільки на живильному і пухкому грунті, типу чорнозему, суглинку і їм подібних. Не варто висаджувати дерева на грунт піщаний чи дуже щільний глинистий без попередньої підготовки субстрат: розпушення (добавка річкового піску або, наприклад, лушпиння гречаної крупи) – це у випадку з глинистим грунтом або, навпаки, ущільнення (добавка в грунт глини в пухкому стані, зазвичай відро на квадратний метр) – у випадку з піщаним грунтом.

Рівень pH, тобто баланс кислоти і лугів, також безсумнівно важливий. Оптимальний варіант – це зазвичай рн від 6,0 до 7,0, якщо він вищий, то цей грунт лужний, нижче – кислий, мало які дерева люблять такі ґрунти. Перевірити рівень pH можна звичайної лакмусовим папірцем, розвівши шматочок грунту у воді і зануривши його туди. Колір в який забарвиться папірець, і буде означати рівень pH. Набір із лакмусових папірців і шкали можна купити в будь-якому садовому центрі.

Як правильно посадити дерево?

Дистанція між саджанцями

В даному випадку мова йде про схему посадки. Дерева, якими б вони не були, загущення вже точно не люблять. Поки молодий саджанець з тонким стеблом і парою пагонів, здається, що і метр вільної площі цілком достатньо, проте через п’ять років, коли сформується потужна надземна маса, крона вашого дерева почне заважати сусіднім деревам або чагарникам, стане тягнутися до світла, може почати згинатися або стане негарно однобокою, і тоді вже з деревом нічого вдіяти не можна – занадто пізно.

Щоб уникнути неприємностей, не скупіться, великі дерева висаджують так, щоб від інших дерев відстань була як мінімум три метри, цього повинно вистачити для повноцінного розвитку крони.

Підживлення грунту перед посадкою

Перед посадкою, коли ви визначилися з місцем і схемою, необхідно правильно підготувати грунт. Зовні здається, ніби вся земля однакова, вона чорна або сіра, ближче до коричневої і так далі. Насправді ж, склад грунту, можна сказати, унікальний. На одній дільниці для задоволення потреб дерева може не вистачити лише калію, на іншому – азоту, а на третьому всіх трьох головних елементів для повноцінного розвитку дерева буде недостатньо.

Так от, щоб нівелювати ризик голодування дерева після посадки, земдю перед посадкою потрібно удобрити. Добрива вносять зазвичай під перекопування грунту, розподіляючи по поверхні добре перепрілий гній або перегній (4-5 кг на 1м2), деревну золу (250-300 г на 1 м2) і нітроамофоску (столова ложка на 1 м2). Зазвичай цих добрив вистачить, щоб дерево почало повноцінно розвиватися на новому місці.

При підготовці грунту обов’язково видаляйте всі бур’яни, особливо – кореневища пирію, вони перші конкуренти саджанцю, і на початковому етапі життя дерева на новій ділянці їх бути не повинно. Пирій, до речі, може відновити своє зростання навіть якщо в ґрунті залишиться всього один сантиметр його кореня.

Особливості створення посадкової ямки

Коли земля готова, можна приступати до створення посадкових ям. Ця процедура звичайна, не складна, але свої правила і тут є. Наприклад, потрібно копати ямки, роблячи краї рівними, розмірами на 25-30% більше обсягу кореневої системи дерева, а рити їх, як мінімум, за пару тижнів до посадки саджанця.

Попередня копка ямки дозволить землі осісти ще до поміщення у неї саджанця, тоді не буде неприємного сюрпризу у вигляді провалу саджанця через пару днів після посадки. На дні ямки обов’язково влаштуйте дренаж з керамзиту, битої цегли або гальки.

Дренаж люблять більшість дерев, він не дозволить застоюватися воді біля кореневої системи і виключить тим самим її загнивання. Поверх дренажу необхідно насипати поживний шар, як називають садівники – живильну подушку. Складатися вона повинна з суміші перегною і поживного грунту (зазвичай верхній шар грунту буває найбільш поживним) в рівних частках з додаванням до складу 50 г деревної золи і 15-20 г нітроамофоски. Перед переміщенням кореневої системи саджанця в ямку її необхідно добре полити.

Як правильно посадити дерево?

Як розмістити саджанець в ямку?

Переходимо безпосередньо до посадки. Отже, ямка готова, заправлена добривами, полита і пройшло вже 12-14 днів, грунт осів і можна висаджувати дерево на постійне місце.

Починати посадку бажано з установки опорного кілочка, його потрібно ставити виключно з північної сторони. Опорний кілочок необхідний для підтримки дерева у вертикальному стані в перший час, поки саджанець не зміцніє. Після його установки потрібно взяти в руки наше деревце і добре оглянути його стовбур. На стовбурі можна побачити більш темну сторону і більш світлу.

Темна сторона зазвичай південна, світла – північна. Якщо хочете, щоб дерево швидше прижилася на новому місці необхідно так його і розміщувати: щоб більш темна сторона дивилася на південь, а світла – на північ. Таким чином ми посадимо дерево так, як воно до цього зростало в розпліднику, і стрес від пересадки буде хоча б трохи знижений.

Далі, при посадці спершу опустіть саджанець у ямку і акуратно розправте його коріння, щоб вони дивилися в сторони, не загиналися, не заламувалися і не були спрямовані нагору, з ямки.

Взагалі, будь-яке дерево зручніше садити удвох, одна людина повинна міцно його тримати за стовбур, інша присипати коріння грунтом. При засипці коренів грунтом намагайтеся трохи посмикувати саджанець, щоб всі порожнечі між корінням заповнилися грунтом, а не повітрям. Радимо при посадці пошарово ущільнювати ґрунт, тобто злегка присипали – ущільніть трохи, далі знову – насипали грунту, знову ущільніть і так далі, поки ямка не заповниться.

Вкрай важливо при посадці домогтися, щоб коренева шийка (місце, де коріння переходять в стовбур) обов’язково виявилося трохи вище поверхні грунту, хоча б на сантиметр або трохи більше. Здається, що це дрібниця, насправді ж, якщо заглибити кореневу шийку, то дерево відразу загальмується в зростанні, а вступ у пору плодоношення сильно затримається (у кісточкових культур, наприклад, може статися навіть випрівання кореневої шийки, і дерево банально загине).

Не варто пускати все на самоплив, сподіваючись на «авось», навіть якщо ви надалі «відкопаєте» кореневу шийку, то все одно навколо неї утворюється поглиблення і волога, потрапляючи на поверхню грунту, не важливо з дощем або з поливом, буде застоюватися в цьому поглибленні, і коренева шийка також буде гнити.

Після того як коренева система повністю присипана землею, необхідно ущільнити грунт, оправити дерево, щоб воно стояло вертикально, підв’язати до кілка «вісімкою», щоб не допустити перетяжок, після чого полити грунт парою відер води і обов’язково замульчувати поверхню грунту перегноєм шаром в пару сантиметрів.

Перегній – це дуже хороша мульча, при посадці восени він збереже вологу від випаровування і не допустить підмерзання кореневої системи саджанця, а при посадці саджанця навесні шар мульчі у вигляді перегною буде додатковим живленням, не дасть утворитися грунтовій кірці і загальмує зростання бур’янів.

Як правильно посадити дерево?

Перший догляд за саджанцем

Якщо ви думаєте, що з зануренням саджанця в грунт посадка закінчилася, то ви помиляєтеся. Існує кілька дій, які проводяться вже після посадки, але все одно їх слід включити в список неодмінних посадочних заходів. В осінню пору – це захист молодих дерев від гризунів. Зазвичай після посадки стовбур до висоти приблизно 60 см обертається пластиковою сіткою, а навколо саджанця розкидається отруєна принада.

При посадці навесні необхідно захистити молодий стовбур дерева від сонячного опіку, побіливши його.

Після всього цього можна з упевненістю сказати, що посадка закінчена. Як бачите, нічого складного в посадці дерева на своїй ділянці немає, і якщо все робити правильно, то деревце незабаром принесе перший урожай, який рік від року буде лише наростати.

Залишити коментар

Ваша адреса електронної пошти не буде опублікована