Корисні поради дачникам та городникам

Нестандартні опори для рослин

Арки, обеліски, пірамідки, шпалери – ці класичні варіанти опор для ліан сьогодні багатьом здаються нудними. Звичайно, на будь-якій опорі прекрасні садові верхолазки здатні стати чарівним вертикальним акцентом чи виконати функцію маскування. Але в той час, коли можливості оригінальних рішень в оформленні саду обмежені тільки вашою фантазією і бюджетом, до питання вибору опор для витких рослин рекомендуємо підійти нестандартно. Незвичайних, екстравагантних, нагадуючих предмети мистецтва, практичних або екологічних варіантів «не як у всіх» дуже багато.

Переваги використання нестандартних опор для рослин

За вертикальну структуру саду, його виразність і динаміку відповідають багато елементів – і домінанти, і скелетні посадки, і мала архітектура, і рослини-акценти у кожної окремої композиції. Але в грі у вертикальній площині немає більш цікавого засобу, ніж підтримуючі конструкції для садових рослин. І мова не тільки про плетисті, кучеряві або лазаючі ліани: опори потрібні і багаторічникам, і сезонним рослинам, квітки яких занадто важкі для тендітних паростків. Навіть невеликі опори для півоній або ліан – і ті можуть виконати абсолютно несподівану функцію.

Опори для ліан здатні привнести в сад не тільки витонченість, легкість, виразність і структурність, але й одночасно грати роль повноцінного декору, стилеутворюючої прикраси або елемента, що притягає погляд. За допомогою різноманітних опор можна:

  • висловити свій характер і смаки;
  • нагадати про захоплення та хобі;
  • зробити заяву про свою позицію чи життєві погляди;
  • привнести відчуття розкоші;
  • створити особливу атмосферу.

Опори виконують одночасно естетичні та практичні завдання. Перші часто ігнорують, оскільки головний мотив придбання або створення опори для рослин завжди суто практичний. Опори потрібні, якщо ви хочете підтримати кущі або крихкі квітконоси, розкрити красу плетистих троянд або клематисів, створити барвисту ширму від сторонніх поглядів або задрапірувати нудні й сумні стіни, створивши живі пологи і каскади.

Але якою б не було завдання, яке вирішують за допомогою підтримуючої конструкції, реалізовувати її в нудному варіанті зовсім не обов’язково. Адже шанс привнести в сад щось неповторне випадає не так вже й часто.

Оригінальні конструкції, що грають роль підтримки для рослин, складно класифікувати або охопити однозначно. Вони можуть бути якими завгодно – за стилем, формою, розмірами, матеріалами та естетичної цінності. Якщо опора виконує свою головну функцію і при цьому ще й здається оригінальною прикрасою, краще розкриває характер оформлення вашого саду – значить, її можна записати в ряди нестандартних і прийнятних.

Нестандартні опори для рослинМіні-альтанки, павільйони та інші архітектурні форми

Найбільше враження завжди справляють конструкції, що викликають асоціації з малою архітектурою. Ліани, зокрема, плетисті троянди, нерідко використовують для прикраси альтанок і пергол навколо зони відпочинку. Але любителі архітектурних рішень і оригінальних форм часто йдуть далі: будують свої замки, вежі і павільйони спеціально для ліан.

Такий варіант опори – для тих, хто дійсно любить архітектуру і завжди мріяв прикрасити свій сад казковими замками, красивими конструкціями та експериментальними формами.

Архітектура у спрощеній, мініатюрної копії, імітація будівель або окремих елементів, створена лише як опора для ліани, впливає на «глядача» подібно імітації садових руїн. Такі об’єкти завжди красномовно говорять про захоплення і смаки господарів.

Плетені або ковані «клітки»-павільйони, зведені колонади, імітація тріумфальних арок, пагод, дерев’яні будиночки, круглі башточки, плетені обеліски, які перетворили на шпилі соборів, і вежі середньовічних замків, завдяки чергуванню ажурних і щільних деталей імітують об’ємну і масивну піраміду, міні-копії легендарних шедеврів світової архітектури – ось приклади архітектурних рішень для підтримуючих конструкцій.

Їх використовують в основному для ліан, але не тільки: наприклад, круглий павільйон або вежу з кованих елементів можна звести навколо плакучого дерева, ніби захоплюючи його в полон ажурною конструкцією. А легкий плетений обеліск-вежу або будиночок з віконцями стане прикрасою навіть городу і основою для квасолі.

Нестандартні опори для рослинДвері і вікна в новій якості

Якщо в результаті будівельних робіт, розбирання старих будівель, зміни інтер’єру у вас залишаються старі віконні і дверні рами, решітки, елементи конструкцій, то не поспішайте їх викидати. Адже вони можуть отримати нове життя у вашому саду.

Встановлені на квітнику, в кінці «глухої» стежки, закріплені на надійній основі віконниці без вікон або дверей, і навіть просто дверна або віконна рама, ковані віконна решітка або перегородка, здається, запрошують заглянути в таємні, приховані куточки саду.

Такі об’єкти – це один з найпростіших і ефектних прикладів тромплей, оптичних пасток. Але вони не обов’язково повинні лише імітувати і «зазивати»: всі ці конструкції настільки надійні, що їх можна використовувати для підтримки садових рослин.

Немає нічого більш оригінального, ніж троянда, сором’язливо обплітаюча старі, пошкоджені часом двері, перетворюючи їх у казковий портал. Або плющ, химерно пом’якшуючий силуети віконниць на квітнику і надаючий всьому оформленню старовинний ефект. Такі опори завжди здаються трохи неземними і магічними, з’єднують мистецтво оптичної гри з нестандартним підходом до вибору підтримуючих конструкцій.

Нестандартні опори для рослин

Ковані дерева і твори мистецтва

Якщо ви шанувальник сучасного мистецтва кування і фігурного лиття – такі елементи відмінно вписуються в стиль саду. І якщо бюджет дозволяє поповнювати колекції новими кованими виробами, то варіантів введення в оформлення незвичайних підтримуючих опор не злічити. Тут ви обмежені лише своєю власною фантазією та вмінням майстра.

Розкішні ковані дерева, розгортають гілки на приголомшливу висоту, або елегантні імітації мережива, тварин, казкових персонажів – всі ці опори для витких рослин, виконані методом художнього кування, можуть стати справжньою «родзинкою» оформлення вашого саду.

Нестандартні опори для рослинМінімалізм в квадраті

В сучасних стилях ландшафтного дизайну, особливо зі ставкою на матеріали і лінії, текстуру та лаконічність, рішення в стилі мінімалізму, абстракціонізму, символізму не тільки доречні, але й необхідні. Опори в таких садах можна виконувати у вигляді сучасних скульптур, чистих геометричних контурів, об’ємних фігур з незвичайних і нетипових матеріалів – сталі, міді, акрилу, пластику, бетону і навіть скла.

Вписані один в одного куби або кола, бетонні і сталеві рамки-портали, мінімалістичні конструкції-стовпчики з підсвічуванням, витончені «прозорі» повторювані рамки, «музичні» серії з дерев’яних або металевих стовпчиків, обеліски з скла або металу, 3D – скульптури, опори з сонячними панелями… Вибирати є з чого.

Зазвичай такі рішення вводять в сад професійні дизайнери і пропонують у своїх каталогах найкращі ландшафтні центри. Але шанувальники сучасного мистецтва завжди можуть спробувати створити щось незвичайне і своїми руками.

Мінімалістські рішення особливо гарні в спорудженні опор для підтримки квітучих багаторічників. Адже замість звичайної триноги або опор-ланок можна використовувати і більш оригінальні рішення – сталеві куби і сфери, трикутники і ромби, незвичайні стовпчики замість примітивних дерев’яних кілочків і т. п.

Нестандартні опори для рослин

Нове життя старих предметів та антикваріату

Час йде, і багато, колись незамінних предметів побуту і речей, відправляються на смітник або в пилові сховища, назавжди забуті своїми господарями. Якщо ви викидаєте побутову техніку, предмети меблів і інтер’єру, спершу подивіться на них уважно. Досить великі елементи в саду можна використовувати по-новому, продовживши їх кімнатну кар’єру в якості незвичайної опори для рослин.

Старі дерев’яні прядки або станки з-під швейних машинок можуть стати відмінною альтернативою кілочкам для підв’язування великих багаторічників. Драбини та їх аналоги, особливо якщо підкреслити, що ви використовуєте їх не за призначенням, впораються із завданням підтримки будь-якої ліани. Навіть старий сервант, стелаж, шведські стінки, мольберти і верстати, тренажери, полиці, буфет, комод або стільці можуть змінити своє призначення на суто практичну задачу. Умільці примудряються навіть виймати «начинку» з телевізорів і холодильників, пральних машин та іншої техніки, а корпус розміщувати в якості опори в садах.

Щоб зміна призначення була успішною, а ваш новий садовий декор служив опорою не один сезон, потрібно лише подбати про правильну обробку матеріалів. На щастя, засобів захисту дерева, металу і пластика від корозії і негоди є чимало.

Це тільки кілька з можливих категорій оригінальних опор. При бажанні можна створювати навіть шпалери у вигляді дошки для серфінгу, парканчик з гігантських кольорових олівців або балерин з плетеної лози, які підтримають клематис не гірше арки…

Нестандартні опори для рослин

Де використовувати нестандартні опори

Вибір незвичайних підтримуючих опор – завдання дуже складне. Щоб знайти конструкцію, яка дивувала б і вас, і гостей, потрібно довіритися своїй інтуїції, покластися на свій смак і шукати нове застосування звичних для нас предметів і матеріалів. Сміливість – ось головний помічник. А доречність або активність ваших дій залежить тільки від одного – чи приносять вони вам неповторну радість.

Залишити коментар

Ваша адреса електронної пошти не буде опублікована