Error: No CURL Found - Social Networks AutoPoster needs the CURL PHP extension. Please install it or contact your hosting company to install it.

Як вибирати хороші саджанці малини для посадки - Супер Дачник
Корисні поради дачникам та городникам

Як вибирати хороші саджанці малини для посадки

Правильно вибирати саджанці ягідних культур – це ціле мистецтво. З кожним роком магазини і розплідники пропонують все більшу кількість саджанців, проте проблема їх якості нікуди не поділася. І сьогодні можна купити зовсім мляву гілочку або слабенький паросток, якщо не знати, куди дивитися. Сьогодні мова піде про вибір саджанців малини для посадки. Як купити живу рослину, а не суху паличку? Як з великою ймовірністю визначити, приживеться саджанець чи ні? На що орієнтуватися при покупці, коли всі картинки і описи сортів такі красиві і ваблять?

Визначаємося з сортом малини

Як вибирати хороші саджанці малини для посадки

Перш ніж вирушати в розплідник або спеціалізований магазин, радимо визначитися з потрібними сортами запашної ягоди. Опинившись на місці без попередньої підготовки, ви будете зачаровані барвистими описами і фотографіями всіляких сортів. Але далеко не факт, що вибравши найкрасивішу і велику малину по картинці, Ви побачите таку ж в своєму городі. І справа навіть не в продавцях шахраях, які видають одні сорти за інші. Часто виявляється, що даний сорт просто не підходить для вашої землі або йому не до вподоби погодні умови вашого регіону.

Тому варто заздалегідь виділити собі пару годин і побродити по інтернету в пошуках сортів малини, районованих саме для вашої кліматичної зони. Читайте докладні описи, щоб дізнатися, чи потрібен даному сорту особливий догляд, якому він віддає перевагу грунту, холодостійкий він, чи зможе рости в півтіні і т.п.

Зіставивши ці характеристики з умовами вашої ділянки, вибирайте найприйнятніші варіанти. Тоді в магазин ви вирушите з готовим списком відповідних сортів. І вас буде не так-то просто спокусити однією яскравою картинкою!

Типи посадкового матеріалу малини

Як вибирати хороші саджанці малини для посадки

Тепер давайте подивимося, яким буваємо посадковий матеріал малини і що з цього розмаїття доступно нам, приватним садівникам-аматорам.

Зелені паростки

Це мініатюрні саджанці малини (10-15 сантиметрів у висоту). Їх заготовляють ранньою весною, викопуючи з маточника разом з хорошою грудкою землі. Такі саджанці практично неможливо знайти в широкому продажі. У них занадто короткий “термін придатності”: їх необхідно висадити через 1-2 дні після викопування.

Горшкова (касетна) розсада малини

Такі рослини отримують або за допомогою вкорінення в штучному тумані зелених живців, або методом клонування в пробірці, або зі шматочка маточного кореневища. Кожен саджанець з самого початку росте в індивідуальному горщику. Така розсада вільна від хвороб і шкідників, добре приживається, може досить довго рости в горщику і чекати сприятливих умов для пересадки. Правда, у продажу така малина буває рідко і коштує недешево.

Однорічні саджанці (одерев’янілі паростки)

Найпоширеніший тип посадкового матеріалу малини. Швидше за все, саме такі саджанці ми побачимо в магазині. Вони вирощуються в матковому полі і заготовлюються восени, коли рослини припинили вегетацію. Складаються з одного або двох пагонів без листя, обрізаних на висоті 30-40 сантиметрів.

Дворічні саджанці

Такі саджанці бувають тільки у ремонтантних сортів. Це пересаджені однорічні пагони, які дорощують протягом ще одного сезону. У дворічної рослини дуже добре розвинена коренева система, є зачатки для формування нових пагонів. З таких саджанців можна отримати невеликий урожай вже в перший рік посадки. Дворічні саджанці коштують дорожче, ніж однолітки.

На що звертати увагу при виборі саджанця

Стебло

Як з’ясувалося з попереднього розділу, доступний звичайному дачникові саджанець малини, як правило, являє собою голий задерев’янілий пагін висотою від 20 до 40 сантиметрів. На висоту можна не звертати уваги, все одно при посадці бажано обрізати до землі. А ось товщина стебла має значення.

Чим товще стебло, тим міцніша рослина. Тому намагаємося вибирати саджанець не менше 0,5-0,8 сантиметра товщиною.

Щоб з’ясувати живе перед вами стебло або вже засохле, акуратно пошкребіть кору нігтем. Якщо побачите під коричневою корою зелений шар, значить саджанець живий.

Зачатки нових пагонів

Як вибирати хороші саджанці малини для посадки

Біля основи стебла, на кореневищі повинні бути потужні зелені “бруньки”. Це зачатки нових пагонів, з яких і почнеться життя саджанця на новому місці. Якщо подібних зачатків у саджанця кілька – це хороша ознака.

Коренева система

Як вибирати хороші саджанці малини для посадки

Ну а найголовніший критерій при виборі саджанця – це здорове коріння. Для приживлюваності малини дуже важлива розвинена коренева система: 2-3 розгалужених кореня довжиною 10-15 сантиметрів або така ж довга коренева мочка. Корені повинні бути вологими і щільними, без пошкоджень, без ознак гнилі або підмерзання.

Якщо саджанці продаються в горщиках, найкращою ознакою здорової кореневої системи буде випирання корінців через дренажні отвори.

Коли купувати саджанці малини навесні або восени?

Як вибирати хороші саджанці малини для посадки

Горшечну або касетну розсаду малини не так часто зустрінеш у продажу. Зазвичай нам пропонують для покупки однорічні або дворічні пагони. А заготовлюються такі саджанці восени. Саме восени в розплідниках спостерігається великий вибір сортів і самих саджанців кожного сорту – є з чого вибирати.

Навесні продається те, що не продалося минулої осені. Вибирати доведеться з того, що залишилося. Добре, якщо саджанці зимували в спеціальних холодильниках або приміщеннях з температурою близько 1°С. Але хто може нам це гарантувати? До того ж навесні саджанці приживаються важче, а значить їх відбір повинен бути дуже ретельним.

Як не крути, а осіння покупка саджанця і осіння посадка малини все ж краще, ніж весняна.

Залишити коментар

Ваша адреса електронної пошти не буде опублікована