Корисні поради дачникам та городникам

Як виростити волоський горіх з горішка?

Про смакові якості і користь плодів волоського горіха, думаю, знають всі. Напевно, багато, дістаючи з шкаралупи смачні ядра, задавалися питанням: «А чи не виростити мені його на ділянці, причому з самих горішків, адже по суті це те ж насіння, як і у інших рослин?» Навколо вирощування волоського горіха безліч садівничих міфів і легенд. Половина з них виявляються неправдою. Тому садіть і перевіряйте власним досвідом. Про особливості вирощування волоського горіха з горішка, ми поговоримо в цій статті.

Восени або навесні — коли краще посіяти горіх?

Є, за великим рахунком, два варіанти: сіяти восени або сіяти навесні. Осінній посів, він дуже простий – берете горіхи, закопуєте їх на ділянці і чекаєте до весни, коли вони зійдуть, а може і не зійдуть. Довге лежання в землі може не піти їм на користь, та й бажаючі поточити об них зуби напевно знайдуться. Так що, хоча осінній посів простий, але все ж краще робити все контрольовано і з гарантованим успіхом, а значить сіяти навесні. І про це докладніше і поговоримо.

Штучна стратифікація — обов’язковий етап весняного посіву

Для того, щоб горіхи навесні вийшли, вони повинні пройти тривалу стратифікацію – обробку холодом і вологістю протягом приблизно 100 днів.

Для цього, беремо ємність, підійде відро, каструля, тазик, контейнер, квітковий горщик, в залежності від кількості горішків, які ви хочете закласти на стратифікацію. На дно ємності насипаємо шар вологого піску, не дуже мокрого і не зовсім сухого, з вулиці. Цей шар приблизно 5 см завтовшки (не принципово). На нього зверху укладаємо горіхи.

Укладаємо з відстанню, щоб зазор між сусідніми був хоча б 1 см, і знову засипаємо піском. Зверху можна викласти другий шар горіхів і знову засипати піском. Можна зробити багатошаровий «пиріг» з горіхів і піску, але нижній і верхній шар повинен бути саме вологий пісок.

Цю ємність поміщаємо на 100 днів в холод. Температура повинна бути в межах +3…+7 градусів (підвал, холодильник, неопалювальний гараж і т. д.) При такій температурі пісок буде довго залишатися вологим, але якщо потрібно, то іноді його можна злегка зволожувати.

Тепер давайте порахуємо, коли цей процес найкраще починати. Можна, звичайно і з осені, але тоді у вас виникнуть додаткові клопоти з дуже ранніми сходами, доведеться тримати їх вдома і облаштовувати їм додаткову підсвітку.

Оптимально все почати відразу після того, як відзначили Старий Новий рік. Наприклад, вранці прокинулися 15 січня і починаємо. 100 днів закінчаться до 25 квітня, вже і на вулиці тепло і світла багато. Звичайно, ці дати можна зрушувати, в залежності від вашого бажання.

Як виростити волоський горіх з горішка?
Стратифікація волоських горіхів

Як правильно посіяти горіх в землю?

Дістаємо через 100 днів горіхи з піску і, власне кажучи, висіваємо їх в спеціальну шкілку, або відразу на постійне місце. Висівання у випадку з волоським горіхом – це поміщення горіха в ямку. На яку глибину? Тут працює загальне правило: глибина повинна дорівнювати трьом діаметрам самого горіха. На практиці це 7-10 см. причому в цю ямку бажано горіх укласти правильно, щоб утворюється паросток не витрачав зайвий час і сили на вихід з незручного становища.

Як виростити волоський горіх з горішка?
При посадці класти горіх в землю потрібно так, щоб шов виявився знизу і зверху

Як показує практика, класти горіх варто не вершиною вгору або вершиною вниз, а на бік, (вершинкою убік), щоб шов виявився знизу і зверху. Приблизно через пару тижнів, з вже теплої землі, з’являться і сходи.

Особливості посіву тонкокорих горіхів

Є тут один нюанс, який може звести нанівець всі ваші зусилля. Напевно, чули, що бувають горіхи товстокорі “жадібні”, а бувають тонкокорі. Це поняття не зовсім точне, але тим не менш. Якщо горіх легко ламається при стисненні пальцями, то його вважають тонкокорим. Такі горіхи можуть і не долежати покладені 100 днів до тепла і просто згнити. З ними можна вчинити інакше.

Приблизно на межі березня і квітня, такі горіхи складають в скляну, емальовану, пластмасову або нержавіючу ємність і заливають водою на 5-7 днів. Воду, головне, брати не водопровідну хлоровану, а природну, з річки, озера, дощову або талу. Міняють воду 1 раз на добу і роблять все це при кімнатній температурі.

Таке замочування дозволяє порушити цілісність оболонки (вода потрапляє до ядра), і частково видалити речовини, що містяться в горісі, які блокують проростання. Після цієї процедури процес стратифікації займає менше часу. Вимочені горіхи, теж, закладають у вологий пісок, але всього на 20 днів, і витримують при кімнатній температурі близько +20 градусів. Паростки з’являються прямо з піску. Пророслі горіхи потрібно акуратно діставати і висаджувати у підготовлені ямки на потрібну глибину, природно корінцями вниз, а втечею вгору.

Ось власне і весь процес пророщування, сіянцям дають один рік підрости в шкілці, а потім акуратно, намагаючись зберегти коріння викопують і висаджують на постійне місце.

Як виростити волоський горіх з горішка?
Тонкокорі горіхи перед стратифікацією на 5-7 днів замочують у воді

Особливості пересадки саджанців горіха зі шкілки

Горіх – рослина велика і займає на ділянці багато місця. Висаджуючи один горіх, приблизно в радіусі 10 м від нього не варто садити інші рослини і дерева. Крім великої тіні, листя волоського горіха мають ще одну особливість. Вони містять речовину юглон, яка гнітюче діє на інші рослини (навіть бур’яни під горіхом погано ростуть).

Вважаю, що добрива для горіха річ зайва. Більш того, помічено, що на сильно родючій землі волоський горіх погано переносить зимові морози.

Чому краще висаджувати сіянці в школку? Навіть якщо вам потрібен всього один саджанець, закладайте на стратифікацію і пророщування кілька горіхів. Сходи пересадіть в школку, з відстанню 40-50 см і тільки через рік з школки виберете найбільш сильний саджанець і його посадіть на постійне місце.

Волоський горіх часто дає самосів (і птахи його активно сіють по ділянці), так що можна все спростити і просто накопати готові саджанці під знайомим горіхом. Особливо їх багато там, де листя не згрібають. У листі горіхи проходять природну стратифікацію і найсильніші виживають.

Садити горіх варто за правилами. Для цього копають яму 60х60х60 см. На дно встановлюють кількість і поруч поміщають саджанець з шкілки з грудкою землі. Рекомендується не міняти орієнтацію саджанця по сторонах світу і ні в якому разі не заглиблювати кореневу шийку. Відразу після посадки саджанець необхідно надійно підв’язати до кола і рясно полити. Надійна фіксація і відсутність повітряних пустот біля коріння сприяє швидкій і легкій приживлюваності.

До формування крони приступають через рік після посадки, залишаючи центральний провідник і три відходячі у бік гілки.

Як виростити волоський горіх з горішка?
Волоський горіх часто дає самосів, так що можна просто накопати готові саджанці під знайомим горіхом

Що робити, щоб плоди волоського горіха були великими?

Часто садівники сперечаються про те, чи зберігаються при посіві насінням властивості материнської рослини волоського горіха? Іншими словами, якщо я посаджу великий горіх, чи будуть на майбутньому дереві великі горіхи? Думки розходяться. Мабуть, істина, як завжди, посередині. Просто ті, хто великий горіх посадив і збирає урожай таких же великих горіхів, будуть стверджувати, що зберігає. Ті, хто, посадивши великий, отримав в результаті дрібні, буде це заперечувати. Мабуть, потрібно посадити 100 горіхів на одній ділянці і з’ясувати відсоток повторення материнських властивостей.

Насправді, все простіше. Горіх відмінно змінюється за допомогою щеплення, причому будь-який, будь-то щеплення вічком або живцем. На ваш сіянець потрібно знайти і прищепити свідомо хороший і великий сорт. Живці варто брати з молодих, але вже плодоносних дерев.

Вважається, що горіх, вирощений з горішка, занадто довго вступає в плодоношення, через 8-10 років, але є деякі агротехнічні прийоми, що дозволяють цей термін зменшити в два рази, до 4-5 років.

Залишити коментар

Ваша адреса електронної пошти не буде опублікована