Error: No CURL Found - Social Networks AutoPoster needs the CURL PHP extension. Please install it or contact your hosting company to install it.

Як посадити іриси? Догляд за ірисами, розмноження, шкідники та хвороби
Корисні поради дачникам та городникам

Іриси: посадка і догляд у відкритому грунті, розмноження, шкідники та хвороби

Іриси – цікава група рослин. Різноманітність видових форм ірисів дивують навіть фахівців. Їх розміри, форми квітки, різноманітність забарвлень вражають уяву. Квітка ірису подібна живій скульптурі, всі деталі якої гармонійні і закономірні.

 

Рід ірисів об’єднує понад 200 видів рослин з характерними суцвіттями і мечовидним листям. Слово Iris, в перекладі з грецької означає веселка. Рослини цього роду поширені в багатьох кліматичних зонах, але частіше вони зустрічаються в Північній півкулі.

Іриси: посадка і догляд

Сьгодні поговоримо, про важливе, а саме:

Посадка і догляд за ірисами

Але спочатку розглянемо різні різновиди ірисів, які іноді відрізняються один від одного не тільки зовні, але і своїми вподобаннями у вирощуванні.

Види ірисів

Бородаті іриси

Бородаті іриси

У культурному розведенні величезною популярністю користуються бородаті іриси. М’які щетинисті вирости на нижніх пелюстках, що утворюють «борідку» це і дало їм назву «бородаті». Іноді їх називають «північною орхідеєю».

Помилуйтеся на безліч фарб:

Іриси: посадка і догляд у відкритому грунті, розмноження, шкідники та хвороби

Іриси сибірські
Небагато знайдеться рослин, які можуть зрівнятися за красою з невибагливим і витривалим ірисом сибірським. Його квітки зібрані по кілька штук на верхівці квітконоса. Яскравим акцентом саду завжди виділялися сибірські іриси з вузьким яскраво-зеленим листям, у верхній частині листя їх елегантно згинаються.

Ці іриси рясно цвітуть щороку. Вони стійкі до хвороб, зимостійкі, вітростійкі, швидко створюють яскраві плями. У їх палітрі зібрані різноманітні кольори і відтінки від ніжно-білого до темно-фіолетового з пурпурним відтінком. Є серед них блакитні і жовті.

Іриси сибірські

Ще одна незамінна якість сибірських ірисів – несприйнятливість до бактеріозу. Мало того, він ще й оздоровлює грунт при цьому захворюванні. Якщо ділянка заражена бактеріозом, то всього за 3-4 роки сибірські іриси оздоровлять грунт від цієї страшної хвороби.

Японські (мечовидні) іриси

Японські (мечовидні) іриси

Японські іриси або по науковому – іриси мечовидні. Гібриди цих квітів незвичайні по своїй формі навіть для ірисів.

Ці рослини вибагливі і вимагають складного догляду. Квіти вимагають слабокислого грунту, помірної вологи влітку, під час цвітіння, родючу землю, без найменшої домішки вапна. Головна проблема, що виникає при вирощуванні – суха зимівля.

На зиму їх вкривають сухим листям дуба, а поверх них укладають поліетиленову плівку. Але в той же час не можна допускати пересушування коренів. Для вирішення більшості проблем з вирощуванням такі іриси вирощують в контейнерах, а на зиму переносять в тепле приміщення.

Болотні іриси

Болотні іриси

Болотяні іриси зачаровують погляд

Болотні іриси – самі живучі з усього роду ірисів. Вони можуть рости у воді, і біля води, і в болоті.

У той же час ірис болотний добре себе почуває і на сухому грунті. На одному місці він може рости і зберігати свою привабливість 8 і більше років, майже не вимагаючи догляду.

Посадка у відкритий грунт

Іриси: посадка і догляд у відкритому грунті, розмноження, шкідники та хвороби

Посадка ірисів у відкритий грунт: саджайте, заглиблюючи тільки коренці, залишаючи “бульби” врівень із землею

Більшість з роду Iris, такі як бородаті, болотні, степові або сибірські запасають поживні речовини в товстих, горизонтально розташованих кореневищах, На них добре видно річні прирости. Голландські і широколисті іриси виростають з цибулин.

Вибір місця

Іриси: посадка і догляд у відкритому грунті, розмноження, шкідники та хвороби

Незвична схема посадки ірисів

Для посадки будь-яких ірисів місце відводять закрите від вітру і відкрите сонцю, особливо в першій половині дня. На ньому повинен бути добре дренований грунт. Іриси дуже люблять коли «спинка», кореневища освітлена сонцем. Але добре ростуть і в півтіні, особливо сибірські іриси, чиї ніжні блакитні квіти швидко вигоряють на яскравому сонці.

Для більшості ірисів переважний легкий суглинок. Але й на піщаному грунті ці квіти теж будуть добре себе почувати. Важкі, сирі, глинисті грунти розбавляють піском і торфом. На низинних, вологих ділянках ростуть тільки болотні іриси.

Посадка ірису весною

Так виглядають навесні правильно посаджені іриси

Посадка ірису весною

Правильна посадка ірисів забезпечує неглибоке розташування кореневища

Найзручніший час пересаджувати – через 2 тижні після закінчення цвітіння. Добре приживаються іриси посаджені навесні. Квіти з грудкою землі можна переносити на інше місце протягом усього теплого періоду.
Весняна пересадка ірисів починається, коли з’являються молоді листки. Посадкову грядку в цьому випадку готують з осені. У грунт додають перегній, компост, кісткове борошно і трохи вапна.

Навесні, коли грунт просохне, викопують ямку розміром 0,4 м і сантиметрів 15 глибиною. На дні формують 5 горбків. На них горизонтально, направивши листям назовні, укладають просушені деленки. Коріння деленок розправляють. Засипають землею, що залишилася. Поливають. У результаті кореневища посаджених рослин повинні бути прикриті землею на 1 см.

Посадка ірисів восени

Посадка ірисів восени

Ось так саджають іриси

Осінні посадки ірисів починаються з серпня, коли спаде спека і до похолодання, до жовтня. Грунт перекопують. Якщо він важкий, розбавляють піском. Копають лунку глибиною 15 см. На насипаний горбок укладають підготовлене відрізане кореневище. Коріння присипають піском. Засипають землею так, щоб «спинка» залишалася на поверхні. Гарненько полити. Рослини краще розташовувати по колу. Кореневища НЕ мульчують, це перешкоджає їх зростанню. Ранньою весною удобрюють грунт комплексними мінеральними добривами.

Посадка цибулинних ірисів

Цибулини ірисів висаджують у ґрунт з вересня по жовтень. Грунт перекопують, заправляють піском і повним мінеральним добривом. Готують ямку глибиною близько 15 см, цибулини садять на глибину 7-8 см від поверхні, гострим кінцем вгору. Сусідню цибулину садять не ближче 15 см. Посаджені цибулини прикривають листям або хмизом. Не прибирають мульчу до тих пір, поки навесні не пройде небезпека заморозків. З приходом стійкого потепління все зайве згрібають, звільняють сходам доступ до світла.

Розмноження ірису

Розмноження ірису

ось так виглядають готові до посадки деленки ірисів

Розмножити, омолодити і пересадити вологолюбні іриси можна ранньою весною або в кінці літа. Підготовлений до пересадки кущ очищають від грунту, видаляють поламані, хворі або відмерлі частини. Коріння обрізають, залишивши третю частину. Листя підрізають на дві третини. Розрізають на декілька частин кореневище, «розбирають» на посадочні деленки.

Решту коріння намагаються акуратно розплутати. На кожній чотриманій деленці має бути 3-5 пучків листя. Землю готують, додавши торфу і комплексного мінерального добрива в вийнятий грунт. Посадкову лунку копають з урахуванням того, щоб коріння, поміщене на горбок кореневища, вільно звисало, а після ущільнення грунту кореневище виявилося на глубині 5-7 см. Посаджену рослину поливають, мульчують торфом. Розташовують саджанці через 20 -30 см один від одного.

Щоб такі красені кілька років радували око, потрібно правильно за ними доглядати
Догляд за посадками зводиться до прополки, обережного розпушування грунту, поливів, підгодівлі, обробки від шкідників і хвороб, обрізки після цвітіння і перед зимівлею.

Підживлення ірисів

З приходом потепління з ірисів видаляють торішнє листя, обережно розпушують грунт навколо посадок. Коли з’являться сходи, рослини підживлюють азотом і фосфором, а через 15 днів азотом і калієм. Найважливіше внесення добрив для цвітіння в наступному році проводиться через три тижні після закінчення цвітіння. В цей час вносять азот, фосфор і калій.

Вносити азотовмісні підгодівлі пізніше небезпечно, так як перегодовані азотом іриси погано переносять зимівлю.

Підвищити зимостійкість рослин, допомогти їм перейти в стан спокою з серпня скорочують поливи, перестають розпушувати грунт, але бур’яни все одно продовжують видаляти.

Полив
Поливати іриси необхідно тільки під час посухи. Випавших атмосферних опадів їм цілком вистачає. Обов’язково поливають тільки при посадці, в період бутонізації і при внесенні підгодівель.

Обрізка

Іриси: посадка і догляд у відкритому грунті, розмноження, шкідники та хвороби

Перед зимівлею обов’язково обріжте іриси

Квітки, що зів’яли, а також після цвітіння і квітконоси видаляють.
У другій половині осені листя ірисів обрізають конусоподібно, залишаючи не більше 15см. Обрізані листя спалюють, так як на них залишаються личинки шкідників і збудники захворювань. До настання заморозків кореневища прикривають землею на 5-7 см. Зверху добре покласти сухе листя, бадилля, ялинові лапи. Взимку на посадки накидають сніг.

Хвороби та шкідники

Профілактика – головне в боротьбі зі шкідниками та хворобами. Якщо держати ділянку в чистоті, своєчасно видаляти бур’яни, в міру вносити мінеральні добрива, то і рослини будуть менше дивувати хворобами, і кількість шкідників поменшає.

Найчастіше іриси уражаються:

  • м’якої гниллю кореневища,
  • бактеріозом.

Основна причина гнилі – заглублена посадка. При правильній посадці спинка кореневища завжди «загоряє» на сонці. Перші ознаки бактеріозу проявляються в підсиханні листя. Вони буріють, нахиляються і легко висмикуються. На наступній стадії захворювання переходить на зростаючу частину кореневища, яка загниває.

Вражений кущ викопують із землі, вирізують загнившу частину до здорової тканини і протруюють будь-яким фунгіцидом, в крайньому випадку марганцівкою або йодом. Потім витримують на сонці не менше 8:00. Протягом цього часу кореневище кілька разів перевертають.

Зустрічається на кущиках ірису і плямистість. Для профілактики цих захворювань необхідно з настанням стійкого тепла сходи, що з’явилися, обробити мідним купоросом, хлорокисью міді, або будь-яким мідьсодержачим препаратом не менше 3 разів через 5-7 днів.

Шкідники теж не обходять стороною іриси. На них можуть з’являтися:

  • проволочник,
  • гладіолусовий трипс,
  • озима та Касатикова совки.

Виявивши на квітах непроханих гостей, посадки обробляють карбофосом кілька разів з інтервалом в 5-7 днів.
Завдають шкоди посадкам голі слимаки. Боротися з ними можна, якщо грунт навколо квітів посипати:

  • непросіяною золою,
  • вапном,
  • порошком гірчиці,
  • гранульованим суперфосфатом,
  • дрібно розкришеною яєчною шкаралупою.

Останні кілька років квітки ірису і не тільки ірису майже повністю з’їдають бронзовки – досить великі жуки з бронзовим або зеленуватим відливом на складених крилах. Ночують ці шкідники тут же на бутонах, що з’явилися, і в напіврозкритих квітах. Якщо рано вранці потрясти квіти, то в підставлену ємність можна зібрати заціпенілих від холоду бронзовок.

Вдень це можна зробити якщо пирскати жуків, що об’їдають квіти, холодною водою. Заціпенілі від води жуки легко струсити в підставлене відро з водою або гасом. Бутони, що з’явилися, не тільки ірисів, але і троянд, півоній, лілій необхідно обробити Конфідором, мосіланом або Актарою. Це теж знизить чисельність шкідника.

Радуйте себе веселкою фарб ірису – посадка та догляд за ними у відкритому ґрунті тепер для вас не секрет.

Залишити коментар

Ваша адреса електронної пошти не буде опублікована