Корисні поради дачникам та городникам

Чому обрізка для персика обов’язкова?

Загальновідомий факт, що персик потребує щорічної обрізки. Однак початківці садівники не зовсім розуміють правила цього агроприйому. Невпевнені в своїх знаннях, дилетанти обрізки бояться зрізати зайве, вважаючи за краще залишити побільше гілок. Але саме з даною культурою подібне неприпустимо. Як сформувати продуктивне дерево? Коли проводити весняну обрізку персика? Що таке «зелені операції»? Як продовжити життя і зберегти потенціал плодоношення персиковому саду? Про це розповімо у статті.

Спосіб формування персика — «чаша»

Чому обрізка для персика обов’язкова?

Незважаючи на те, що персик вже давно перестав бути суто південною культурою, найбільший відсоток його культивування припадає все ж на самі теплі кліматичні зони. І, у зв’язку з цим, серед розмаїття способів формування його крони пальма першості належить «чаші», іноді її називають «ваза» або «покращена чаша».

Відмінність полягає в тому, що просто «чаша» має 3-4 добре розвинені скелетні гілки, що виходять практично з однієї точки, а «покращена чаша» – та ж кількість гілок, але з відступом 15-20 см один від одного, що робить скелет дерева персика більш міцним і забезпечує краще провітрювання і освітлення крони.

Обрізка молодого саджанця персика

Формування чашовидної крони персика починають або відразу після посадки саджанця, прищипуючи стовбур на висоті 60-70 см, або з 2-го року, коли залишають на деревці перші скелетні гілки на відстані 40-50 см від поверхні землі.

Вибрані пагони укорочують на кілька бруньок (35-45 см) таким чином, щоб крайня була спрямована назовні, причому бажано у всіх гілочок в одному напрямку. Всі зайві зрізають на кільце. Центральний провідник персика припиняють над верхньою скелетної гілкою. При цьому всі залишені пагони повинні бути спрямовані в різні сторони таким чином, щоб не перекривати один одного.

На третій рік на кожній скелетній гілці першого порядку залишають дві гілочки другого порядку, бажано з кроком 30-40 см один від одного. Одна з них повинна бути спрямована вправо, інша вліво, і знову-таки, щоб уникнути змикання основних гілок, бажано, щоб схема їх спрямування була однаковою.

Основне завдання першої обрізки персика – сформувати сильний скелет дерева.

Чому обрізка для персика обов’язкова?

Обрізка дорослого персика

Обрізка дорослого, вже сформованого дерева персика, йде в декількох напрямках.

По-перше – це санітарна обрізка. Видалення хворих, зламаних, засохлих гілок, двійників, жировиків, пагонів, спрямованих до землі і всередину «чаші».

Персик не любить загущення, але добре реагує на провітрювання крони і прогрів скелетних гілок. З цієї причини його і ріжуть, розкриваючи в сторони, не шкодуючи при обрізанні.

По-друге – нормуюча обрізка. Найбільш незрозуміла (і тому – болюча) для тих, хто не знайомий з особливостями даної культури.

Персик інтенсивно утворює не тільки нові пагони, але і закладає квіткові бруньки. На одному дорослому дереві може зав’язатися більше 1000 плодів! Однак у процесі визрівання дуже рясного врожаю, а дана культура погано скидає зайву зав’язь, дерево сильно виснажується, не встигає підготуватися до зими, стає більш схильним до захворювань і нерідко може загинути, а якщо і виживає, то значно втрачає свій потенціал плодоношення.

Чому обрізка для персика обов’язкова?Тому при нормуючій обрізанні персика тонкі маленькі гілочки вкорочують, залишаючи лише 1-2 квіткові бруньки, а на добре розвинених (діаметром з олівець) – 6-8. При цьому орієнтиром для місця обрізки повинна служити ростова брунька, з якої за літо сформується слабкий приріст. І знову-таки, добре, щоб ця брунька йшла в напрямку вправо або вліво, але не вгору, і в перспективі – не вела до змикання з сусідніми пагонами.

Крім того, так як персик має властивість з роками виносити урожай на периферію крони, що не тільки незручно в плані прибирання, але і веде до подрібнення плодів, погіршення їх якості і швидкого старіння дерева, в період весняної обрізки формують крону і по висоті, видаляючи верхню частину скелетних гілок і переводячи урожай на більш низький рівень. Залишаючи максимальну висоту «чаші» в межах 2,5-3 м.

Коли приступати до обрізання персика?

До весняної обрізку персика приступають досить пізно, коли все в саду вже обрізано. Ознакою того, що пора обрізати, є можливість чітко визначити квіткові бруньки або рожевий бутон. Зазвичай цей термін настає при стійких позитивних температурах в районі +5 °С і припадає на квітень.

При цьому іноді краще трохи запізнитися з обрізанням (але не занадто, закінчити потрібно до закінчення цвітіння), ніж поспішити, персик цього не боїться.

Пов’язана така особливість з тим, що цвітіння цієї культури має досить розтягнутий період, від 10 до 25 днів (залежно від сорту), і на одній гілці в неї одночасно можуть спостерігатися і готові до розпускання бутони, і квітки і зав’язь. Це важливо! Тому що набряклі квіткові бруньки персика переносять заморозки до -23°С. Квітка в розпуск — до -4°С. Зав’язь гине при -2°С. Таким чином, якщо обрізка проведена занадто рано, бутони розквітнуть більш дружно і при попаданні під поворотні весняні заморозки мають шанс також дружно загинути. Тим більше, зав’язь. Пізня обрізка персика кілька відтягує завершення цвітіння і дозволяє перестрахуватися від повної втрати врожаю.

Крім того, у фазу рожевого бутона, вже абсолютно зрозуміло, де розташовані бруньки, здатні дати бічні пагони. Це дозволяє правильно сформувати пагони заміщення, на яких у наступному році дерево дасть урожай.

Приступати до обрізання персика краще в безвітряну сонячну погоду. Пилку і секатор перед застосуванням слід обов’язково продезінфікувати щоб уникнути інфікування зрізів. Після обрізки великі рани обробити садовим варом.

Особливості літньої обрізки персика

Насправді, літня обрізка персика носить назву «зелені операції», і проводиться не тільки влітку, але в кілька етапів, як мінімум тричі: у травні, на початку липня і пізніше, в серпні.

У ці терміни видаляють всі зелені пагони, що виросли всередину крони, жировики, роздвоєні гілочки. Це дозволяє забезпечити доступ світла до скелетних гілок, поліпшити провітрювання крони персика, заощадити сили дерева на розвиток непотрібних гілок, посилити закладку плодових бруньок для врожаю майбутнього року, прискорити визрівання плодів і деревини. А також, що не менш важливо, зменшити обсяг весняних робіт.

При цьому молоді саджанці влітку не ріжуть. З другого року і до початку плодоносного віку їх лише злегка формують. А от дорослі рослини розвантажують на 40-50% від загальної маси однорічного приросту.

Чому обрізка для персика обов’язкова?Омолоджуюча обрізка персика

Існує думка, що персик – порода мало живуча. Проте при правильному догляді він здатний інтенсивно плодоносити до 20 років, а при особливо сприятливих умовах – і більше. Для цього вже після 7-8 років розвитку, коли приріст стає менше 30 см, дерево омолоджують, видаляючи все, що йде вище гілок другого-третього порядку. Після обрізки обов’язково проводять підживлення та поливання.

Другу омолоджуючу обрізку, але тепер вже на чотирьох-п’ятирічну деревину, проводять у віці 15 років.

Чому обрізка для персика – обов’язкова?

Щорічна обрізка забезпечує не тільки формування якісного врожаю персика, але подовжує його життя, забезпечує профілактику захворювань, підвищує стійкість до низьких температур, сприяє її омолодженню, стимулює приріст, дозволяє контролювати висоту дерева.

Якщо від неї відмовитися – урожай зміщується на периферію крони, плоди дрібнішають, стають несмачними, персик швидко старіє і гине. Таким чином, перебуваючи перед вибором: різати або ні, краще схилитися до може і не дуже професійної, але все ж обрізки.

Залишити коментар

Ваша адреса електронної пошти не буде опублікована