Корисні поради дачникам та городникам

Найефективніші методи боротьби з фітофторою на помідорах

Кожен садівник прагне оберігати свій урожай, в який вкладено чимало часу і сил. На жаль, томати найбільш схильні до фітофтори – хвороби, що викликає почорніння плодів. Внаслідок цього урожай овочів значно зменшується.

Ознаки фітофтори

Причиною виникнення фітофтори є зараження рослини специфічним грибком, що проникає в тканини томатів. Фітофтора на помідорах з’являється через збудника, який перезимував на залишках торішніх рослин. Адже з настанням тепла грибок починає свій новий життєвий цикл.

Зараження охоплює зелену надземну частину рослини. Зверху на листках помітні плями коричневого кольору, а знизу проявляється білий наліт. Через деякий час листя і стебла повністю чорніють і відмирають. На плодах з’являються великі коричневі або бурі плями, що проникають глибоко в м’якоть. Варто зазначити, що захворювання швидко поширюється по території: досить дотику з рослиною, на якій живе грибок.

Умови для розвитку

Хвороботворні грибки досить живучі і невибагливі: для повноцінної життєдіяльності їм достатньо вологи. А найбільш активні збудники в наступних умовах:

  • тривала висока вологість повітря;
  • коливання температури: період, коли на рослинах з’являється роса;
  • період рясних дощів.

Підвищений ризик захворювання у рослин в похмурий прохолодний період, коли з ранку на рослинах з’являється роса. І навпаки: коли погода суха і спекотна спори грибка гинуть. Тобто, найбільш сприятливий період для фітофторозу – друга половина літа. Однак, боротися проти захворювання після глобального зараження пізно. Продуктивніше вживати заходів, коли з’явилися перші ознаки вогнища і фітофторозу.

Методи боротьби

Як боротися з фітофторою на помідорах ефективно? Обов’язково потрібно діяти оперативно: виступати проти захворювання при появі перших ознак. Якщо вражено фітофторою мало рослин, то головне завдання їх ліквідувати. Для цього потрібно видалити заражені частини томатів, винести за межі території і спалити. Ні в якому разі не можна додавати такі залишки в компост!

Найефективніші методи боротьби з фітофторою на помідорах

Також потрібно обприскувати насадження системними препаратами, так як контактні можуть не принести бажаної користі. Ефективними в боротьбі з фітофторозом є такі системні фунгіциди:

  1. Ридоміл – легко перемагає в боротьбі з інфекцією, що проникає в тканини рослини через півгодини після нанесення. Ефективно захищає помідори зовні і зсередини на протязі тривалого часу. Застосовується і для лікування, і для профілактики.
  2. Квадріс – використовується проти захворювань на томатах на початковому етапі, в тому числі і фітофтори. Використовується препарат на відкритому ґрунті в період цвітіння і утворення плодів з періодичністю 14-16 днів. В умовах теплиці потрібно застосовувати у вегетативну фазу через 7-10 днів. Послідовно обприскувати квадрісом можна не більше 2 разів. Після чого варто застосувати інший засіб. Квадріс здатний продовжити плодоношення на 2-3 тижні.

Обробляти рослини вищезазначеними засобами потрібно вранці або ввечері в безвітряну погоду. Обов’язково слід дотримуватися дозування. Пізні сорти помідорів можуть вимагати додаткової обробки. Так як саме в серпні і вересні, коли томати дозрівають, відбувається великий перепад температур.

Найефективніші методи боротьби з фітофторою на помідорах

На рослинах з’являється роса, що сприяє поширенню та життєдіяльності фітофтори. У цей період перемогти захворювання можна тільки використовуючи лікувальні засоби. Наприклад, Ревус і Танос, що застосовуються в самий критичний для томатів період.

Профілактика

Помідори більш схильні до фітофторозу, ніж інші пасльонові. Легкий пушок на зелених частинах рослини затримує воду, яка є ідеальною умовою для життя грибка-збудника захворювання. Повністю уникнути фітофторозу, як і позбутися від нього, практично нереально. Адже спори грибка-збудника можуть довго зберігатися у грунті і легко переноситися вітром на великі відстані.

Втім, можна створити умови, щоб максимально захистити свій город від фітофтори на помідорах і мінімізувати втрати від фітофторозу. Щоб не задаватися питанням: «Як врятувати помідори від фітофтори?» потрібно проводити профілактичну роботу, спрямовану на попередження цього захворювання томатів. Дієвими методами профілактики фітофторозу є:

Обробка насіння. Спори грибка-збудника живучі і зберігаються навіть у волосках насіння. У 4 з 5 випадків, причиною хвороби є саме заражений посівний матеріал. Обробити насіння можна в марганцевому розчині: опустити в нього насіння на 40 хвилин через марлевий мішечок. Потім промити і висушити. Також можна відмочити насіння в розчині Фітоспорину (4 краплі фунгіциду на 200 мл води.

Найефективніші методи боротьби з фітофторою на помідорахДотримання сівозміни. Садити помідори на одне і теж місце можна по закінченню 3-4 років і в жодному разі не на місце їх родичів: капусти, картоплі, баклажана. Виростити томати можна на колишньому місці кукурудзи, буряків, цибулі, кабачка.

Ліквідація залишків рослин. Після завершення вегетативної фази потрібно видалити з городу залишки всіх пасльонових, навіть без видимих ознак захворювання.
Підготовка грунту. У відкритому грунті боротися проти спор грибка-збудника можна за допомогою препаратів, що містять мідь, і засобів бактеріальної природи (Фітоспорін-М, мідний купорос). У теплиці потрібно ретельно продезінфікувати весь інвентар та інструменти.

Дотримання правил посадки. Не варто допускати загущення насаджень, так як такі грядки погано провітрюються і стають розсадниками хвороб і шкідників.
Вирощування сортів і гібридів, стійких до фітофтори. Найчастіше, стійкими до фітофторозу є сорти томатів, які дозрівають рано (перші місяці літа).
Правильне живлення рослин. Слабка рослина – ідеальне вогнище для фітофторозу. Тому томати потрібно періодично підгодовувати.

Найефективніші методи боротьби з фітофторою на помідорах

Оптимальна кількість вологи. Томати потребують краплинного поливу. Також можна полити під корінь кожен кущ.

Обробка рослин біологічними засобами. Бактеріальні та мідьвмісні препарати пригнічують поширення фітофторозу. Тому варто обробляти зелену частину рослини мідним купоросом перед цвітінням.

Захистити від фітофтори на помідорах може «Фітоспорін-М», до складу якого входять живі клітини бактерій. Саме вони пригнічують життєдіяльність фітофтори. Також ефективним методом від фітофтори на помідорах є обприскування томатів марганцевим розчином.

Приготувати його просто: 1 ст. л. рідкої марганцівки розвести в 10 л води. Обприскувати рослини потрібно раз в 2 тижні. Вберегти рослини від фітофтори можна і за допомогою народних засобів. Приміром, обприскувати томати розведеними у відрі води літром молока з чайною ложкою йоду.

Найефективніші методи боротьби з фітофторою на помідорах

Застосовують від фітофтори на помідорах і настоянку часнику: подрібнений часник (200 г) залити склянкою теплої води і настояти протягом доби. Після отриманий розчин процідити, розбавити водою (10 л) з додаванням грама марганцю. Профілактичні обробки проводять у суху спокійну погоду в ранковий час. Недолік таких обприскувань полягає в нетривалій дії. Після дощів їх необхідно обов’язково повторювати.

Фітофтора на помідорах «боїться» золи. Тому, щоб уникнути хвороб, перед поливом нещодавно висадженої розсади, на початку зав’язування плодів, міжряддя томатів посипають попелом. Заходи, спрямовані на профілактику фітофторозу, сприяють збереженню врожаю і не допускають поширення грибка-збудника. Якщо ж на вашій ділянці присутні ознаки захворювання, не впадайте у відчай і пам’ятайте: перемогти в боротьбі з фітофторою можна!

Залишити коментар

Ваша адреса електронної пошти не буде опублікована