Корисні поради дачникам та городникам

Як правильно пасинкувати баклажани: поради та рекомендації

Баклажани поряд з іншими культурами є вибагливими овочами. Для одержання багатого врожаю потрібно дотримувати всі правила догляду: проводити регулярні рясні поливи, прополювати бур’яни, вносити корисні речовини. Пасинкування баклажан – важлива процедура, що сприяє підвищенню врожайності. Однак, далеко не всі городники знають, як проводити процедуру правильно.

Що таке пасинкування

Пасинкування баклажан – важливий етап догляду за культурою. Процедура складається з ліквідації зайвих відростків і є необхідною в тому випадку, коли овочі ростуть в умовах високої вологості спекотного літа. Деякі вважають, що пасинкування проводити необов’язково, вважаючи, що овоч відмінно формується і без цієї процедури. Однак, дане твердження справедливе лише наполовину.

Культура не вимагає видалення бічних відростків, коли:

  1. Вона вирощується в незахищеному ґрунті. У цьому випадку «зайва» зелена маса не дає землі і стеблам пересихати навіть у посуху. Крім того, якщо залишити «голий» кущ під сонцем, він буде рости дуже повільно.
  2. Різновид овоча є низькорослим. У цьому випадку особини культури здатні формуватися без будь-якого втручання.
  3. В інших випадках рослина пасинкують в обов’язковому порядку. Пояснити це можна тим, що практично всі сорти культури ростуть у вигляді великих кущів, густо вкритих листками.

Як правильно пасинкувати баклажани: поради та рекомендації

Пасинкування представляє собою видалення частини органів рослини: листя і бічних відростків. Ця процедура сприяє правильному формуванню і розвитку куща. Крім того, з її допомогою можна отримати потужні плоди і значно зміцнити їх. Проводити даний захід необхідно, адже в супутніх умовах (теплі і волозі) на рослинах формується густа зелень з безліччю відростків. У результаті культура перенаправляє всі свої сили на формування листя. У підсумку енергії, необхідної для розвитку плодів у баклажана немає. У зв’язку з цим овочі стають дрібними, втрачають форму. Спотворюються також їх смакові якості. У ряді випадків, зав’язі не встигають дозріти і опадають з куща.

Коли потрібно пасинкувати

Як згадувалося раніше, в деяких випадках без проведення пасинкування цілком можна обійтися. Зокрема, вирощуючи культуру низькорослих різновидів, можна не боятися густоти, адже кущ формує лише «потрібну» зелень. Також уникнути проведення процедури можна при культивуванні «синіх» в незахищеному ґрунті. У цьому випадку зелена частина рослини виконує додаткову функцію: запобігає пересиханню грунту. Крім того, зелень наростає на таких особинах не так інтенсивно, тому баклажани не витрачають сили на її формування.

Як правильно пасинкувати баклажани: поради та рекомендації

Особливо важлива процедура для овочів, що вирощуються в теплицях. У приміщенні зазвичай дуже важко контролювати температуру повітря, тому в захищеному грунті часто спостерігаються високі показники вологи і тепла. Через що на кущах активно формується густа маса листя і бічних відростків стебла. Для того щоб пригальмувати зростання листів і сприяти правильному формуванню кожної особини, потрібно не тільки видаляти зайві органи, але і підрізати верхівкову точку росту кущів.

Для того щоб провести процедуру з максимально позитивним результатом, здійснювати її варто до формування бутонів.

Як правильно пасинкувати

Сподіватися на позитивний результат від видалення бічних відростків баклажанів можна тільки в тому випадку, якщо:

  • правильно вибрати час проведення першої процедури;
  • підібрати індивідуально для кожної рослини схему формування кущів.

Найчастіше перше видалення зайвих органів синіх можна починати тоді, коли пройде 3 тижні після пересадки овочів на постійне місце проживання. До цього часу культура встигає вкоренитися і прижитися в нових умовах навколишнього середовища. Однак, активно рости вона ще не починає. Здійснювати пасинкування не потрібно в дощовий або посушливий день, адже це може спровокувати розвиток хвороби інфекційної природи на місці рани. Оптимальний час для ліквідації бічних пагонів – ранок. Рани, отримані рослиною в цей час, успішно заживуть до вечора.

Як правильно пасинкувати баклажани: поради та рекомендації

Як правильно пасинкувати баклажани? Робити це можна за двома основними схемами. Зазвичай формують рослини або в 1 стебло, або декілька.

Формування куща в одне стебло краще проводити ослабленим особам. У такому випадку після підрізання точки зростання залишається тільки 1 верхній пагін. При цьому всі інші підлягають ліквідації. Варто також прорідити сформовані зав’язі, залишаючи тільки найбільші.

Наступна схема (кілька стебел) підходить для здорових особин, які добре вкоренилися і активно розвиваються. Після прищипування верхівки овоча, варто залишити для розвитку відразу кілька пагонів, але не більше 5. При цьому можна залишити і більше зав’язей на кущі.

Поради та рекомендації

Незважаючи на те що процедура видалення зайвих органів баклажан досить проста, нерідко в її проведенні допускають помилки, особливо недосвідчені городники. Тому перш ніж починати видаляти «все без розбору», варто вивчити рекомендації і поради досвідчених городників. Тільки так можна попередити допущення поширених помилок і досягти максимально позитивного результату.

Як правильно пасинкувати баклажани: поради та рекомендації

Приміром, видаляти відростки варто тільки вручну. Секатор і вже тим більше ножиці краще не використовувати для цих цілей. Якщо ж уникнути використання садових інструментів, перед використанням вони потребують ретельної обробцки дезінфікуючими засобами. В іншому випадку через утворену на рослині рану можна занести в організм культури інфекцію.

Після проведення процедури для кожного куща, варто обробити руки і інструментами спеціальними речовинами з дезінфікуючими властивостями. Такі дії запобігають поширенню хвороби з однієї особини на всі інші.

Якщо в теплиці, де ростуть баклажани надмірно сухо, нижні листки варто залишити на кущі. Адже ці органи будуть утримувати воду поблизу стебла, запобігаючи пересиханню грунту. При цьому варто видалити сухі або змінилі форму листи і зав’язі. Адже такі органи можуть бути сигналами хвороби.

При тепличному вирощуванні овоча не варто занадто часто вносити в ґрунт на органіку. Адже сині навіть при удобренні органікою в малих кількостях починають активно формувати зелену масу, що негативно впливає на формування плодів.

Як правильно пасинкувати баклажани: поради та рекомендації

Пасинкування є необхідним елементом догляду за овочами. В результаті його проведення можна зібрати великі здорові плоди. Правильна процедура, проведена в належний час, позитивно впливає на розвиток культури і її врожайність. Без процедури кущі баклажан активно розростаються, створюючи один для одного тінь. У результаті плоди не зможуть дозріти належним чином, а самі рослини можуть піддаватися різним недугам.

Рішення про необхідність пасинкування кожен садівник приймає сам. При цьому він враховує умови вирощування та різновиди овоча. У будь-якому випадку при ігноруванні процедури сподіватися на отримання багатого врожаю не можна.

Залишити коментар

Ваша адреса електронної пошти не буде опублікована