Корисні поради дачникам та городникам

Омолодження чорної смородини

Багато садівників цікавляться, як омолодити чорну смородину. Ця процедура повинна проводитися обов’язково. При грамотному догляді кущ зможе постійно давати повноцінний урожай. При цьому ягоди будуть смачними і великими. Якщо нехтувати омолоджуючими процедурами, врожайність знизиться, а кущ може загинути.

Навіщо потрібно?

Омолодження чорної смородиниСмородина не тільки швидко дає урожай, але і досить стрімко старіє. Навіть за умови грамотного і адекватного догляду кущ віком 5 років обов’язково слід омолоджувати. В іншому випадку зменшиться врожайність, ягоди стануть дрібними і несмачними.

Починати омолоджуючу обрізку слід вже в рік висаджування куща. В такій ситуації позбавляються від гілок старше 2-3 років.

Грамотний догляду за смородиновими кущами забезпечує хорошу врожайність максимум 7 років. Після цього рослина гірше плодоносить, погіршується якість ягід. Вони стають більш дрібними і страждають їх смакові характеристики.

Омолоджувати смородину рекомендується в таких ситуаціях:

 • серйозне враження хворобами і шкідниками;
 • сильне розростання куща;
 • поява великої кількості загущающих гілок;
 • неправильне формування куща;
 • вік смородини більше 6 років, зниження врожайності;
 • пошкодження кореневої системи.

Омолоджуюча обрізка вважається оптимальним рішенням, якщо подобається сорт і не хочеться позбавлятися від куща. Після проведення процедури чорна смородина стає більш стійкою до грибків та інших хвороб.

Доглядати за кущами після маніпуляції стає значно легше. Процедура призводить до поліпшення освітленості і вентиляції зеленої частини куща. Завдяки її виконанню властивості сорту відновлюються.

Коли проводити обрізку чорної смородини?

Найкраще обрізати старий кущ пізньої осені. Це роблять після скидання листя. Також маніпуляцію можна робити навесні до набухання бруньок – майже по снігу.

При проведенні осінньої обрізки не варто очікувати повного опадання листя. Це можна робити при пожовтінні половини листя. Вони можуть залишатися на гілках до початку сильних заморозків.

При проблемах з осінньою обрізкою процедуру переносять на весну. В даному випадку є одна важлива перевага – можливість побачити уражені пагони. Саме від цих гілок позбавляються в першу чергу.

При прогріванні грунту більш ніж на 5 градусів починається процес активного руху соків. У цьому випадку враження буде прогресувати. Гілки для обрізки навесні вибирають таким же чином, як і восени. При цьому слід залишати пеньок здорових гілок розміром 2 см.

Оцінити стан деревини не складає труднощів. Темні зони говорять про вражені ділянки. Їх слід видаляти, поки не з’явиться здорова деревина світлого відтінку.

Після проведення обрізки навесні в грунт необхідно внести азотні добрива. У літню пору року потрібно стежити за станом кущів.

В цей період виконують такі роботи:

 • вирізують неправильно зростаючі нульові пагони;
 • зрізають хворі гілки;
 • видаляють поламані фрагменти.

Особливості та правила проведення омолоджуючої обрізки

Щоб процедура пройшла успішно, потрібно дотримуватися таких рекомендацій:

 1. Після збору врожаю гілки, які давали урожай, обрізають. Це дозволяє залишити місце для зростання нових пагонів.
 2. Число молодих гілок потрібно коригувати. Це роблять з урахуванням потужності куща. Якщо порушити цю рекомендацію, вдасться отримати багатий урожай. Але при цьому приріст буде недостатньо хорошим.
 3. Згодом врожай теж зіпсується.
 4. При слабкості куща смородини і прирості не більше ніж на 0,4 м його потрібно обрізати, залишивши 5 бруньок. Як наслідок, культура стане міцнішою і здоровішою.
 5. Для старих рослин, які добре плодоносять, потрібно робити радикальне омолодження. Ця процедура полягає у видаленні старих гілок.
 6. Перед формуванням куща слід враховувати його сорт. Негібридні види смородини зазвичай дають врожай на дворічних гілках. Тому в даному випадку потрібно позбутися лише від частини плодоносного пагона.
 7. Для визначення кількості пагонів потрібно враховувати силу куща. На потужних рослинах має бути мінімум 15 гілок, на слабких – максимум 5.

Як проводити омолоджуючу обрізку чорної смородини?

Омолодження чорної смородиниОмолодження вимагають всі кущі чорної смородини старші 5 років. Маніпуляція має на увазі видалення старих скелетних гілок. Саме в цьому віці пагони стають менш продуктивними і значно знижується врожайність. У деяких ситуаціях смородина повністю припиняє плодоношення.

Оптимальним часом для виконання омолоджуючої процедури вважається ясний осінній день, коли смородина вже скинула листя. Важливо закінчити процедуру до приходу холодів.

Перед виконанням обрізки потрібно підготувати садовий вар.

Також будуть потрібні чисті і гострі інструменти:

 • ножівка;
 • секатор;
 • гілкоріз.

Подальша схема дій підбирається з урахуванням особливостей догляду, який був забезпечений кущам в попередні періоди.

Омолодження доглянутих кущів

При своєчасному проведенні санітарних обрізок і правильному формуванні смородини оновити кущі досить просто. З цим впораються навіть початківці садівники.

Для цього достатньо секатором або ножівкою обрізати старі гілки. Це роблять безпосередньо біля поверхні грунту. При цьому важливо постаратися не залишати пеньки. В разі омолодження кущів пошкоджену поверхню обов’язково покривають садовим варом.

Омолодження запущених кущів

Досить часто люди приступають до омолодження кущів занадто пізно, коли смородина припиняє давати плоди або її врожайність істотно зменшується. У деяких ситуаціях нормалізувати стан смородини за рік не вдається.

Щоб впоратися з проблемою, потрібно виконати такі дії:

Оцінити стан культури. Якщо кущ досить потужний і здоровий, омолоджуючу обрізку вдасться провести за 1 раз. При слабкій порослі, повному пригніченні куща або відсутності нових пагонів на відновлення рослини потрібно кілька років. При цьому омолодженню підлягають виключно культури репродуктивного віку. При адекватному догляді смородина може жити 30 років. Неправильна обрізка зменшує цей період в 2 рази.

Оцінити число і стан нульових пагонів. Необхідно намітити 2-3 старі гілки, які планується залишити. Решту потрібно прибирати. Починати процедуру слід з самих легкодоступних гілок. В даному випадку найкраще скористатися сучкорізом з міцним лезом і довгими ручками. Важливо пам’ятати про пеньки, оскільки висота більше 3 см може привести до утворення вовчків. Вони являють собою непродуктивні пагони, які швидко ростуть і призводять до виснаження куща.

При виділенні декількох сильних гілок нульового порядку можна зрізати всі скелетні. Виняток становлять намічені пагони. Якщо немає розвиненої порослі, варто залишити 2-3 старих пагони. Їх рекомендується обрізати до сильного, який знаходиться в нижній частині смородинового куща і бічного відгалуження. Якщо культура вражена скляницею, гілку обрізають нижче або вибирають інший пагін.

Видалити з куща хворі і поламані гілки. Також потрібно позбутися від пагонів, які ростуть всередину або лежать на землі. При цьому слід прибирати не більше третини куща, оскільки омолодити його за 1 рік може не вийти. Продовжувати маніпуляцію потрібно наступної осені. Однак перший ефект вдасться отримати тільки навесні.

Можливі помилки

Омолодження чорної смородиниСмородина відрізняється високим ступенем пластичності. Тому заподіяти їй шкоду за допомогою обрізки не вдасться. Однак деякі садівники все-таки роблять певні помилки.

Перш за все важливо дотримуватися правил знезараження садових інструментів. Це допоможе уникнути негативних наслідків обрізки.

Поширеною помилкою, яку допускають недосвідчені садівники, вважається обрізка старих гілок на пеньок. Деревина смородини має порожнисту середину. Через неї відбувається зараження куща різними паразитами або хворобами.

Молоді пагони, які були залишені на заміщення, вкороченню не піддають. Це провокує додаткове розгалуження. В результаті є ризик отримати надто густий кущ.

Догляд після обрізки

Після проведення обрізки обов’язково слід забезпечити смородині повноцінний догляд. В літню пору року оновлений кущ починає швидко рости. На ньому з’являються молоді пагони. З них потрібно залишити тільки 5 гілок. Решту пагонів варто видалити. Потім грунт збагачують азотними добривами. Зверху можна насипати тирсу або перегній.

Зволожувати смородину слід не дуже часто. Особливо активно її поливають під час цвітіння. Це варто робити раз в 3 тижні. Восени в грунт слід внести комплексні добрива, а навесні – азотні. Влітку зайві гілки потрібно видаляти в міру їх розвитку. В результаті має залишитися максимум 5 сильних пагонів.

В рік проведення обрізки урожай на смородині не з’явиться. Однак в наступному сезоні кущ почне активно плодоносити. Завдяки правильному проведенню всіх маніпуляцій вдасться поліпшити якість і кількість врожаю.

Омолодження куща – важлива і відповідальна процедура, яка дозволяє домогтися відмінних результатів. Щоб отримати максимальний ефект, необхідно чітко дотримуватися всіх правил і забезпечити смородині повноцінний догляд після обрізки.

Залишити коментар

Ваша адреса електронної пошти не буде опублікована