Корисні поради дачникам та городникам

Перуанська лілія або альстромерія. Опис, посадка, догляд

Світ однорічних і багаторічних квітів настільки великий, що перед квіткарем стоїть нелегке завдання, коли потрібно з усього різноманіття вибрати “свою” квітку.

При цьому бажано щоб вона був гарна, невибаглива, не вимагала величезних фізичних і матеріальних витрат при вирощуванні.

Під більшість побажань підпадає квітка для саду альстромерія, догляд за якою, а так само посадка її в саду, не вимагає особливих турбот.

Альстромерія, історія відкриття

 

Перуанська лілія або альстромерія Опис, посадка, догляд

Альстромерія – рослина, батьківщиною якої є такі американські держави, як Чилі, Перу. В даний час ці квітки на своїй батьківщині ростуть вздовж узбіч, так само як у нас кульбаби. А за часів стародавньої цивілізації легендарних індіанців інків цю квітку шанували як подарунок верховного бога сонця Інті.

Під час освоєння американського континенту іспанцями рослина потрапила з землі інків в Іспанію і росла там, не привертаючи до себе сильно великої уваги. Так було до того моменту, поки шведський вчений і підприємець Клас Альстремер в 1760 році не відправився в вояж по Європі, в ході якого він відвідав Іспанію. В коло інтересів молодого шведа входили:

 • хімія
 • ботаніка
 • зоологія

Перуанська лілія або альстромерія Опис, посадка, догляд

Вчений проводив багато часу за вивченням рослин в приватних колекціях і оранжереях. Подорожуючи по Європі, Клас не припиняв своїх спостережень за навколишнім світом. В Іспанії він і виявив яскраву квітку, яка раніше не була йому відома. Так як швед був учнем і близьким другом систематика Карла Ліннея, то, природно, що саме йому він переслав виявлену квітку.

У 1762 році До Лінней описав надіслані зразки і відніс їх до окремого сімейства, яке і назвав на честь свого учня Альстромерієвими, а сам вид альстромерій, всього в сімейство входить близько 50 видів. Альстромерія миттєво завоювала любов європейців і стала вирощуватися спочатку в оранжереях, а потім і на відкритому повітрі. Постараємося розібратися, в чому популярність цієї рослини.

Квітка альстромерія, опис рослини

Перуанська лілія або альстромерія Опис, посадка, догляд

Перед тим як описати альстромерію, слід уточнити, що назва рослини має ще один варіант написання – альстрьомерія, а також кілька народних назв:

 • лілія інків
 • папугова лілія
 • перуанська лілія

Всі представники сімейства є багаторічними трав’янистими рослинами. Коріння мають веретеноподібні потовщення – кореневища. Стебла гнучкі і прямі. Листя альстромерії заслуговують на окрему увагу. Їм властива, як то кажуть, ресупінація. Термін позначає можливість розгортатися та повертатися навколо осі.

Перуанська лілія або альстромерія Опис, посадка, догляд

Таким чином, черешки листя альстромерії закручуються так, що верх листової пластини виявляються знизу, а нижня сторона – спрямована вгору. Квітки перуанської лілії мають форму між лілією і орхідеєю. Це породило невірну інформацію, яку поширюють при продажу продавці квітів, що перуанська лілія – це гібрид орхідеї і лілії, що в корені невірно. Як у лілії, квітка утворена шістьма витягнутими і іноді загостреними пелюстками. Забарвлення сучасних різновидів і сортів найрізноманітніше.

Найчастіше це жовті, рожеві і червоні відтінки. На однотонному тлі дуже часто є більш темний візерунок з рисок і смужок. Цвітіння починається в кінці весни або на початку літа. Квітки запилюються комахами або вітром. На батьківщині обпилювачами деяких видів є мініатюрні пташки – колібрі. На рослинах утворюється плід коробочка з дрібним круглим насінням. Цікаво, що плід лопається і насіння розкидається на досить велику відстань від рослини.

У природних умовах альстромерія зростає переважно в теплому кліматі, хоча є види, поширені на пристойній висоті над рівнем моря. За роки вирощування в Європі виведені сорти, які можна вирощувати як в оранжерейних умовах, так і у відкритому грунті.

Вибір місця і посадка перуанської лілії

Перуанська лілія або альстромерія Опис, посадка, догляд

Популярність альстромерії в красі її квітів і високих стеблах, що дозволяє використовувати її для зрізання в букети, хоча пелюстки квітки мають схильність до швидкого осипання. Крім того, кореневища деяких видів використовуються в народній медицині для приготування крохмалю, з якого готують лікувальну їжу. В саду лілія інків гарна як рослина – солітер, в моно- групах і змішаних посадках.

Незважаючи на те що морозостійкість рослини не дуже висока, вирощувати її у відкритому грунті можна, якщо забезпечити зимове укриття кореневої системи і правильно вибрати місце. Вибираючи місце для цієї рослини, потрібно зупинити свій вибір на ділянці з максимальним сонячним освітленням. Оптимально — на південній стороні.

Можливо, в розпал літнього дня квітці знадобиться легка тінь. Бажана средньокисла, добре удобрена родюча земля. Найкраще підійдуть дреновані суглинки.
Погано переносить як пересихання грунту, так і застій води в ній. Хоча деякі види непогано переносять підвищену вологість. Виростити перуанську лілію можна і через посів насіння, і шляхом поділу куща. Перед посівом насіння альстромерії потрібно провести стратифікацію. Для цього їх поміщають в кінці січня в торф, змішаний з садовою землею, і витримують близько 50 днів при температурі + 6.

Після цього протягом декількох днів температуру підвищують до + 20. Грунт обприскують водою, горщик накривають склом і чекають на появу сходів. У міру висихання грунт зволожують, а скло знімають на деякий час. Підрослу розсаду перед висадкою в грунт загартовують при вуличній температурі.

В кінці травня, вибравши похмуру погоду, саджанці висаджують в підготовлену грядку. Лунки набивають з проміжком в 30 см, на дно додають жменю перепрілого гною, встановлюють квітку і закривають лунку землею. Посадки поливають, землю мульчують. Альстромерія з насіння цвіте тільки через рік. Найбільш рідкісні сорти і гібриди найкраще розмножувати діленням куща. Можна розділити рослину, яка вирощена самостійно, або купити частину кореневища в магазині.

Розділити кущ можна навесні або восени. Не варто захоплюватися і ділити кущ на безліч дрібних частин. Оптимально отримати три деленки. Як правило, перуанська лілія добре приживається при правильному догляді.

Догляд за альстромерію

Перуанська лілія або альстромерія Опис, посадка, догляд

Загальні правила догляду принципово не відрізняються від догляду за іншими садовими квітами, вони полягають:

 • в видаленні бур’янів
 • в своєчасному поливі
 • в підгодівлі
 • у захисті від шкідників
 • в профілактиці хвороб

Набагато важливіше зберегти рослину в зимовий період, особливо це стосується молодих саджанців в перші роки після висадки. Хоча традиційно вважається, що багато сортів витримують морози до – 20, все ж рослині потрібен захист від низьких температур. В осінній період потрібно виконати наступне:

 • вкоротити наземні частини до 5 – 7 см
 • насипати шар тирси або листя
 • укласти лапник
 • закрити шматком руберойду

З молодими квітками можна вчинити так, як чинять іноді з хризантемою, тобто викопати і розмістити в приміщенні з температурою не нижче + 1 і не вище + 6. Якщо все зроблено правильно, перуанська лілія буде не тільки прикрасою в саду, але і її букети прикрасять ваш будинок.

Відео про альстромерію:

Залишити коментар

Ваша адреса електронної пошти не буде опублікована