Корисні поради дачникам та городникам

Підживлення томатів: чим підживити помідори під час цвітіння і плодоношення

Томати — витривалі, врожайні, невибагливі рослини за умови, якщо ростуть у себе на батьківщині в Центральній Америці. У нас важко отримати гідний урожай помідорів без підживлення рослин калійними і фосфорними добривами під час цвітіння і плодоношення.

Якщо після посадки, під час росту зеленої маси, бадилля, томатам потрібен азот у великих кількостях, то під час цвітіння і плодоношення азот протипоказаний. Якщо продовжувати годувати квітучі кущі помідорів сечовиною, то замість помідорів ви отримаєте гарні декоративні кущі, які не соромно посадити на клумбу, щоб милуватися соковитою зеленню і жовтими квіточками.

Трохи теорії

Для формування плодів, потрібні великі кількості калію і фосфору, а також бор (для зав’язей) і йод. Саме завдяки калію помідори стають соковитими і солодкими на смак. Тому томати рекомендується підгодовувати добривами весь період вегетації, аж до збору врожаю — 1 раз в 10-14 днів, звертаючи увагу на склад комплексних добрив (щоб менше азоту і більше фосфору і калію), або готуючи комплексні добрива самостійно, змішуючи своїми руками підручні засоби, що містять всі необхідні елементи, наприклад, золу, йод і борну кислоту.

Зола — цінне добриво саме по собі. Справа в тому, що зола містить калій у формі поташу (K2CO3), який легкодоступний для рослин і добре розчиняється у воді, фосфор і велика кількість кальцію. Тому золу під томати вносять навесні, в процесі підготовки грунту з розрахунку 80 грамів на 1 м2. У середині липня — початку серпня закладають в грунт по половині склянки золи на 1 м2 площі.

Добрива, що містять бор, допомагають рослинам зав’язувати плоди. Хімічна промисловість випускає широкий асортимент борних добрив, наприклад, борофоска, боросуперфосфат, подвійний боросуперфосфат, борна кислота, борацитове борошно та ін.

Всі комплексні добрива, призначені для підтримки рослин під час цвітіння і утворення зав’язі, незалежно від назви, містять бор у великій кількості, доповнений фосфором, калієм, гуматом натрію та ін. Найчастіше борні добрива вносять навесні і восени, під час підготовки ділянки, а під час цвітіння і плодоношення дають позакореневе підживлення, по листю, використовуючи розчин борної кислоти.

Йод і марганець відносять до мікродобрив, а значить якщо в грунті недостатньо йоду і марганцю наше завдання заповнити недолік живильною підгодівлею. Однак мікродобрива не вигідно вносити самостійно — їх простіше змішувати з іншими поживними елементами: калієм, фосфором, азотом, бором та ін.

Підживлення томатів у час цвітіння

Підживлення томатів: чим підживити помідори під час цвітіння і плодоношення

Отже, враховуючи всі вищевикладені факти легко можна відповісти на питання: «Чим підживити, коли помідори цвітуть?». Звичайно, добривами, що містять калій і фосфор у великих кількостях.

З іншого боку, багато хто не рекомендують застосування мінеральних добрив в період 30-40 днів до збору врожаю. Як бути? Адже якщо не підгодувати помідори, то і врожаю може не бути. Відповідь проста: треба комбінувати натуральні речовини, що містять усі необхідні елементи: золу, йод, борну кислоту, хлібопекарські дріжджі і навіть молоко.

Дріжджова підгодівля для поливу під корінь. Розчиніть у відрі води (10 літрів) 10 грам хлібопекарських дріжджів бажано свіжих, але можна і сухих, додайте 2 ложки цукру, а потім настоюйте в теплому місці 3-4 години. Готовий розчин вилийте в бочку і додайте туди 100 літрів води, або літровою банкою додавайте в 10 літрову лійку по 0,9 літра дріжджового розчину до 9 літрів води і поливайте під корінь, витрачаючи по 2 літри на кожен кущ томатів.

Підживлення томатів золою, бором і йодом. Змішайте 1,5-2 літра деревної золи, 10 г борної кислоти і 10 мл йоду з 10 літрами води. Борну кислоту бажано заздалегідь розчинити у невеликій кількості гарячої води. Спочатку залийте золу 2-3 літрами води, гарненько перемішайте дерев’яною лопаткою або палицею, потім додайте міцний розчин борної кислоти, доведіть об’єм води до 10 літрів. Настоюйте декілька годин у теплому місці, а перед застосуванням додайте йод і добре перемішайте.

Розчин золи, борної кислоти і йоду застосовується для поливу томатів під корінь під час цвітіння і плодоношення. Для поливу треба взяти пів-літра розчину і розмішати в 10 літрах води. Витрата 1,5-2 літри за кожен помідорний кущ: в теплиці — раз на два тижні, у відкритому грунті — раз в тиждень.

Молочна підгодівля для томатів. Змішайте 1 літр нежирного молока з 4-ма літрами води і додайте в суміш 15-20 крапель йоду. Готовий розчин застосовують відразу, поки йод не випарувався, зрошуючи листя помідорних кущів вранці або ввечері.

Підгодівля борною кислотою. У відрі теплої води (10 літрів) розчиняють 5 г борної кислоти, після охолодження розчин ретельно перемішують і обприскують по листю, для прискорення формування бутонів і зав’язей.

Якщо є бажання можна застосовувати «магазинні» препарати, типу: Зав’язь, Бутон, Епін та ін.

Підживлення помідорів під час плодоношення

Підживлення томатів: чим підживити помідори під час цвітіння і плодоношення

Багато дачників-городників побоюються підгодовувати плодоносні томати, а даремно. Під час плодоношення на рослини припадає найбільше навантаження за весь період вегетації, тому підживлення просто необхідні.

Звичайно, якщо ви будете щодня поливати кущі томатів суперфосфатом і нітрофоскою, то кількість нітратів» в помідорах просто зашкалить, але якщо підгодовувати «з розумом» раз у 2 тижні, витрачаючи по 2 ложки нітрофоски або супефосфата на 10 літрів води, з додаванням 1-2 ложок гумату натрію, то шкоди не буде. Поливати треба під корінь, по 1-2 літри під кущ.

Якщо ви побоюєтеся «хімії», то підгодуйте томати розчином золи, борної кислоти і йоду. Рецепт і спосіб застосування описаний вище.

Цінителі органічних добрив можуть комбінувати підживлення розчином коров’яку або пташиного посліду з препаратами, стимуляторами росту плодів. Стимулятори плодоутворення додають до розчину органіки, додаючи по 2 ст. л. на 10 літрів розчину. Також в розчин рекомендується додати мідний купорос і перманганат калію у кількості 1 грам. Підгодовувати вранці або ввечері, витрачаючи по 1 літру на кожен кущ помідорів.

Залишити коментар

Ваша адреса електронної пошти не буде опублікована