Корисні поради дачникам та городникам

Побілка садових дерев восени і навесні: терміни, склади розчинів

У деяких далеких від садівництва людей існує дивна думка, що дерева білять для краси. Однак це зовсім не так. Дана маніпуляція дуже важлива для самої рослини за зовсім інших причин, і якщо бути точнішим, то вона виконує найбільше захисну функцію, а не декоративну. Без всяких сумнівів, додаткова метушня навряд чи порадує в низці осінніх турбот, але всі витрати з лишком окупляться довготривалим рясним цвітінням і багатим урожаєм. Так що, буде розумніше і практичніше не нехтувати таким корисним і вкрай необхідним заходом, як побілка стовбурів восени і навесні.

Навіщо потрібно білити дерева

Якщо ви живете в дуже теплому регіоні, де не буває мінусових температур і різких перепадів погоди (мінус, плюс), то виходячи з основної мети побілки, така процедура практично не потрібна. Побілка тільки вапном теж не несе ніякої користі. А як і чим потрібно білити дерева читайте далі.

До речі! Білити потрібно всі садові дерева, а не тільки плодові (фруктові).

Побілка садових дерев восени і навесні: терміни, склади розчинів

Для чого ж білять дерева, які цілі при цьому переслідуються:

 • запобігти сонячні опіки — тріщини на корі, які утворюються через перепади температур (плюс-мінус) в перехідний зимово-весняної період;
 • знищити всіляких комах-шкідників і інших паразитів, а також їх яйця, які зібралася зимувати в корі (кліщі, золотогузки, листовійки, плодожерки та ін);
 • (виходячи з попередньої) захистити кору від шкідників, патогенних мікроорганізмів і бактерій;
 • одночасно провести своєрідне лікування та дезінфекцію ран;
 • і в останню чергу зробити сад більш яскравим і привабливим (естетика).

Чи можна білити молоді дерева

Деякі початківці садівники вважають, що молодим деревам побілка може, навпаки, тільки нашкодити. Однак це зовсім не так, якщо, звичайно, дотримувати певні правила.

Побілка садових дерев восени і навесні: терміни, склади розчинів

Біляться дерева як старі, так і молоді. Але на молодих саджанцях слід застосовувати більш слабкі розчини (якщо ви користуєтеся вапном, то його концентрацію слід знизити в 2 рази), щоб не обпалити молоду кору. Або можна використовувати спеціальні фарби для побілки садових дерев, наприклад, ту ж водоемульсійну або водно-дисперсійну, або акрилову. Але білити потрібно обов’язково, оскільки у молодих саджанців дуже тонка кора, яка легко може пошкодитися в кінці зими-початку весни від сонячних опіків.

До речі! Існує небезпідставна думка, що дуже молоді саджанці з гладкою корою краще не білити, а обмотати стовбур білим укривним матеріалом (стрічками спанбонду). Таким чином ви не лише уникнете сонячних опіків, але і захистите саджанець від гризунів.

Побілка садових дерев восени і навесні: терміни, склади розчинів

Коли потрібно білити дерева

На погляд більшості садівників, побілку садових дерев слід проводити 2 рази на рік — навесні і восени. Але так вже пішло, що найчастіше недосвідчені дачники білять саме навесні (можливо, через радянський досвід весняних суботників), хоча основною і найголовнішою вважається саме осіння побілка.

Але також існує і додаткова літня побілка, до якої вдаються тільки в тому випадку, якщо ви або неякісно побілили стовбур, або використовували не водостійкі склади, які змили дощі.

Побілка дерев восени: терміни, цілі, особливості

Що стосується певних термінів, то досвідчені садівники рекомендують проводити побілку дерев восени, коли температура повітря опуститься до +3-5 градусів (але не менше 0, тобто процедура повинна обов’язково виконуватися при позитивних температурах), закінчаться затяжні осінні дощі, і все листя опаде, тобто приблизно в жовтні — листопаді місяці.

До речі! За певних обставин (якщо ви будете використовувати виключно якісну і водостійку сумін), можна обійтися тільки осінньої побілкою, тому що вона вважається найбільш ефективною.

Варто розуміти, що неважливо — це молоде дерево або старе. Якщо восени воно не було побілене, то наприкінці зими — навесні (як правило — це лютий-березень) воно може отримати сонячний опік (на стовбурі утворюються морозобоїни).

Побілка садових дерев восени і навесні: терміни, склади розчинів

Коли в лютому-березні денна температура піднімається до +8-10 градусів, а вночі опускається нижче 0 градусів, вдень дерево сприймає таку високу температура за сигнал до початку сокоруху. З настанням ночі і мінусових температур, весь сік, який опинився в корі, кристалізується (замерзає), а кора від такого перепаду температур просто розтріскується (відбувається розрив тканин = морозобоіни). Хоча, за іншими відомостями, розтріскування відбувається через термічне розширення і звуження самої деревини.

Щоб цього не сталося, стовбур білять, адже білий колір прекрасно відштовхує сонячні промені.

Побілка дерев навесні: терміни, цілі, особливості

Весняну побілку (краще навіть сказати ранньовесняну), як правило, проводять, якщо з якихось причин не провели осінню. Або якщо вона змилася або сильно облупилася, тому її ще називають повторною.

Побілка садових дерев восени і навесні: терміни, склади розчинів

Побілку дерев весною починають, коли термометр вийде на позитивні значення, тобто при температурі вище 0. При цьому важливо встигнути до розпускання бруньок і появи листя (якщо ще лежить сніг, то можна і в цей час), інакше кажучи, приблизний термін весняної побілки — це кінець лютого-березень місяць.

Таким чином, основними цілями (перевагами) весняної побілки дерев є:

 • оновлення осінньої побілки для поліпшення захисту;
 • затримання розпускання бруньок (відсунути цвітіння і убезпечити від зворотних весняних заморозків);
 • профілактика від шкідників та захворювань (до складу обов’язково повинні сходити фунгіциди, типу мідного чи залізного купоросу)
 • краса, так як побілені дерева банально будуть виглядати значно декоративніше.

Однак! Багато професійних агрономів вважають, що весняна побілка — це безглузда діяльність, яка виконує хіба що декоративну функцію, але ніяк не найголовнішу — захисну.

Як білити дерева: підготовчі роботи і техніка нанесення самого складу

Що процедура була максимально ефективною, перед тим як виконувати саму побілку стовбура, дерево треба попередньо підготувати:

Акуратно очистити стовбур від старої відмерлої кори, а також позбавитися від різних мохів і лишайників. Зручно це робити в рукавичках з допомогою жорсткої щітки, невеликого скребка або дерев’яного ножика. По закінченню робіт все сміття потрібно зібрати і обов’язково прибрати з ділянки, а краще просто спалити.

Побілка садових дерев восени і навесні: терміни, склади розчинів
Продезінфікувати стовбур, всі рани і тріщини, обробивши мідним або залізним купоросом (3-5% розчином), або приготувавши зольно-мильний розчин (2,5 кг золи, 40 грам натертого господарського мила (або рідкого на 10 літрів теплої води),

Потім всі глибокі рани, дупла, тріщини і щілини замазати глиною, цементом або навіть монтажною піною. Для неглибоких — можна використовувати садовий вар (але на думку багатьох садівників, його застосування у цей період небажане).

Лише після виконання цих процедур можна приступати безпосередньо до побілки.

Важливо! Як вже було сказано раніше, білити потрібно при плюсовій температурі. Причому бажано вибрати сухий і ясний, щоб побілка швидко висохла і добре закріпилася.

Чим краще білити? Для нанесення побілки на стовбур дерева зручно використовувати:

 • плоску флейцеву кисть;
 • Побілка садових дерев восени і навесні: терміни, склади розчинів
 • спеціальну кисть з мочалки;
 • малярний валик;
 • краскопульт-розпилювач (якщо білити потрібно дуже багато).

До якої ж висоти білити дерева? Деякі садівники вважають, що чим вище, тим краще, але все ж, як правило, дерева білять від землі і аж до основи скелетних гілок, тобто увесь штамб (від кореневої шийки до першої скелетної гілки нижнього ярусу), хоча дуже рекомендується захопити ще на 1/3 нижні скелетні гілки.

Побілка садових дерев восени і навесні: терміни, склади розчинів

Чим білити дерева: суміші для побілки

До складу розчинів для побілки дерев, як правило, можуть входити наступні компоненти (на вибір), кожен з яких виконує певну функцію:

 • гашене вапно. Щоб з негашеного гранульованого вапна (саме в такому вигляді її найчастіше і продають) зробити гашене, необхідно 3 кг вапна загасити 6-8 літрами води — налити у відро води і засипати вапно, а потім помішувати паличкою протягом 20-40 хвилин до повного розчинення і охолодження розчину (через реакції температура значно підвищиться), хоча б до +35-40 градусів);
 • крейда – знову ж для додання побілці білого кольору);
 • шамотна або звичайна глина (потрібна для в’язкості (прилипання), щоб зручно було закладати різні невеликі пошкодження на корі);
 • казеїновий клей ПВА  (щоб склад довго не змивався дощами);
 • молоко (для прилипання);
 • господарське мило (для кращої адгезії);
 • мідний або залізний купорос (антисептик, тобто для знезараження);
 • коров’ячий гній або коров’як (для підживлення рослини, свого роду, позакореневе добриво через кору);
 • спеціальні акрилові, сталеві та вододисперсійні фарби для побілки дерев (вже готовий склад, в який можна додати хіба що гній, але іноді для кращого прилипання додають у розчин вапна).

Суперечливо! Багато дачників-любителів вважають (помиляються), що спеціальні фарби для побілки не дають корі дерев нормально дихати, тому краще обмежити їх використання тільки дорослими екземплярами.

Побілка садових дерев восени і навесні: терміни, склади розчинів

Рецепти найбільш популярних і ефективних складів для побілки дерев восени і навесні:

 • 200-300 грам мідного чи залізного купоросу (для приготування 5% розчину), 3 кг гашеного вапна, 5 кг глини, 100 мл коров’яку (або 1 кг свіжого гною) на 5-6 літрів води (дуже сильна концентрація старого дерева);
 • 200-300 грам мідного чи залізного купоросу (для 5% розчину), 3 кг гашеного вапна, 1 кг глини, 1 кг свіжого гною (або 100 мл коров’яку) і 100 грам клею ПВА на 5-6 літрів води (для середнього віку вже плодоносної рослини);
 • 2 кг негашеного вапна розвести в 5-6 літрах води, додати 1 кг спеціальної акрилової фарби для побілки дерев (більш легкий склад, підійде для молодих саджанців);
 • Ви можете приготувати склад для побілки самостійно, змішуючи у визначених пропорціях відповідні компоненти (наприклад, якщо восени ви забули провести обробку саду від шкідників і хвороб, то обов’язково слід додати в побілку мідний або залізний купорос; якщо погано підгодували, то — коров’як або коров’ячий гній), щоб у результаті вийде досить щільною і липкий розчин.

Зверніть увагу! Для побілки дуже молодих дерев (2-3 літніх) концентрацію вапна потрібно зменшувати в 2 рази від рекомендованої.

З першим снігом садовий сезон не закінчується. Можна і навіть дуже потрібно заздалегідь підготувати сад до зими і весни. Для цього як не можна краще служить побілка стовбурів дерев, яка попереджає сонячні опіки, а також надає їм більш доглянутий вигляд.

Залишити коментар

Ваша адреса електронної пошти не буде опублікована