Корисні поради дачникам та городникам

Як можна продовжити плодоношення огірків до осені

Зазвичай вже в серпні огіркова грядка перестає нас радувати: листя жовтіє або покривається плямами, батоги в’януть, самі огірки стають потворними “гачками” або “бочками”. А похрумтіти свіжим огірочком хочеться і восени…

Як продовжити плодоношення огірків до самих заморозків? У досвідчених городників є кілька особливих прийомів і секретів омолодження огіркових батогів.

Як продовжити плодоношення огірків: агротехнічні прийоми

Загальні рекомендації для бажаючих забезпечити огіркам тривале плодоношення зводяться до наступного:

  1. По можливості закладаємо огіркову грядку на безвітряній ділянці. Протяги огіркам не до вподоби.
  2. Огірки плодоносять довше, ніж зазвичай, якщо їх вирощувати на вертикальних опорах. Такі грядки зручніші для догляду і збору врожаю. Відпущені у “вільне плавання” по землі огірки швидше старіють через велику кількість листя, пасинків і перезрілих плодів.
  3. Намагаємося не загущати посадки. Непрохідні джунглі на грядці з огірками збільшують шанси захворіти. Саме хвороби є основною причиною ранньої загибелі огіркових батогів.
  4. Вирощуємо районовані та стійкі до хвороб сорти і гібриди. Бажано партенокарпіки (самозапильні), оскільки в кінці літа і восени комах-запилювачів стає менше.

Якими ще прийомами користуються городники, щоб продовжити плодоношення огірків?

Посадка сортів і гібридів огірків різного строку достигання

Як можна продовжити плодоношення огірків до осені

Дуже поширений підхід для безлічі культур (в тому числі і для огірків) – висівати як ранні, так і середньостиглі і навіть пізні сорти. Більш того, на розсаду їх теж садять не в один день, а з інтервалом в 1-2 тижні. Найпершими ще на початку травня сіють ранні огірки для споживання у свіжому вигляді, потім – середні для консервування, а потім і пізні як раз для осіннього врожаю.

Ще один варіант – посадка ранніх сортів на початку липня. У когось виходить виростити прекрасні огірки з липневої і навіть серпневої розсади.

Профілактика і захист від хвороб огірків

Справжня і несправжня борошниста роса, антракноз, кладоспоріоз, пероноспороз, кореневі гнилі та інші хвороби огірка повною мірою проявляють себе в кінці літа. Похолодання і часті дощі створюють для збудників ідеальні умови для життя.

Для захисту огірків від хвороб протягом усього вегетаційного періоду проводять профілактичні обприскування і поливи з біологічними фунгіцидами (Фітоспорин, Триходермін та інші) і стимуляторами росту (Епін, Екосил, Енерген, НВ-101 та інші). Обробляють рослини зазвичай раз на тиждень, а в серпні додають біопрепарати у воду при кожному поливі.

Підживлення для омолодження огіркових батогів

Як можна продовжити плодоношення огірків до осені

Пониження температур в серпні негативно позначається на роботі кореневої системи. Коріння не справляються з поставкою поживних речовин до наземної частини рослини. В результаті все більше листя жовтіє, і огірок поступово гине. Тому для продовження життя огіркових батогів застосовують позакореневе підживлення азотними добривами. Такі обприскування омолоджують огіркові листя, попереджають їх пожовтіння, покращують всі обмінні процеси в клітинах рослини. Їх можна починати вже в кінці липня.

Перший варіант підживлення: 10-15 г сечовини на 10 літрів води.

Другий варіант підживлення: пріле сіно заливають водою у співвідношенні 1:1 і настоюють 48 годин. Настоєм сіна огірки необхідно обприскати 3 рази з інтервалом в 7 днів. Така підгодівля не тільки подовжує період вегетації огіркових батогів, але і захищає рослини від борошнистої роси.

Утеплення грядки з огірками

Як можна продовжити плодоношення огірків до осені

В кінці літа вже не обійтися без “утеплюючих” заходів. Температури (особливо нічні) падають, а огірок надзвичайно теплолюбний. Мінімальна температура для його зростання – 15°С. Як можна утеплити огіркову грядку?

  1. По-перше, обов’язково вкривати плівкою на ніч, спандбодом або іншим щільним матеріалом. Доведеться ставити дуги або споруджувати навколо грядки щось на зразок теплички, щоб було зручно згортати плівку вдень і розправляти ввечері.
  2. По-друге, мульчувати грунт під кущами органічними матеріалами: тирсою, торфом, перегноєм, скошеною травою. Мульча захищає грунт від переохолодження уночі та перегрівання вдень. До речі, її шар повинен бути не менше 4-7 сантиметрів.
  3. По-третє, використовувати акумулятори тепла. “Тримай коріння в теплі” – це перша заповідь в агротехніці огірків. Найпопулярніший варіант – пластикові пляшки з водою розкладені на грядці. Вдень вони накопичують тепло, а в нічні години віддають його в грунт, безпосередньо корінню. Цю ж функцію можуть виконувати великі кругляки.

Нарешті, можна вирощувати огірки на стаціонарній або мобільній теплій грядці.

Стимулювання зростання додаткових коренів і пагонів

Видалення зайвого листя

Як можна продовжити плодоношення огірків до осені

Щоб стимулювати зростання нових пагонів і плодів, рекомендують позбуватися старого зайвого листя, яке “відтягує” на себе чималу частку поживних речовин.

В першу чергу обривають все жовте, хворе, підсихаюче листя. Потім – все листи нижче зони плодоношення. Нарешті, видаляють листя поруч з огірочками за наступним принципом: є зав’язь у листа – лист залишається, немає зав’язі – лист видаляється. Коли зеленці підростають, ближні листя теж обривають. У результаті листя залишаються тільки поруч з зростаючими “зародками”.

Цей прийом уповільнює старіння батогів, а в поєднанні з укоріненням стебла дає приголомшливий результат – огіркова грядка в кінці літа виглядає молодою і свіжою.

Укорінення огіркових батогів

Омолодити кущі огірків можна за рахунок їх здатності відрощувати додаткові корінці на пагонах.

Якщо наші огірки повзуть по землі без всякої опори, наприкінці літа не потрібно їх турбувати, переносити довгі стебла з місця на місце або спрямовувати вгору. Сланкі батоги здатні самостійно вкоренитися в землі.

Коли огірки вирощують вертикально і своєчасно видаляють непотрібне листя, нижні частини батогів засипають землею або перегноєм для утворення нових коренів. Щоб коріння не змусили себе чекати, поглиблені батоги поливають стимуляторами коренеутворення.

Це трудомісткий і навіть витратний прийом, але він добре працює. Нові корінці приносять додаткове харчування рослині, і воно продовжує ще якийсь час рости і радувати нас плодами.

Своєчасний збір урожаю огірків

Як можна продовжити плодоношення огірків до осені

Ті, хто хоче змусити свої огірки плодоносити довше, зобов’язані вчасно збирати урожай. У період масового плодоносіння огірки, як правило, знімають кожен день або через день.

Не можна допускати, щоб на грядці залишалися перерослі плоди. Огірковий кущ зав’язує огірочки не для того, щоб нагодувати дачника. Йому потрібно виростити насіння для розмноження. Кілька перезрілих огірків – це сигнал рослині, що насіння достатньо, справу зроблено, немає сенсу витрачати сили на нові плоди. І кущ починає швидко старіти. Нам така ситуація невигідна, тому прагнемо зняти всі огірки, навіть величезні.

Як ми змогли переконатися, порятунок огіркових батогів і продовження їх плодоношення – місія гідна і здійсненна. Залишається тільки перевірити всі прийоми й методи на своїй ділянці і оцінити їх ефективність на практиці.

Залишити коментар

Ваша адреса електронної пошти не буде опублікована