Корисні поради дачникам та городникам

Полив цибулі у відкритому грунті

Навіть початківцям городникам відомо, що без правильного поливу культури не принесуть щедрий врожай. Особливо важливо правильно поливати рослини вимогливі до вологості грунту. Одною з таких рослин є ріпчаста цибуля.

Специфіка поливу цибулі у відкритому грунті

Цибулю на перо поливають за такою ж схемою, що і цибулю на ріпку або голівку. Єдина відмінність між поливом цих культур полягає у терміні штучної посухи, яку роблять перед збиранням урожаю, і частотою поливу. Якщо цибулю на голівку перед прибиранням не поливають 2-3 тижні, то на перо припиняють поливати за 2-3 дні.

Поливаючи цибулю на перо, як і всі інші сорти овоча, потрібно вносити помірну кількість води. Земля навколо повинна бути вологою, але ні в якому разі не болотистою. Цибулю, що вирощується для отримання зелені, поливають і під корінь, і методом дощування.

Полив цибулі у відкритому грунті

Самими невибагливими до поливу є багатоярусні сорти. Щоб представники цієї групи нормально розвивалися, грядку зволожують 1 раз в 10 днів. Незважаючи на таку невибагливість до вологості, цибуля формує соковиту зелень.

Особливості поливу цибулі, посадженої навесні і восени

На перший погляд здається, що в поливі немає нічого складного. Однак ця городня маніпуляція має специфіку. Ось деякі нюанси поливу весняної цибулі у відкритому грунті:

  • Навесні поливи проводять помірні і регулярні. Перелив і недолив однаково погано впливають на рослини, викликаючи зупинку росту і початок грибкових захворювань.
  • Воду під час поливу вносять в міжряддя. Поливати підросли рослини методом дощування не можна, так як вода, що потрапила в поглиблення між пір’їнками, викликає загнивання ріпки.
  • Поливають культуру вранці або ввечері. Вдень поливати цибулю не рекомендується, так як під впливом сонячних променів волога швидко випаровується, і на листках утворюються опіки. Проводити полив в цей час ще й неефективно, оскільки велика частина води випаровується.

Цибуля, яка висаджується восени під зиму, поливати після посадки забороняється, так як волога сприяє швидкому проростанню, що вкрай небажано напередодні холодів. Ніжні пір’їнки під впливом низьких температур обморожуються, і рослина гине. Незважаючи на таку небезпеку, накривати грядку плівкою недоцільно, оскільки дрібні дощі не здатні промочити грунт на потрібну глибину.

Перший полив озимої цибулі у відкритому грунті навесні проводять після того, як земля просохне від накопиченої води.

Коли і як поливати цибулю: норми і частота поливу

Цибуля буде розвиватися нормально, якщо в кожен період розвитку рослина отримуватиме необхідну кількість вологи. Як же поливати рослину правильно?

Щоб сіянка не хворіла і швидко нарощувала масу, земля навколо неї повинна бути постійно вологою. Однак потрібно врахувати той факт, що перелив небезпечний для цибулі, як і недолив, тому перед черговим зволоженням потрібно враховувати структуру грунту на ділянці і ознайомитися з погодними умовами наступного тижня. Така обережність запобіжить перезволоженню грунту і утримає рослину від грибкових захворювань.

Важливо! Сильно переливати цибулю не можна: через надмірну вологу рослини хворіють, а ріпки стають несмачними.

Полив цибулі у відкритому грунті

Перед посадкою

З метою профілактики цибулевої мухи, ряди перед посадкою рясно проливають розчином березового дьогтю. Для приготування засобу в 1 відро води додають 1 ст. л. речовини. Така процедура на якийсь час відлякує шкідлива комах від цибулинних посадок. У разі, якщо видалося дощове літо, обробку проводять повторно.

Період появи сходів та активного росту

Також, як і під час активного росту, в період наливання ріпок для нормального розвитку потрібно провести рясні поливи. Витрата води на 1 кв. м. грядки становить 30-35 л. В суху погоду цибулю поливають 1 раз в 5-6 днів. Воду вносять у борозни або в міжряддя. Частина городників в цей період встановлюють між рядами стрічки системи крапельного поливу. В період дощів полив цибулі припиняють.

Полив цибулі у відкритому грунті

Для поливу молодої цибулі у відкритому грунті використовують садову лійку або підключений до насоса шланг зі слабким напором. Вносити воду потрібно акуратно, щоб не оголилися цибулини. Такі ріпки швидко починають гнити і стають ласим шматком для багатьох шкідників. Поливати культуру краще теплою відстояною водою. Для цього необхідну кількість води заливають в чан або бочку і ставлять на сонячне місце.

У перші 3-4 тижні після появи сходів вносять стільки води, скільки потрібно, щоб земля була вологою на глибину 10-12 см. У подальшому товщину ґрунтового шару збільшують до 20-25 см.

Щоб визначити, чи потрібно поливати цибулю, в міжрядді викопують ямку глибиною 7-10 см, витягують жменю землі. Якщо після розкриття долоні земля розсипається, то грядку потрібно полити, а якщо земля так і залишилася у формі грудки, то в поливі немає необхідності.

Коли припиняти полив цибулі

З наближенням дати збирання врожаю цибулі частоту поливів поступово зменшують. Про те, що ріпки набрали повну масу, свідчить вилягання листків. Залежно від вирощуваного сорту цей період настає, коли кущам виповниться 2 місяці.

Коли сіянка почала дозрівати, а це, як правило припадає на другу половину липня, полив цибулі припиняють. Незважаючи на температуру і стан грунту, поливати рослини у другій половині літа не можна: ріпка стане водянистою і буде погано зберігатися. Якщо передбачаються затяжні дощі, грядку навіть іноді накривають поліетиленом.

Поєднання поливу з підгодівлею

Крім традиційних органічних і мінеральних добрив, є і незвичайні підживлення. Так, городники підживлюють цибулю розчином нашатирного спирту — 3 ст. л. речовини на 1 відро води. Крім того, розчин відлякує цибульну муху. Підгодівлю вносять на грядку ввечері, намагаючись не зачепити пір’я.

Солоною водою цибулю поливають для профілактики цибулевої мухи, яка викликає у рослини пожовтіння листя. Обробляють цибулю в три підходи:

  1. 200 г солі розбавляють в відрі води і поливають рослини під корінь, не зачіпаючи при цьому стебла. Витрата концентрату на 1 м. кв. грядки — 5 л. Обробку проводять, коли довжина пір’я становить 5-7 см.
  2. Для поливу використовують розчин з 400 г солі і 10 л води.
    Збільшують кількість солі до 600 гр. Другий і третій полив сольовим розчином вносять з інтервалом 10 днів.
  3. Після кожної сольової підгодівлі рослини поливають чистою водою. Велика кількість городників нехтують сольовою обробкою через боязнь засолити грунт і зіпсувати смак ріпок: якщо рослини поливати розчином зазначеної концентрації і дотримуватися сівозміни, нічого подібного не відбудеться. Городники, які висаджують культуру на одному місці, ризикують перетворити грунт в солончак.

Полив цибулі у відкритому грунті

Зверніть увагу! Всупереч популярній думці, швидкість дозрівання цибулі від соляних підживлень не збільшується.

Крім того, що така обробка вбереже цибулю від загибелі, процедура ще поліпшить структуру і склад грунту, що дозволить зібрати в наступному сезоні більше буряка і моркви.

Як бачите, поливати цибулю не так вже й складно. Головне, що потрібно запам’ятати – під час вегетації земля на грядці повинна бути вологою, а після того як цибулини дозріють — суха. Городник, якому вдасться втілити в життя це нехитре правило, буде винагороджений смачними і якісними цибулинами.

Залишити коментар

Ваша адреса електронної пошти не буде опублікована