Корисні поради дачникам та городникам

Посадка і розмноження калини

Запорукою успішного вирощування калини і отримання стабільних високих врожаїв цих вітамінних ягід є правильна посадка саджанців. Комплекс посадочних заходів включає визначення оптимального часу для посадки, вибір відповідного місця, правильну підготовку грунту, підбір оптимальної схеми посадки і вірне розміщення саджанця, а також правильний догляд у перші кілька місяців після посадки. Про все це докладно розповімо у статті.

Вибір посадкового матеріалу

Які саджанці калини використовувати?

Калину можна висаджувати як однорічну (відводки, вкорінені живці, відразу після викопування з теплиці або маточника), так і дворічну (дорощені або на грядці рослини). В окремих випадках можлива посадка калини більш дорослими саджанцями, які часто викопують разом з грудкою землі.

Як вибрати якісний посадковий матеріал?

Щоб не розчаруватися сортом або культурою в цілому, необхідно відповідально підійти до вибору посадкового матеріалу. Саджанці калини слід купувати в перевірених розплідниках з хорошою репутацією, там немає сортової плутанини і проводається районований у вашій зоні посадковий матеріал. Вирушати за саджанцями в іншу область не слід: ви можете придбати посадковий матеріал, біологічні особливості якого можуть не відповідати кліматичним особливостям вашого регіону. Однак у випадку з калиною помилитися складно, ця культура досить пластична, маловимоглива до умов і зимостійка.

При купівлі саджанців у розсаднику важливо звертати увагу як на кореневу систему саджанця, так і на його надземну частину. Корені повинні бути живими, не пересушеними, без значних обривів. Коренева система калини зростає активно і має мичкуватий тип, тому часткове видалення коренів все ж допустимо. Об’єм надземної частини саджанців залежить від його віку. Саджанці однорічки мають, як правило, тільки один пагін висотою від 15 до 20-25 см. Дволітки встигають утворити кілька розгалужень, довжиною 7-10 см кожне, більш дорослі саджанці формують більш довгі пагони.

На корі пагонів не повинно бути травм, самі пагони повинні бути цілими (без зламів) і живими, не висохлими.

Після покупки саджанців калини його коріння бажано вмочити в глиняну бовтанку, після чого загорнути в мішковину або поліетиленовий пакет.

Посадка і розмноження калини

Оптимальний час для посадки калини

Безпосередньо до висадки калини можна приступати як в осінній час (зазвичай кінець вересня – жовтень), так і у весняний (з середини березня по середину квітня). Навесні важливо встигнути висадити саджанці до початку розпускання бруньок, а восени – до настання стійких морозів.

Ділянка для посадки калини

Перш ніж розпочати посадку саджанців калини, потрібно вибрати відповідну для посадки ділянку. Враховуючи невисоку вимогливість даної культури до типу ґрунту, можна висаджувати калину фактично на будь-якому типі грунту, за винятком заболочених ділянок.

Звичайно, краще всього калина розвивається на рихлому і окультуреному грунті, це можуть бути чорноземи, сірі лісові ґрунти, супіски та суглинки. Обов’язково потрібно оцінити pH грунту: якщо показник нижче 5,5, то це кислий грунт і необхідно провести вапнування, внісши по 200 г вапна на квадратний метр грунту. Слід з’ясувати і глибину залягання грунтових вод на ділянці, калина любить вологу, але не в надлишку, тому рівень ґрунтових вод повинен бути не вище півтора метра від поверхні грунту.

Не слід розміщувати саджанці на запливаючих ґрунтах та тих, де довго накопичується тала або дощова вода.

Обов’язково потрібно підібрати відкриту і максимально добре освітлену ділянку. У тіні калина дуже погано росте, формує велику кількість тонких пагонів, сильно витягується, врожай різко знижується і зосереджується на вершині крони, збирати його стає важко. До всього іншого, в затінених насадженнях часто виникають спалахи різних грибних захворювань, частіше вражають калину шкідники.

Грунт під посадку калини

Коли вибрано ділянку, можна приступати до підготовки грунту. Спочатку грунт потрібно очистити від колишньої рослинності, прибрати частину дерев і чагарників. По поверхні грунту необхідно розкидати добрива; враховуючи, що калина добре відгукується на внесення мінеральних речовин і органіки, необхідно на квадратний метр внести 5-6 кг торфу або добре перепрілого гною, 500-600 г деревної золи і столову ложку нітроамофоски.

Далі слід перекопати грунт на повний штик лопати з оборотом пласта, закопавши добрива в грунт. Після перекопки бажано почекати добу, після чого розбити грудки і вирівняти грунт.

Схема посадки для калини

Калина не любить затінення, не виносить вона і загущення. Враховуйте параметри дорослої рослини і вибирайте схему посадки, виходячи з них. Для калини оптимально відступити кущ від куща на три метри, якщо висаджуєте кілька рядів, то між ними зробіть відстань, рівну чотирьом метрам. Від найближчих дерев і чагарників слід відступити 3,5 метра.

Підготовка посадкових ям для саджанців

Розмір посадкових ям безпосередньо залежить від об’єму кореневої системи саджанця. Враховуючи, що у однорічних рослин коренева система істотно менша, потрібно посадкові ямки копати також меншого розміру. Зазвичай для однорічного саджанця досить ямки глибиною 20-25 см і шириною 25-30 см, для дворічного саджанця ямки готують вдвічі більшої глибини і діаметру.

При копці ямки намагайтеся верхній шар грунту, який є більш родючим, відкладати в сторону, а борти ямки робити стрімкими.

Після того як ямка викопана, необхідно почекати кілька днів, щоб грунт осів, після чого можна приступати до посадки.

Посадка і розмноження калиниРозмір посадкових ям безпосередньо залежить від об’єму кореневої системи саджанця

Розміщення саджанців калини в ямці

Перед поміщенням кореневої системи саджанця в ямку потрібно вкласти в її основу дренаж. В якості дренажу можна використовувати биту цеглу, керамзит, гальку. Дренаж протистоїть застою вологи та захищає коріння від гнилі. Шар дренажу не повинен бути занадто великим, вистачить 2-х–3-х см.

Поверх дренажу необхідно покласти родючий шар ґрунту. Його роль виконує зазвичай суміш перегною, верхнього шару грунту і річкового піску в рівних частках. Далі необхідно цей родючий шар зволожити, виливши відро води у ямку, і вже на вологий грунт помістити кореневу систему саджанця.

При посадці (неважливо проводиться вона навесні або восени) корені повинні вільно розташовуватися в ґрунті, без заломів, загинів і не бути спрямованими вгору. Коренева шийка повинна бути приблизно на рівні грунту, якщо її заглибити, то в подальшому може активно утворюватися коренева поросль, а це додаткові роботи по догляду, пов’язані з її видаленням.

Грунт до коріння підсипати треба потихеньку, злегка рухаючи саджанець, щоб земля зайняла всі порожнечі між корінням і там не скупчилося повітря. Після того як ямка буде повністю заповнена ґрунтом, необхідно його ущільнити, полити 1-2 відрами води і замульчувати поверхню торфом або перегноєм, щоб зберегти вологу.

Далі слід оглянути надземну частину: якщо при посадці були зламані пагони, то їх необхідно видалити. У тому випадку якщо пагони розташовані не зовсім вдало і надалі можуть розвиватися всередину крони, то їх слід обрізати. Інша обрізка калині на даному етапі не потрібна.

Догляд у перші місяці після посадки

У перші місяці після посадки необхідно ретельно доглядати за саджанцями для забезпечення їх хорошої приживлюваності на ділянці. Важливо здійснювати часті поливи, не дозволяючи землі пересихати, видаляти бур’яни і рихлити прикущову зону, щоб бур’яни не складали конкуренцію ще незміцнілим саджанцям.

Через місяць після посадки рослини можна підгодувати суперфосфатом і калійною сіллю, внісши під кожну рослину по чайній ложці добрива.

Посадка і розмноження калини

Розмноження калини

Як ми вже згадували, посадковий матеріал калини краще купувати в розплідниках з перевіреною репутацією, проте саджанці ви можете отримати і самостійно, наприклад, якщо на вашій ділянці вже росте кілька кущів калини того сорту, який вас повністю влаштовує, або у сусіда або друга на ділянці є сорт, який вам сподобався.

Сортову калину не варто розмножувати насінням, у сіянців культурні ознаки даного сорту з високою часткою ймовірності будуть відсутні. Для надійності саджанці необхідно отримувати вегетативними способами – вертикальними відводками, горизонтальними відводками, укоріненням зелених живців і прикореневою порослю.

Розмноження калини вертикальними відводками

Для того щоб отримати повноцінний посадковий матеріал калини з допомогою вертикальних відводків, необхідно в осінній період (приблизно в жовтні) вибрати так звані маткові кущі (для розмноження). Їх нижні пагони потрібно вкоротити до приростів, 3-5 бруньок, після чого підгорнути кожен з цих пагонів на 50% їх висоти.

На наступний сезон з бруньок почнуть формуватися молоді прирости. Необхідно за цим стежити, і як тільки вони досягнуть висоти 12-15 см, знову їх підгорнути наполовину. В осінній період можна підгортання пагонів прибрати. До цього моменту на них повинні бути сформовані додаткові корені. Пагони з корінням, відокремлені від материнських рослин, необхідно висадити на живильну грядку для дорощування протягом ще одного сезону, після чого їх можна висаджувати на постійне місце.

Посадка і розмноження калини

Розмноження калини горизонтальними відводками

Даний спосіб розмноження, як і попередній, заснований на здатності калини формувати додаткові корені на пагонах. В даному випадку потрібно вибрати найбільш довгі рівні пагони і відігнути їх до землі, після чого пришпилити дерев’яними скобами і зволожити грунт. Далі потрібно почекати, поки з них вгору почнуть відростати пагони, і як тільки вони досягнуть висоти 14-16 см, їх необхідно обгорнути приблизно на третину, засипавши весь пагін цілком. Потім протягом сезону зі зростанням приростів необхідно збільшувати висоту підгортання, довівши її до 50% від висоти пагонів.

В осінню пору слід відкопати пагін, відокремити його від материнської рослини і розділити на частини за кількістю приростів – це і будуть самостійні рослини, які повністю зберегли культурні ознаки.

Розмноження калини зеленими живцями

Даний спосіб вважається максимально ефективним і використовується найчастіше розплідниками, коли необхідно отримати велику кількість посадкового матеріалу з мінімальної одиниці площі. Для того щоб таким чином отримати копії сортових рослин, які ростуть на вашій ділянці, необхідно мати теплицю, укриття плівкою, з грунтом, що складається з торфу, перегною і річкового піску в рівних частках.

Потрібно передбачити і установку автоматичного поливу в теплиці з розпиленням води через форсунки або поливати висаджені живці протягом усього теплого періоду (у спеку 5-6 разів на день, а у похмуру погоду – в два рази менше).

Нарізку живців для висадки у теплицю необхідно проводити на початку літа. До того моменту прирости поточного року досягають довжини 30-40 см і трохи тверднуть, але не дерев’яніють повністю. З пагонів потрібно нарізати живці довжиною 15-17 см, залишити на маківці кілька листових пластинок, нижній зріз обов’язково зробити косим, після чого на ніч живці необхідно замочити в розчині будь-якого стимулятора росту, це може бути Епін, Гетероауксин і інші, а потім висадити в ґрунт теплиці.

При посадці необхідно заглибити держак нижнім кінцем на 1,5-2 см. Самі живці в теплиці слід розміщувати за схемою 7х7 см, тобто 7 см між живцями в ряду і стільки ж – між рядками.

Приблизно в середині вересня вже фактично самостійні рослини з теплиці необхідно викопати і висадити на постійне місце в грунт або на грядку для дорощування. Укорінюються живці, як правило, дуже добре, ступінь укорінення варіює в межах майже 100%.

Посадка і розмноження калини
Розмноження калини прикореневою порослю

Даний спосіб розмноження максимально простий, з його допомогою багато саджанців отримати не вийде, але розмножити сорт можна, а для подальшого розмноження використати описані вище способи.

Отже, в перших числах червня в кінці травня необхідно знайти біля кущів прикореневу поросль, вибрати найбільш добре розвинені пагони і підгорнути їх за типом вертикальних відсадків приблизно наполовину. Далі за сезон по мірі відростання порослі потрібно провести ще пару підгортань, щоразу доводячи висоту шару ґрунту до половини висоти пагону. На наступний рік навесні слід підгортання прибрати, підкопати пагін і відокремити його від материнської рослини. Такі пагони будуть готові до висадки на постійне місце.

Загалом, як бачите, розмноження калини не представляє особливої проблеми і доступне навіть новачкам садівництва.

Залишити коментар

Ваша адреса електронної пошти не буде опублікована