Корисні поради дачникам та городникам

Посадка цибулі: поради для новачків

Цибуля – це те, що обов’язково присутнє в планах кожного початківця городника. По-перше, вона затребувана, що за город без цибулі? А по-друге, недосвідченим дачникам частенько здається, що посадка цибулі – це дуже просто. Ніяких спеціальних знань не треба, кинув насіння і чекай, поки виросте. Насправді тут, як і з будь-якою городньою культурою, прихована ціла наука. І перше, що потрібно відповідно до цієї науки зробити, вибрати місце.

Вибір місця

Ви не здивуєтеся, звичайно, дізнавшись, що цибуля любить рости на сонечку. Але є одна особливість, вважаючи за краще хороше освітлення і тепло, вона благополучно виросте і в тіні. Це цінна властивість для тих, чия присадибна ділянка за розмірами ніяк не плантація, а плани при цьому великі. Тобто якщо ви маєте намір посіяти цибулю і ще якусь культуру, якій сонце потрібне категорично, можете освітлене місце віддати цій культурі. А цибуля впорається і в тіні.

Земля на обраному вами місці повинна бути родючою. І найкраще нейтральною. В крайньому випадку підійде і слабокисла. Але ця властивість відіб’ється на врожаї.

Якщо у вашому розпорядженні лише кислі грунти, посадка цибулі повинна бути спланована завчасно. Не пізніше ніж за два роки до посадки необхідно виконати вапнування.

Ось ще одна тонкість, без якої не обійдеться посів цибулі: їй йде на користь дотримання правил сівозміни. Якщо ви сієте цибулю вперше, добре підійде ділянки, де раніше росли:

 • рання капуста;
 • огірок;
 • помідор;
 • картопля;
 • жито;
 • горох.

Не вітається посадка цибулі на ділянці, де до цього вирощувалися квіти, часник і власне цибуля. Пам’ятайте, надалі повернути цибулю на ділянку, де ви її вже вирощували, можна лише через три роки. А на сусідній грядці краще всього вирощувати моркву, ці культури допоможуть одна одній захищатися від шкідників.

Відеоролик “Підготовка до посадки”


З відео Ви дізнаєтеся, як підготувати цибулю до посадки.

Підготовка

Наступний етап: перед тим як садити цибулю, обрану ділянку потрібно ретельно підготувати. І починати цю роботу слід ще восени. Якраз тоді саме час добре перекопати майбутню грядку. Робити це слід на глибину лопати, тобто на глибину родючого шару. Зрозуміло, треба знищити всі бур’яни.

Посадка цибулі: поради для новачків

Тепер підживлення грунту для цибулі. Вище ми вже згадували, що вона – великий гурман, любить землю родючу. Але нічого незвичайного не потрібно. Відмінно підуть перевірені бабусині засоби:

 • компост;
 • гній;
 • перегній;
 • зола.

На 1 кв. м грядки досить одного (максимум півтора) відра органічних добрив або 1 кг золи. Якщо ви вважаєте за потрібне, можна використовувати комплексне мінеральне добриво: вистачить 100 г на 1 кв. м.

Наступного разу подбати про грунт потрібно буде навесні. Тепер вже обходимося без лопати: зайве скопування може порушити структури грунту і втрати вологи. По весні ділянку треба розпушити граблями. А потім запропонувати землі досить стандартний “коктейль”:

 • сечовина (10 г х1 кв. м);
 • суперфосфат (60 г х 1 кв. м);
 • хлорид калію (20 г х 1 кв. м).

Посадка цибулі: поради для новачків

Постарайтеся закладати їх на невелику глибину, так, щоб коріння майбутньоЇ цібулі отримували гарне живлення.

Посадка цибулі

Досить важко назвати точний час, що підходить для посадки цибулі сіянки. Критерій – добре прогріта земля. Як уточнюють фахівці, прогріта на глибину 6-10 см. Якщо весна видалася ранньою і досить теплою, можна орієнтуватися на кінець квітня.

Якщо сіянка на розсаду покупна – кожна цибулина повинна бути добре просушена. Свою треба прогріти – адже зима позаду. Це процес тривалий:

 • 2-3 тижні гріємо сіянку при +20 градусах;
 • на 8-10 годин (не довше!) влаштовуємо їй 30-40-градусну спеку;
 • обробляємо стимулятором росту.

Є інший спосіб. Припустимо, з якоїсь причини у вас вже немає часу неспішно прогрівати сіянку. Можна використовувати експрес-варіант:

 • 10-15 хвилин тримаємо в гарячій воді;
 • 10-15 хвилин – в холодній;
 • 5-6 годин – в розчині комплексного мінерального добрива.

Перед посадкою сіянку слід продезінфікувати розчином марганцівки або мідного купоросу.

Зрозуміло, готуємо не тільки цибулю-сіянку, але й землю. За тиждень до посадки рясно полийте її розчином мідного купоросу (1 ст. л. на 10 л води).

Цибулинки сіянки в залежності від їх розміру висаджуються на відстані 5-10 см. Опускаємо їх в землю на глибину 3-4 см, спресовуємо землю навколо цибулинки і присипаємо тирсою або прикриваємо соломою (плівка теж годиться).

Тижні через три після посадки можна удобрити цибулю розчином гною або пташиного посліду. Але це необов’язково: цибуля взагалі не дуже потребує підгодівлі.

Посадка на зелень

Цибулю на зелень можна садити хоч цілий рік. Хочете – на грядці, хочете – в теплиці або просто-напросто на підвіконні. Більш бюджетно і ефективно використовувати для цього сіянку.

Посадка цибулі: поради для новачків

На грядці зазвичай сіють цибулю на зелень або восени, або навесні. Якщо вибираєте для посадки осінь, грядки потрібно буде присипати грунтом, а зверху утеплити гноєм або перегноєм. По весні, зрозуміло, все це треба зняти. Весняна ж посадка прикриття не потребує, зате потребує регулярного поливу. Перша підгодівля проводиться через тиждень після посадки, друга ще через 10 днів.

Залишити коментар

Ваша адреса електронної пошти не буде опублікована