Корисні поради дачникам та городникам

Рукола — вирощуємо середземноморський делікатес

В даний час серед інших овочевих салатних культур міцне місце починає займати середземноморський делікатес – листовий овочевий салат рукол. Довгий час він був незвичний для української кухні. Якщо в Італії ще в першому столітті руколу вважали неодмінним овочем на обідньому столі, використовуючи в якості прянощів, то у нас це був настирливий бур’ян гусечник і лише в 20-21 столітті почав як салатна рослина займати гідне місце в кухонних меню.

В даний час в Україні гідно оцінили руколу як харчову культуру. Вона не вимагає особливого догляду, вільно росте в місцях з досить суворим кліматом.

Руколу можна вирощувати:

 • у відкритому грунті посівом насіння і через розсаду;
 • у теплиці прямим висівом насіння і через розсаду;
 • в домашніх умовах на кухонних підвіконнях.

Я запрошую вас, шановні читачі, ознайомитися зі способами вирощування руколи, її особливостями і сортами для вирощування на дачах і городах.

Рукола у системі рослин

Рукола — вирощуємо середземноморський делікатес

В різних країнах світу її називають по-різному: рокет-салат, раука, рокка, рокет, аругула, ругола, ругетта, сухоребрик, індау, эрука. У нас частіше називають гусечник і дика гірчиця.

Рукола у системі рослин входить до родини Капустяних (Brassicaceae). Міжнародна наукове назва Eruca sativa.

Рукола дуже цікава рослина. Під ринковою назвою «Рукола» ховаються два види салату:

 • рукола садова (Eruca sativa), ботанічна назва індау посівна, або гусеничник посівний, або эрука посівна (Eruca vesicaria).
 • дика рукола, або ботанічна назва двурядка тонколиста (Diplotaxis tenuifolia).

Обидва види мають привабливий смак, що надає стравам тонкий аромат горіхово-гірчичного відтінку. При побіжному огляді вони дуже схожі, але це все ж дві різні рослини.

Видові відмінності

Сорти садової руколи, або індау – однорічні рослини. Відмінною особливістю є ліровидна форма нижніх листків з зубчастим, іноді гладким краєм. Квітки світлих тонів (білі, кремові, жовтуваті, з фіолетовими прожилками). Для листя характерний пряно-гострий смак з гірчичною нотою. Насіння в стручках розташоване в 2 ряди, схоже на насіння гірчиці.

Дика рукола, або дворядник тонколиста відноситься до багаторічників. Високі, до 70 см рослини схильні до вилягання. Відмінною особливістю є форма листової пластинки нижніх розеткових листків, вони вузькі, довгі, сильно розсічені. За смаком листя гостріші, ніж у однорічних індау. Квітки розташовуються теж в довгих, пухких кистях, але колір пелюсток віночка жовтий, переходить у помаранчевий. Насіння в стручках дуже дрібне (як мак), розташоване в 2 ряди. Любителі страв з гострим смаком віддають перевагу сортам дикої руколи.

Ботанічний опис руколи

Індау (рукола) – рослина 40-60 см з прямим гіллястим, слабо опушеним стеблом. Корінь стрижневий. Листя прикореневі, формують розетку. Вони злегка потовщені, покриті волосками. Мають пряно-перцевий смак із залишковим гірчичним присмаком. Форма листової пластинки залежить від сорту та виду руколи. Нижні листки видовжені, оберненояйцевидні з порізаною листовою платівкою, розсіченою на ліровидні або зубчасті частки на довгих черешках. Краї листової пластинки можуть бути зубчастими, з рівним або хвилястим краєм.

Рукола цвіте в травні – липні. Суцвіття довгі, пухка кисть. Квітки дрібні, різних відтінків: білі, біло-рожеві, жовтуваті. Пелюстки віночка з фіолетовими жилками. За формою вони обернено яйцевидні. Плід – довгастий стручок на потовщених коротких ніжках. Всередині стручки насіння розташовані в 2 ряди, стисло овальні або округло-овальні. За колірним забарвленням світло-бурі, світло-коричневі. Нагадують насіння гірчиці.

Способи вирощування руколи

Рукколу можна вирощувати:

 • у відкритому грунті насінням і розсадою;
 • через розсаду у відкритому грунті або в тепличних умовах;
 • в опалюваних теплицях, на гідропонних розчинах;
 • цілорічно в горщечку в домашніх умовах.

Вирощування рукколи у відкритому грунті

Вибір місця розташування

Руколі необхідно яскраве, але розсіяне освітлення. Грядки захищають від спеки високими рослинами (кукурудза, квасоля) або використовують ділянки із частковим легким затінюванням. На відкритих ділянках при високій сонячній температурі рукола переходить до швидкого стрілкування, формує грубі листові пластинки з полиновою гіркотою.

Вимоги до грунтів

Для руколи оптимальними є слабо лужні і нейтральні родючі ґрунти, водо– і повітропроникні. Рукола гине на кислих грунтах, а кущики формують неякісну зелень.

Якщо землю довгий час удобрювали тільки мінеральними добривами, то під осіннє перекопування необхідно внести вапно, щоб прибрати накопичену кислотність і забезпечити рослини кальцієм.

Якщо було осіннє вапнування, тоді навесні перед посівом в грунт вносять 35-40 г/кв. м. кеміра або нітрофоски. У разі, якщо у попередні роки землю досить удобрювали, використовували сидерати, то під руколу при підготовці ґрунту вносити добрива не потрібно.

Якщо вапнування не проводили, а грунт потребує добрива, то можна внести під перекопування на кв. м площі по 30-40 г нітрофоски або сечовини.

Протягом вегетаційного періоду рукколу краще не удобрювати, так як листя накопичує нітрити і нітрати, негативно впливаючі на здоров’я людини. Якщо спостерігається затримка в розвитку, можна провести позакореневе підживлення мікроелементами.

Період посіву насіння

Рукола відноситься до холодостійких, скоростиглих пряно-овочевих культур.

Висівати насіння починають при прогріванні грунту до 7-10 см на +6…+10ºС. Так як рукола скоростигла культура, можна провести кілька посівів з розривом в 1,5-2,0 тижня в березні – квітні і всю першу половину літа, повторивши кілька посівів в кінці серпня – початку вересня. У теплому кліматі урожай осінніх посівів можна збирати з вересня до листопада.

Руколу можна висівати озимим посівом і отримати дуже ранній урожай. Посів проводять з настанням стійкої нульової температури без довгих осінніх відлиг, які можуть призвести до набухання і проростання насіння (тоді майбутній урожай загине). Посів проводять орієнтовно в жовтні – листопаді, а на півдні – в лютневі вікна.

Рукола — вирощуємо середземноморський делікатесАгротехніка посіву насіння

Посів насіння руколи проводять рядовим способом з міжряддями в 30 – 45 см. Насіння заглиблюють на 2-4 см залежно від типу грунту. Особливістю культури є розтягнутий період проростання насіння. Тому з появою сходів проводять кілька проріджувань, залишаючи в рядку найсильніші через кожні 8-10 см. Загущені посадки формують дрібне листя, з грубими жилками. Насіння починає проростати при температурі повітря +9…+10 С, але оптимальною для отримання швидких і дружних сходів є +17…+23ºС.

Догляд за руколою у відкритому грунті

Захист рослин від хвороб і шкідників

Рукола відноситься до скоростиглих культур. Урожай листя, готового до зрізку, формується протягом 1-1,5 місяців. Тому жодних обробок рослин хімічними препаратами проводити не можна.

Зміна забарвлення листків, поява різних плям, в’янення рослин свідчать про захворювання або враження їх шкідниками. Основний спосіб боротьби попереджувально-профілактичний:

 • якісна підготовка ґрунту;
 • дотримання культурообороту;
 • боротьба з бур’янами;
 • використання здорового, підготовленого до посіву насіння.

При враженні грибковими та бактеріальними хворобами допускається використання біофунгіцидів (фітоспорін-М, гамаїр, алирин та ін). Обробку рослин проводять відповідно до рекомендацій. При сильному враженні хворі рослини краще видалити з грядки і знищити, а їх місце пролити розчином марганцівки.

Зелена маса руколи приваблива для гусениць капустянки, капустяної молі та інших лускокрилих, хрестоцвітих блішок, слимаків. При висадці в грунт розсади або при появі сходів деякі городники радять для захисту від капустяної блішки накрити рослини покривним матеріалом (але не плівкою). Ефективне посипання грунту і рослин тютюновим пилом, дрібно просіяною золою. Обробка розчинами трав, особливо полину небажана. Залишаючись на листках, розчин надає їм небажаний присмак.

Під час вегетації рукколи слимаків і гусениць при їх обмеженій кількості збирають вручну. Можна використовувати обробку рослин біоінсектицидами (бітоксибацилін, аверсектін, планриз, табазол та ін) згідно з рекомендаціями.

Полив

Полив дуже важливий для формування якісного врожаю. Нестача води огрубляє листя, надає йому гіркоту. Полив проводять з міжрядним малим напором, щоб грунт з бризками води не забруднював листя руколи. Поливають кожні 2 дні, краще вранці до 9-10 годин або після 16 годин дня. При розрідженому поливі (1-2 рази в тиждень великими нормами) листя пряного салату стають грубими, набувають полиново-гіркий присмак і не годяться для використання в кулінарії.

Загальний догляд

Зберегти сходи руколи в період зворотних весняних заморозків можна укриттям. Після заморозків утеплення необхідно зняти. Рукола морозостійка і може витримувати короткочасні заморозки до -7ºС.

Землю під руколою постійно розпушують і очищають від бур’янів. Після поливу грунт мульчують, що дозволяє не тільки зберегти вологу, але й уберегти листя від забруднення грунтом при наступних поливах. Мульчують дрібним перегноєм і травою-січкою. Шар мульчі поступово збільшують – від 2-х – 3-х см і більше. Мульчу під кущиками розкладають так, щоб листя не лежали на голій землі.

Збір і зберігання врожаю

Перше зрізання листя руколи здійснюють при довжині листя 8-12 см. Наступні – в міру необхідності. При остаточному зборі зеленої маси зберігають урожай в холодильнику, холодному погребі, але не більше 7-8 днів. Зрізані листя обмивають, обтрушують від зайвої вологи, загортають у щільний папір або плівку і розташовують на нижній полиці.

Рукола — вирощуємо середземноморський делікатес
Вирощування руколи в теплиці

У тепличних умовах руколу можна вирощувати цілий рік посівом насінням або через розсаду.

Підготовка грунту

Якщо землю у теплиці давно не замінювали, проводять всі необхідні роботи по знезараженню та заселенню живим мікробним матеріалом, можна висіяти сидерат і при висоті біомаси 10 см закласти в грунт перекопуванням в шар 5-7 см.

Якщо ґрунт систематично оновлюється, проводять перекопування, при необхідності вносять кемиру або нітрофоску з розрахунку 15-25 г/кв. м площі.

Після перекопки подрібнюють грудки і формують грядки. Через кілька днів проводять посів.

Посів насіння

Перед посівом грунт зволожують. Через 15-25 см нарізають лави глибиною 1,0 см.
Насіння висівають на глибину 0,5-1,0 см. Зверху присипають сухою землею. Посів накривають плівкою.

Догляд

З появою перших сходів руколи плівку знімають. Землю тримають пухкою, без бур’янів, не допускають утворення сухої грунтової кірки. Поливи проводять часто (через 2 дні), але невеликими порціями (не заливаючи). Освітлення розсіяне, але яскраве. Перше зрізання зелені проводять при наростанні листя до 8-10 см. Наступні – по необхідності.

Щоб свіжою руколою користуватися тривалий час, посіви насіння можна повторювати через 10-15 днів до середини квітня.

Вирощування руколи в домашніх умовах

В домашніх умовах вирощувати цю корисну культуру можна цілий рік, забезпечуючи сім’ю свіжою зеленню, особливо необхідною ранньою весною.

Вирощувати пряний салат краще всього на кухонних підвіконнях. Іноді горщики з руколою служать природним озелененням житла. Культуру розташовують на підвіконнях і підставках і в інших кімнатах. Пряний салат любить яскраве освітлення. При недоліку світла необхідно додаткове освітлення лампами денного світла або фітолампами. Оптимальна температура навколишнього середовища в приміщенні становить +18…+20ºС. При більш високих температурах проводять провітрювання (без протягів), зволожують з дрібнодисперсного пульверизатора навколишній простір.

Посів та догляд

Для посіву руколи землю можна придбати в магазині (грунт «для овочів») або приготувати самостійно, використовуючи дернову землю, перегній і пісок у співвідношенні 2:2:1. Самостійно приготований субстрат необхідно продезінфікувати одним із загальноприйнятих способів.

Підготовлену або куплену заповнюють грунтом невеликі ящички або контейнери. Зволожують грунт і проводять рядовий посів з міжряддями 6-8 см на глибину 0,5-1,0 см. Накривають посів плівкою. Через 4-6 днів з появою сходів руколи знімають плівку і ящик розміщують на підвіконні або в іншому досить світлому місці.

Сухе повітря зволожують через дрібнодисперсний пульверизатор. Землю постійно підтримують вологою.

При сформувати 2-х справжніх листочків молоді сіянці руколи пересаджують/пікірують по 1-2 рослини в окрему ємність або в ящики з вільним розміщенням розсади.

Під час вегетації рослин не допускайте формування суцвіть. Їх обривають. З появою цвіту листя цієї культури грубіють, набувають неприємну гіркоту. Ящик з грунтом з-під розсади можна використовувати під наступний посів насіння. Повторний посів проводять через два тижні.

Рукола — вирощуємо середземноморський делікатесВирощування розсади руколи

Вище ми розглянули вирощування руколи з насіння в різних умовах: відкритому ґрунті, теплицях та в домашніх умовах. Кущики руколи займають досить велику площу і, щоб збільшити вихід продукції, її можна вирощувати через розсаду. Вирощування через розсаду економічно більш вигідно:

 • рослина формує найбільший урожай;
 • розсадний спосіб заощаджує витрати часу на отримання врожаю при висадки на постійне місце.

Підготовка грунту, посів насіння і умови отримання сходів такі ж, як і при вирощуванні руколи в домашніх умовах. Знезараження насіння руколи необхідне при використанні самостійно зібраного або купленого у приватників на ринку.

Після сформування 2-х справжніх листочків сіянці пікірують:

 • в ящики зі схемою посадки (20-25 см міжряддя, 10-15 см – у рядку);
 • в окремі торф’яні стаканчики, які висаджують з рослиною на постійне місце;
 • в окремі горщики або інші ємності по 1-2 рослини.

Вік розсади руколи для висадки на постійне місце становить 25-28 днів. Грунт повинен прогрітися до температури +6…+10ºС. Температура повітря від +14-16С до +18-20ºС.

Перед висадкою руколи на постійне місце необхідно загартовування розсади. У теплицю розсаду висаджують зазвичай увечері, у відкритий грунт – в другій половині дня, що допомагає рослинам краще адаптуватися до нових умов навколишнього середовища.

Сорти рукколи для дачного вирощування

 

Сорт салату рукола Оліветті – Ранній, від сходів до збирання зелені 20-25 днів. Висота 20-25 см. Листки ліроподібно, загальна форма овальна. Соковиті, насичено-зелені, пахучі. Смак медово-горіховий з гіркуватим присмаком. Горіховий аромат яскраво виражений, що дуже цінується кулінарами.

Сорт салату рукола Спартак – Ранній, від сходів до збирання зелені 24-28 днів. Висота рослин до 70 см, листової розетки – 18-22 см. Листя за формою ліровидне, гладке. Зелень пряна. Кремові квітки. Сорт дієтичний.

Сорт салату рукола Вікторія – Середньостиглий, від сходів до збирання зелені 28-32 дні. Кущики до 70 см, багатий вітамінами. Листки гладенькі, ліровидні, світло-зелені. Кремові квітки. Сорт дієтичний.

Сорт салату рукола Покер – Скоростиглий, від сходів до збирання зелені 20-25 днів. Рослини гіллясті, 40-80 см заввишки. Листки розсічені, великі, розетка до 20 см заввишки, мають солодкуватий гірчичний присмак. У теплиці формує до 12 листів, у відкритому грунті – до 28. Сорт для конвеєрного вирощування.

Сорт салату рукола Либідь – сорт ранньостиглий, від сходів до збирання зелені 8-20 днів. Перші листки без розсічення листової пластинки, помірно зеленого кольору. Сорт стійкий до стрілкування.

Закінчуючи статтю про способи вирощування різних сортів руколи, не можна обійти її цінність як продуктової і лікарської рослини.

Рукола — вирощуємо середземноморський делікатесКорисні властивості руколи

Хімічний склад руколи визначає її лікувальні властивості.

Рукола містить:

 • великий перелік вітамінів – А, С, В9 та інших з групи, Е, Т, РР;
 • набір життєво необхідних мікро– і макроелементів – йод, калій, магній, кальцій, залізо, селен, цинк, марганець, мідь, натрій і ін;
 • флавоноїди і біоактивні речовини, що благотворно впливають на водно-сольовий обмін, роботу і здоров’я ШКТ, рівень цукру в крові, зміцнюють нервову систему, мають здатність спалювати жири, знижують вміст холестерину і підвищують гемоглобін; рукола рекомендується лікарями пацієнтам із захворюванням вен і підвищеним АТ.
 • італійці називають рукколу золотим салатом за його чудові лікувальні властивості при деяких хворобах нирок, схильності до онкологічних захворювань, анемії, нестачі йоду, підтримання чоловічої сили (природний афродизіак), підвищення імунітету до цілого ряду інших захворювань.

Увага! Насиченість зеленої маси руколи ефірними маслами і флавоноїдами може викликати алергійну реакцію. Тому, перш ніж перейти до прийому препаратів, що містять руколу, отримаєте консультацію лікаря.

Залишити коментар

Ваша адреса електронної пошти не буде опублікована