Корисні поради дачникам та городникам

Щавель: опис, вирощування і догляд

Щавель звичайний вирощується городниками рідко. А даремно. Адже ця рослина дуже невибаглива і зібрати багатий урожай зелені може навіть початківець дачник. Головне, озброїтися мінімальними знаннями про способи вирощування культури та догляд за нею.

Опис

Щавель є багаторічною, стійкою до холодів культурою. Висаджувати зелень на одному і тому ж місці можна не більше 2 роки, після чого обов’язково варто пересадити на іншу територію. Рослина має потужний корінь, завдяки якому заглиблюється в землю майже на півметра. Щавель широколистий (найбільш поширений сорт) здатний витримати морози до -25°. Оптимальним варіантом грунту для вирощування культури є слабокислий з високими показниками плодючості.

Щавель: опис, вирощування і догляд

Щавель вважається ранньою культурою. Як тільки розтане сніг і з’явиться перше весняне сонце, зелень порадує першими паростками. Наприкінці весни молоді листки досягнуть довжини 0,07 – 0,1 метра. У такому вигляді їх можна зрізати. На повторний урожай варто розраховувати вже через півмісяця. Збір врожаю закінчується в кінці липня, коли листя накопичують велику кількість кислоти.

Вживання щавлю дуже корисно для людського організму, так як в рослині міститься багато вітаміну С, а також кислоти (лимонна і яблучна). Крім того, рослина багата калієм, залізом і іншими мікроелементами. Зелень здатна відмінно замінити капусту в борщі, з неї можна приготувати пюре. Рослину допустимо додати в салат. Вживати корисні листя можна також в консервованому вигляді. При цьому вся користь від культури зберігається.

Вирощування щавлю на городі

Як виростити щавель на дачі? У першу чергу потрібно правильно вибрати місце під посадку. Для одержання багатого врожаю варто зупинити свій вибір на вологій ділянці. Однак на ній не повинна застоюватися волога. Грунт звільняється від бур’янів, особливо від пирію, який щавель просто ненавидить.

Добре, якщо висадка культури планується в супіщаний або суглинистий грунт, який був внесений перегній. Хороший варіант для висадки щавлю – торф’яна дренована земля. Важливе правило: грунтові води повинні залягати близько до поверхні, не глибше, ніж на метр. Добре зелень буде рости на слабокислому ґрунті. При цьому таке вирощування щавлю буде продуктивним навіть без вапнування.

Для збору багатого врожаю щавлю потрібно, крім попередньої обробки насіння, підготувати і грунт. Для цього в землю треба внести 6 кілограмів перегною і 3 г хлористого калію і суперфосфату.

Коли настане весна, перед посівом культури, в грунт варто внести аміачну селітру, калійну сіль, суперфосфат, сечовину і перегній в кількості 0,002, 0,04, 0,4, 3 кілограми відповідно. Всі добрива потрібно змішати і тільки після цього підживлювати ними грунт.

Багато хто задається питанням, як виростити щавель на підвіконні і чи це можливо? Відповідь однозначна – так. Процедура посадки зелені в горщик особливо не відрізняється від її висаджування у відкритий грунт. Завдяки невибагливості щавлю не варто турбуватися про те, що він може замерзнути на підвіконні.

Догляд за щавелем на дачі

Незважаючи на те, що рослина вважається невибагливою, доглядати за нею все ж потрібно. По-перше, ця зелень чуйно реагує на полив. В умовах посушливого літа розетка культури буде розвиватися слабо, в результаті щавель може перестати цвісти. Це негативно впливає на обсяг врожаю. Тому поливати рослини влітку потрібно систематично.

По-друге, навесні, коли зелень почне активно зростати, грунт слід розпушити і мульчувати. Не буде зайвим внесення підгодівлі, головний компонент яких фосфор або калій.

По-третє, в осінній час року міжряддя варто підживити перегноєм або компостом. На одиницю площі достатньо внести 5 кілограмів поживних речовин.

Рік потому, вносять комплексну підгодівлю: на одиницю площі 20 г сечовини і хлористого калію і 030 грамів суперфосфату.

Збір врожаю

Коли збирати вирощений щавель ви зрозумієте самі. Листи варто зрізати молодими, так як вони більш корисні, так як щавлевої кислоти в них небагато. Після формування на розетці 5 листків, вони зрізаються ножем. Для цього від поверхні відступають 0,03 – 0,04 метра і зрізають під прямим кутом. При зборі врожаю потрібно бути максимально обережним, так як можна зашкодить верхівкові бруньки. Листя допустимо не лише зрізати, але і зривати. Щоправда, в такому разі потрібно також проявити акуратність, щоб не завдати шкоди листовій розетці.

Перед тим як почати збирати врожай, щавель потрібно очистити від близько зростаючих бур’янів, а розпушити міжряддя. Збирати листя краще з ранку або ввечері. З однієї розетки можна збирати урожай близько 5 разів.

У посушливий період року найкраще підживлювати зелень розчинами, а в дощову – сухими поживними речовинами.

Через 3-4 роки після посадки культури листя рослини не можна зрізати і вживати його в їжу.

Шкідники

Дачний щавель є улюбленою їжею попелиці. Щоб «відігнати» паразита досить обприскати рослини тютюновим розчином, а після збору врожаю ліквідувати всі його залишки.

Щавель: опис, вирощування і догляд

Нерідко на листках культури з’являються дрібні дірочки, які залишив щавлевий листоїд.

Залишити коментар

Ваша адреса електронної пошти не буде опублікована