Корисні поради дачникам та городникам

Пекінська капуста — особливості вирощування

Вперше капусту пекінську ввели в культуру в Китаї, це було дуже і дуже давно: за одними даними понад 4000 років тому, за іншими, більш точним, більш 5500 років тому. Цей овоч дуже широко використовується в кулінарії, добре піддається смаженню, тушкуванню, капусту додають у різні супи, вживають в сирому вигляді. З Китаю капуста пекінська потрапила в Корею, Японію, країни Південно-східної Азії. Цікаво, що в Європі про неї дійсно «добре» дізналися лише 60 років тому і зараз вирощують мало не на кожному городі, і звичайно ж, в промислових масштабах, особливо в Америці. Про особливості вирощування пекінської капусти наша стаття.

Пекінська капуста — особливості вирощування

Опис пекінської капусти

Капуста пекінська – це абсолютно невибаглива овочева культура, за теплий період вона цілком може обдарувати городника не одним, а кількома врожаями. Плюсом пекінської капусти вважається і те, що вирощувати її не так складно, і з цим зазвичай справляються навіть початківці городники.

Догляд за капустою простий, вона не є примхливою культурою, зростає досить активно, непогано зберігається, відрізняється корисними властивостями і добрим смаком.

Пекінська капуста виглядає як щось середнє між капустою білоголовою і листовим салатом, проте відноситься вона все ж саме до сімейства капустяних. Качан цієї капусти не пружний, як у білокачанної, він витягнутий і має досить багато довгастих і зморщених світло-зелених листових пластинок.

Застосування пекінської капусти в кулінарії

Завдяки вельми приємному смаку, капусту пекінську часто використовують як рослину для салату. Листочки не тільки вживаються в їжу свіжими, але і нерідко служать просто прикрасою страв, немов підкреслюючи смак приготовленої їжі. Пекінська капуста містить велику кількість корисної для шлунка і кишечника клітковини, цілий комплекс мінеральних речовин і вітамінів.

Страв з пекінської капусти або з її застосуванням дуже багато, видаються цілі поварені книги, де в кожному рецепті головним інгредієнтом є саме пекінська капуста.

Особливості вирощування пекінської капусти

Пекінська капуста, крім переваг, описаних вище, має багато інших: вона дуже скоростигла, потрібно від 45 (ранні сорти), 60 (середньостиглі сорти), до 80 (пізні сорти) днів, щоб зібрати урожай пекінської капусти.

Є у пекінської капусти і свої проблеми: крім ворогів, про яких ми обов’язково розповімо нижче, це схильність до формування стрілок з квітками, які потім дають насіння. Навіть при посіві насіння (не розсади), капуста може викинути стрілку і зацвісти; природно, ні про який вишуканий смак або товарний вигляд в цьому разі не може бути й мови.

Як уникнути стрілкування пекінської капусти?

Щоб пекінська капуста забула про цвітіння, слід висаджувати розсаду або висівати насіння цієї рослини у певний, найбільш вдалий час. Зазвичай «йде» в стрілку капуста пекінська, коли світловий день дуже тривалий; отже, і висівати насіння і висаджувати розсаду потрібно тоді, коли світловий день короткий – це сама середина весни, тобто квітень або середина літа, ближче до початку серпня.

Здається, ніби світловий день в цей період досить тривалий, але повірте, що для капусти це оптимальні періоди, і стрілок вона викидати не буде.

Як краще вирощувати пекінську капусту – насінням або розсадою?

До речі, ми згадали про те, що пекінську капусту можна вирощувати двома способами: прямим посівом насіння в грунт і через розсаду, тобто попередньо виростивши її в приміщенні, а потім висадивши в ґрунт. Можна відразу сказати, що вирощування пекінської капусти шляхом посіву насіння в грунт – теж хороший спосіб.

Пекінська капуста — особливості вирощування

Вирощування пекінської капусти через розсаду

Почнемо з вирощування через розсаду. Що тут важливо і потрібно запам’ятати? По-перше, насіння для отримання розсади можна висівати два рази в рік, тобто перший раз приблизно в середині березня або на пару днів пізніше і другий раз приблизно в середині червня, але зі зміщенням в сторону липня також на пару днів.

Другий урожай пекінської капусти (річний) зазвичай зберігається краще першого. Запам’ятайте: культура примхлива у плані пікіровки і на висадженій ділянці довго хворіє, повільно приживається, тому ми б радили висівати насіння відразу в торфо-перегнійні горщики, з яких не потрібна пересадка. Горщики розкладаються в грунті при посадці в грунт, тим самим коренева система не травмується, і розсада швидше приживається.

Горщики краще заповнити сумішшю повністю перегнилої органіки, дернової землі, річкового піску і садового грунту в рівних частках з додаванням 10 кг субстрату 500 г деревної золи. При посіві пекінської капусти злегка полийте грунт і заглубіть насіннячко на сантиметр, не більше. Далі – помістіть горщики з насінням у приміщення з кімнатною температурою (+20…+22°С).

Якщо хочете, щоб насіння пекінської капусти зійшло швидше, то перед посівом на добу замочіть їх у марлі, змоченою будь-яким безпечним регулятором росту, а потім розставте горщики з насінням на дно ящика і вкрийте харчової плівкою.

Намагайтеся, щоб у кімнаті температура не змінювалася, збризкуйте з пульверизатора поверхню грунту в горщечках, не допускаючи пересихання. Якщо все зробите правильно, то через чотири дні, а іноді і раніше, з’являться сходи пекінської капусти. Одразу після їх появи плівку потрібно прибрати, а ємності помістити на південне підвіконня.

Догляд за сіянцями пекінської капусти полягає в поливах (з урахуванням вологості ґрунту) та забезпечення рослинам світлового дня, рівного 12-13 години, не більше. Для додаткового освітлення добре підходять світлодіодні лампи.

Після появи чотирьох або п’яти добре розвинених листочків, що зазвичай спостерігається у капусти пекінської через 25-30 днів, розсаду (після одного тижня загартовування) можна висаджувати на ділянку.

Загартовування – важливий етап, полягає в поступовому звиканні рослин до більш суворих умов. Чудово, якщо у вас є критий балкон або веранда. Коли рослини утворюють відповідну кількість листочків, розсаду можна на пару годин винести туди, на наступний день час перебування розсади на балконі або терасі можна збільшити вдвічі, і так довести цей час доби.

Після гартування пекінську капусту допустимо висаджувати на грядки, для цього потрібно підібрати пухку грядку, обов’язково добре освітлену, без застою поливної води. При посадці обов’язково враховуйте ті культури, які на цій грядці росли раніше, наприклад, чудово росте капуста пекінська після цибулі, часнику, моркви і картоплі, а от після хрестоцвітих – погано.

Вирощування пекінської капусти без розсади

Для цього спочатку потрібно підготувати грунт, втім, як і при висадці розсади у відкритий грунт, перекопати на повний штик лопати, розбити грудки, розпушити, попередньо переконавшись в тому, що до цього грядку займали гідні попередники, або земля парувала.

Після того, як грядки розміщені на добре освітленому місці, позбавленому будь-якої, навіть невеликий тіні, необхідно висіяти насіння пекінської капусти в луночки або борозенки, заглибивши сантиметра на два, не більше. Після посіву землю бажано полити або за допомогою пульверизатора, або з лійки, але з насадкою, що має дуже дрібні отвори.

Важливо! Не забудьте розмістити насіння і висадити розсаду пекінської капусти на оптимальній відстані, зазвичай це 35 см між рослинами і 40 см між рядками.

Якщо проводите посів пекінської капусти в суху погоду, то після поливу поверхню грунту, щоб максимально зберегти вологу, потрібно злегка присипати, буквально припудривши деревною золою, пічною золою або сажею. Якщо спостерігається прохолодна погода і навіть можуть бути заморозки, то посіви потрібно накрити прозорою плівкою. При посіві насіння в землю відкритого грунту сходів доведеться чекати вдвічі довше, ніж при посіві в торфо-перегнійні стаканчики.

Пекінська капуста — особливості вирощуванняЯк доглядати за пекінською капустою?

Отже, ми з’ясували – капуста пекінська віддає перевагу відносно короткому дню, але обожнює рости на добре освітленому місці, любить достаток води в грунті і непогано переносить, можна навіть сказати – любить прохолоду. Якщо на вулиці холодно для літа – від +16 до +19°С, то для капусти пекінської це в самий раз. Різко знизити врожаї може як висока температура, коли виростають «лопухи», так і низька, коли капуста банально не росте.

Враховуючи все це, радимо вам відразу запастися нетканим покривним матеріалом і дугами з жорсткого дроту і якщо буде холодно, то вкрити рослини. Така імпровізована тепличка може вберегти капусту від різких перепадів температур, трохи підвищити температуру повітря або трохи знизити – відповідно укриття потрібно встановлювати на ніч або на день. В літні періоди, що відрізняються надмірною кількістю опадів таке укриття може зберегти капусту пекінську від гнилі, адже як ми вже говорили, вона любить достаток вологи, але не її надлишок.

Доглядаючи за пекінською капустою, розпушуючи ґрунт, не чекаючи утворення грунтової кірки, слідкуйте за своєчасним видаленням бур’янів. Видаляти їх краще руками після дощу або поливу грунту, тоді вони висмикується з максимальною кількістю коренів.

Після видалення бур’янів грунт можна замульчувати, для цього підійде сантиметровий шар деревної золи, пічної золи або пічної сажі, але можна використовувати і звичайну суху землю. Приступати до розпушування ґрунту і мульчування можна приблизно через 25-30 днів після появи сходів або через 15-20 днів після висадки розсади.

Важливо! При проведенні поливів пекінської капусти намагайтеся використовувати дощову воду.

Її пекінська капуста просто обожнює: під водостік підставте бочку літрів на 300 і викрасьте її в чорний колір, тоді за добу вода буде прогріватися, тобто користь при поливі вийде подвійна. Поливати можна або через день, але потроху, приблизно за 2-3 літра на квадратний метр, а можна раз в тиждень, але виливаючи відро води на кожен квадратний метр.

Підживлення пекінської капусти

Скільки разів необхідно підгодовувати пекінську капусту, безпосередньо залежить від часу висадки розсади або посіву насіння у відкритий грунт. Якщо розсада пекінської капусти (або посів насіння) була висаджена (проведено) навесні, то краще провести три підживлення; а якщо влітку, то цілком вистачить і двох.

Добрива краще вносити в розчиненому у воді вигляді. В якості добрив можна використовувати нітроамофоску (столова ложка на відро води, норма 2-3 літра на квадратний метр), або різні натуральні настої.

Наприклад, можна удобрювати рослини коров’яком, розбавивши його в десять разів, після чого, настоявши пару діб, приступити до поливу цим розчином – на квадратний метр вистачить двох літрів. Підходить настій пташиного посліду, тільки його потрібно розвести в 20 разів і дати настоятися три дні, норма витрати – та ж. Любить пекінська капуста настій з бур’янистих трав, особливо кропиви – потрібно накосити приблизно кілограм свіжої, молодої кропиви і залити відром води, дати настоятися тиждень, розбавити в два рази і можна поливати, витрачаючи по п’ять літрів такого настою на квадратний метр.

Якщо хочете, щоб пекінська капуста сформувала щільну зав’язь, то використовуйте настій борної кислоти. Для його приготування необхідно буквально грам-півтора борної кислоти розчинити у відрі води і дати настоятися добу, після чого заправити пульверизатор і обробити рослини прямо по листю у вечірній час.

Пекінська капуста — особливості вирощуванняШкідники пекінської капусти і боротьба з ними

Тепер давайте поговоримо про найбільш злісних шкідників пекінської капусти; на наш погляд, це хрестоцвіті блішки і слимаки. Оскільки пекінську капусту часто їдять у свіжому вигляді, і дозріває вона досить швидко, ми б не рекомендували користуватися пестицидами, а радимо застосовувати народні засоби боротьби.

В першу чергу, це:

 • дотримання сівозміни (ніяких хрестоцвітих до пекінської капусти на грядці рости не має);
 • дотримання часу посадки, про який ми писали;
 • використання укриттів, які надійно захистять від шкідників;
 • застосування золи (деревної або пічної) або сажі (будь-яким з цих складів, як тільки утворюються сходи або відразу після висадки розсади, припустимо злегка припудрити грунт).

Під зиму завжди перекопуйте грунт на повний штик лопати, не розбиваючи грудки, і хоча личинки шкідників досить живучі, велика їх частина загине від морозу.

Іноді від шкідників допомагають навіть спільні посадки, наприклад, частенько вони не чіпають ніжні капустяні листочки, якщо поруч ростуть огірки, томати або цибуля з часником.

У крайньому разі, не менш ніж за 25 днів до зрізання врожаю, допустимо користуватися інсектицидами, тільки дозволеними і суворо дотримуючись інструкції на упаковці, але радимо спробувати спочатку обробити капусту біологічними препаратами, іноді це добре допомагає.

Тепер про слизнів, вони також завдають чималої шкоди пекінській капусті, буквально пожираючи її. «Діють» слимаки в темний час доби і іноді городники навіть не розуміють, хто міг таке створити з капустою.

Слимаків можна прогнати самими різними способами. Один з найпростіших – це розміщення на поверхні грунту, де росте капуста пекінська, дощечок, шматочків шиферу, пластику, руберойду. Як правило, після нічного бенкету слимаки шукають собі притулку, і такі елементи на ділянці здаються для них досить надійним домом. Вранці ви можете прибрати все, що розклали вчора, і зібрати слимаків, що скупчилися під укриттями.

Ще один варіант – це дика суміш з деревної золи – 250-300 г і гострого перцю – приблизно столова ложка. Цим складом можна посипати грунт навколо пекінської капусти, до дощу або поливу, це допомагає, але потім цю процедуру доводиться повторювати.

Городники відзначають ефективність і від звичайної «зеленки», всього одного пухирця вистачить на відро води і цієї кількості – приблизно на п’ять квадратних метрів ґрунту.

Зберігання пекінської капусти

Пекінська капуста досить холодостійка культура, заморозки до -2…-3°С їй зовсім не страшні, вона продовжує рости і розвиватися, як ні в чому не бувало. Частенько друге прибирання городники проводять в кінці жовтня.

При посіві або посадці пекінської капусти навесні, збирати капусту потрібно, орієнтуючись на стан качана: як тільки він стане щільним, і природно, пройде період часу, типовий для даного сорту, тоді капусту можна прибирати, шляхом зрізання.

Пекінська капуста добре зберігається при вологості 80-85% і температурі +4…+6°С. Іноді її просто загортають у харчову плівку і поміщають в холодильник, так вона теж зберігається довго.

Сорти пекінської капусти

До речі, раз вже ми згадали про сорти, то давайте дуже коротко назвемо новинки пекінської капусти.

Отже, ранні сорти пекінської капусти, це:

 • «Медаліст»;
 • «Шанхай»;
 • «Міс Китаю»;
 • «Весняна красуня»;
 • «Осінній нефрит»;
 • «Наїна»;
 • «Любаша»

Середні за строками достигання сорти пекінської капусти:

 • «Харбін»;
 • «Айкідо»;
 • «Помаранчеве серце»;
 • «Граната»;
 • «Осіння красуня».

І пізній сорт пекінської капусти:

 • «Весняний нефрит».

А ви вирощуєте пекінську капусту? Який сорт? А які цікаві страви ви любите з неї готувати? Поділіться своїм досвідом а коментарях до статті!

Залишити коментар

Ваша адреса електронної пошти не буде опублікована