Корисні поради дачникам та городникам

Що таке агроволокно і як його застосувати на присадибній ділянці

Якщо раніше свіжі овочі і ягоди поза сезону були дивиною, то зараз завдяки новим методам і технологіям вирощування придбати їх можна в будь-який час року. Величезне значення мають укривні матеріали, які допомагають забезпечити оптимальний мікроклімат рослинам. З нашої статті ви дізнаєтеся, що таке агроволокно.

Історія виникнення матеріалу

Спочатку агроволокно замислювалося як маскувальний матеріал для солдатів. Виробляти його почали ще в середині XIX століття в США. У післявоєнні роки агроволокно почали використовувати в легкій промисловості, зокрема швейному виробництві. І тільки в останні десятиліття минулого століття ним стали користуватися для укриття і утеплення різних сільськогосподарських і декоративних культур.

Перші зразки агрополотна представляли собою склеєні хаотичним чином за допомогою крохмалю волокна. Потім технологію вдосконалили і стали пресувати волокна механічним способом. Згідно зі статистичними даними, агроволокно використовується в більшості європейських країн з метою захисту рослин від несприятливих погодних умов та отримання раннього щедрого врожаю.

Властивості і особливості агроволокна

Агроволокно, або спанбонд являє собою виготовлений з стабілізованого поліпропілену тонкий і легкий, але при цьому міцний матеріал. Головними достоїнствами спанбонду є його абсолютна нетоксичність і екологічність – матеріал не поглинає і не виділяє шкідливі речовини. Також він не піддається руйнівному впливу ультрафіолету.

Здатність поглинати і акумулювати тепло забезпечується технічним вуглецем, що входить до складу. Крім того, здійснювати полив рослин можна прямо через матеріал. Він відмінно пропускає вологу і повітря.

Геотекстиль має наступні властивості, які вигідно відрізняють його від інших укривних матеріалів, зокрема поліетиленової плівки:

 • спеціальні фільтри допомагають захистити культуру від негативного впливу ультрафіолету навіть під прямими сонячними променями;
 • відмінно пропускає тепло і світло, рівномірно розподіляючи його;
 • здатність забезпечувати стабільний мікроклімат під укриттям: забезпечує захист не тільки від холоду, але і від аномальної спеки;
 • надійно захищає від сильних поривів вітру, опадів і граду, але при цьому забезпечує повітрообмін, проникнення пари і води;
 • допомагає захистити рослину від навали комах, птахів і дрібних гризунів.

Відео «Агроволокно: переваги та недоліки»


У цьому відеосюжеті розповідається про особливості застосування нетканого укривного полотна.

Вибір щільності нетканого полотна

Вибирати матеріал слід з його призначення – від цього буде залежати не тільки вид і розмір, але і щільність. Вага геотекстилю, його ціна та інші особливості (пропуск світла і вологи, здатність акумулювати тепло) також залежать від щільності. Найбільш легкі варіанти з вагою в 17, 19 і 23 г на м2 можна вибрати тільки з білого агроволокна.

Такий варіант оптимально підійде для тих культур, які вимагають багато світла. Проте слід врахувати, що створений легкими варіантами парниковий ефект не вбереже рослину від морозів, так як розрахований на невеликий мороз від -3 до -5 °C.

Велика щільність матеріалу забезпечує кращий захист від морозів, але має меншу світлопропускною здатністю.

Більш щільні варіанти можуть бути використані не тільки для обладнання тунельних парників, але і для покриття теплиць. Щільність в 30 і 42 г забезпечить захист від морозу в 7-8 °c, більш щільний в 60 г-до 10 °C нижче нуля.

Що таке агроволокно і як його застосувати на присадибній ділянці

Ми радимо вам вибирати геотекстиль відповідно кліматичним особливостям і місцем розташування вашої присадибної ділянки. У південних регіонах можна обійтися більш легкими варіантами.

Щільна агротканина пропускає значно менше світла, ніж легша, але служить вона набагато довше і витримує сильні опади і пориви вітру.

Варіанти використання і види матеріалу

Сьогодні можна купити агроволокно різних забарвлень: чорне, біле і чорно-біле. Вони відрізняються не тільки сферою застосування, але і технологією використання.

Що таке агроволокно і як його застосувати на присадибній ділянціЧорне агроволокно часто називають мульчуючим

Чорне

Чорне агроволокно часто називають мульчуючим. Його щільна структура пропускає невисокий відсоток світла, але відмінно пропускає вологу і повітря. Низька світлопропускна здатність зводить ризик розвитку бур’янів до мінімуму.

Зазвичай ним вкривають площу грядки повністю, вирізаючи тільки отвори для культури. Дуже часто так вирощують ягоди. В цьому випадку рослина отримує достатньо світла, але не потрібно боятися того, що бур’яни заглушать її. Поливати і удобрювати грунт можна не знімаючи плівку.

Чорне полотно відмінно акумулює тепло і сприяє швидкому зростанню культури. При цьому може захистити від морозу до 20 °C. Воно дуже міцне, тому може служити кілька років.

Біле

Основна різниця між чорним і білим геотекстилем в здатності пропускати світло. Білий матеріал не використовується в ролі мульчі, він є повноцінним покривним матеріалом. Ним можна укутувати рослини без каркаса (декоративні кущі, виноград, смородина і малина), а можна використовувати як покриття каркасний конструкцій – парників і теплиць.

Біле полотно забезпечує швидке дозрівання врожаю, тому його часто застосовують для вирощування овочів в домашніх умовах в будь-який час року.

Однак його потрібно періодично знімати, щоб розпушувати і удобрювати грунт.

Переваги укриття

Застосування агроволокна різних видів цілком виправдовується його незаперечними перевагами:

 • невисока вартість і можливість використання протягом кількох сезонів;
 • невелика вага дозволяє укладати матеріал без опорних конструкцій;
 • має високу світлопропускну здатність;
 • забезпечує доступ повітря і вологи;
 • захищає культури від негативного впливу ультрафіолетових променів;
 • акумулює тепло;
 • забезпечує стабільність мікроклімату – захищає від різкого перепаду температури;
 • захищає від опадів і поривів вітру, шкідників та інфекційних захворювань;
 • пригнічує ріст бур’янів, що значно скорочує час обробки грядок.

Правильне зберігання і термін служби агроволокна

Термін використання геотекстилю безпосередньо залежить від його зберігання і догляду за ним. Брудний матеріал потрібно обов’язково очистити і ретельно вимити. Потім полотно слід добре просушити, скласти і зберігати в сухому темному місці. Краще згорнути його в рулон. Також необхідно переконатися, що в приміщенні немає гризунів, які можуть пошкодити його.

Згідно з відгуками, при правильному зберіганні і використанні матеріал може прослужити до 3 років. При цьому не варто ходити по ньому, ставити важкі предмети, залишати на сонці або в сильний мороз (особливо вологе).

Правильний вибір агроволокна згідно з його призначенням забезпечить вам очікуваний результат і захистить вашу культуру від негативного впливу оточуючих факторів. Тому перед покупкою обов’язково проконсультуйтеся з фахівцем або детально ознайомтеся з умовами використання матеріалу.

Залишити коментар

Ваша адреса електронної пошти не буде опублікована