Корисні поради дачникам та городникам

Весняний догляд за яблунями за правилами

Яблуня в наших садах вважається найпопулярнішою плодовою культурою. Вона випереджає по розповсюдженню вишню та грушу, а її плоди зберігаються значно довше, ніж інших дерев саду, тому про яблуні навесні садівник починає піклуватися в першу чергу. Яблуні, особливо якщо вони ще молоді, страждають і від зимових морозів, і від голодних гризунів, а їх гілки іноді згинаються до самої землі або зовсім ламаються під вагою мокрого снігу. Тому уваги вона до себе вимагає чималого. 10 кроків обов’язкового весняного догляду за яблунями ми розповімо в цій статті.

Який догляд потрібен яблуні навесні?

В цілому, весняний догляд за яблунею нічим особливим не відрізняється від догляду за іншими деревами. Однак кожна операція в списку робіт по догляду за цією культурою в самому початку сезону дуже важлива. У кінцевому підсумку їх здійснення здатне підвищити імунітет рослини, посилити її здатність протистояти цілому комплексу хвороб і шкідників і дати прекрасний урожай яблук, які при акуратному збиранні можуть зберігатися досить довго і порадувати свіжим смаком навіть взимку.

Якщо говорити про загальні етапи весняного догляду за яблунею, то це, звичайно ж, санітарна обрізка, побілка стовбура і скелетних гілок, полив, якщо це необхідно, ліквідація різних пошкоджень, що залишилися від зимового періоду, внесення добрив, профілактичні обробки проти шкідників і хвороб, боротьба з першими весняними шкідниками і хворобами, а також захист бутонів і цвіту від весняних поворотних заморозків. Розглянемо кожен пункт цього списку докладно.

Санітарна обрізка яблуні

Санітарну обрізку яблунь потрібно проводити якомога раніше, бажано завершити до початку сокоруху. Всі зрізи потрібно робити «на кільце», тобто не залишаючи пеньків, який може перетворитися з часом у дупло; використовувати для обрізання тільки гострі інструменти, які не задирають кору.

Щоб зрозуміти, що різати, потрібно уважно оглянути крону яблуні – першим ділом слід видалити всі сухі пагони, зламані, занадто тонкі й ті, що ростуть прямо в середину крони (надалі вони обов’язково приведуть до її загущення, переходу врожаю на периферію крони і його зниження).

При проведенні санітарної обрізки яблунь зверніть увагу на вовчки – це суворо вертикально зростаючі пагони, які утворюються, найчастіше у дерев віком старше п’яти років, вони не дають плодів, а лише відтягують на себе поживні речовини. Вовчки краще видалити, вирізавши їх, або вибрати з загальної маси парочку і спробувати відігнути на кут близький до 900 і так закріпити. З часом таке положення збережеться, можна буде відв’язати, і гілка почне давати плоди.

При санітарній обрізці яблунь зверніть увагу і на пагони, які дуже гостро відходять від стовбура – на кути менше 450. Такі, швидше за все, при навантаженні від урожаю просто зламаються. Під них вже зараз можна поставити підпори, зробивши звичайні рогатини з гумкою в центрі, наприклад, від велосипедної камери, або підв’язати ці пагони до більш високих, таким чином надавши їм міцність на злам, або просто вирізати, якщо таких пагонів багато.

Намагайтеся проводити обрізування яблуні, коли встановиться стабільна температура, припиняться її різкі коливання, а якщо в цей період стоять морози, то температура не повинна бути нижче десяти градусів.

При обрізанні тієї чи іншої гілки намагайтеся, щоб частина пагона після обрізки мала на кінці нбруньку, спрямовану вгору і назовні крони, так ви уникнете загущення крони надалі.

Весняний догляд за яблунями за правилами

Побілка яблуні

Весняна побілка дерев яблуні може проводитися як вапном, так і садовими дихаючими фарбами на акриловій основі білого кольору.

Не зайвим буде ще раз нагадати про переваги весняної побілки. Вона захищає стовбур і скелетні гілки від різких перепадів денних і нічних температур, коли кора може не витримати і просто тріснути, відвалитися, а це не обіцяє дереву нічого хорошого.

Побілка захищає від гризунів і ряду шкідників, які не атакують оброблені побілкою рослини. Таким методом можна впоратися і з грибковими захворюваннями, особливо якщо застосовується вапно.

Запам’ятайте, що весняну побілку може легко змити дощ, і, можливо, цей процес за весняний період доведеться повторити два або три рази.

Проводите побілку завжди починаючи не зверху, а знизу і рухайтеся до перших скелетних гілок, намагаючись «захопити» і їх теж.

Для молодих дерев побілка вапном може бути небезпечною, викликати опіки кори, і якщо ви не змогли дістати садову фарбу білого кольору на акриловій основі, то побіліть молоді деревця звичайною крейдою, погустіше розчинивши її, довівши склад до сметаноподібного стану.

Полив яблуні навесні

В цю пору починається активне поглинання коренями розчинених у воді поживних речовин з грунту, розпускається листя, починається цвітіння, активізуються процеси фотосинтезу.

Враховуючи все це, якщо в ґрунті не вистачає вологипід кожне дерево щотижня потрібно виливати по відру води, якщо воно молодше п’ятирічного віку, і вдвічі більше – якщо старше.

Розпушування ґрунту

Якщо з вологою все в порядку, то не забувайте про те, що грунт має дихати. Щоб не порушити повітряний обмін ґрунту навесні, грунт у приствольній смузі яблуні потрібно частіше (хоча б раз в тиждень) рихлити, щоб не утворилася грунтова кірка. Використовувати для розпушування можна звичайну мотику. При розпушуванні, щоб не пошкоджувати коріння, заглиблювати мотику варто не більше, ніж на три або чотири сантиметри.

Видалення бур’янів

Бур’яни з’являються досить швидко і активно ростуть, і якщо вік яблуні більше п’яти років, то на них, по суті, можна не звертати уваги, а просто акуратно, намагаючись не пошкодити стовбур, скошувати (краще серпом). А ось молоді саджанці можуть страждати від бур’янів, для них бур’яни можуть стати конкурентами за живлення і вологу.

До всього іншого, на бур’янах можуть до пори відсиджуватися шкідники і навіть різні грибні хвороби. Бур’яни у молодих дерев яблуні виполювати краще вручну після дощу або поливу, намагаючись висмикнути їх цілком, тоді наступного разу вони з’являться не скоро.

Мульчування пристовбурового кола

Мульчування – важливий, потрібний і простий етап робіт по догляду за яблунею навесні. Мульчують грунт зазвичай перегноєм; тирсу і тим більш кислий торф навесні краще не використовувати.

З допомогою мульчування можна вирішити цілий ряд проблем: посилити живлення рослин; затримати вологу, замульчуючи поверхню грунту після поливу; загальмувати ріст бур’янів, замульчувавши грунт після їх видалення.

Весняний догляд за яблунями за правилами

Ліквідація зимових ушкоджень

Після зими можна бачити наслідки сонячних опіків, коли кора буквально відшаровується. У цьому випадку дерев’яним скребком потрібно видалити відмерлі частини, обробити ділянку 2-х % мідним купоросом, а на наступний день всі місця ізолювати садовим варом і забинтувати.

Запам’ятайте, що з першого разу ліквідувати всі пошкодження може і не вийти. Для загоєння великих рани процедуру доведеться повторювати кілька разів.

Весняні підживлення яблуні

Навесні для яблуні найкраще підживлення – це комплексне добриво, наприклад, нітроамофоска. Оскільки в ґрунті талої води достатньо, то підгодівлю можна внести в сухому вигляді, як тільки сніг повністю зійде. Спершу потрібно розпушити грунт в приствольній смузі, потім полити її відром води кімнатної температури з лійки (для рівномірного змочування), потім розкидати рівномірно добрива.

Під дерево яблуні віком більше п’яти років потрібна столова ложка добрива з гіркою, а під дерево менше п’яти років вистачить половини столової ложки. Після внесення цього добрива грунт бажано вирівняти і замульчувати перегноєм (шаром в пару сантиметрів).

Захист яблуні від шкідників і хвороб

Зазвичай навесні проводиться ціла серія профілактичних обробок проти хвороб і шкідників. Починають з обробок мідьвмісними препаратами, це може бути 2-х %-ва бордоська рідина або 3-х %-ний розчин мідного купоросу. Дерева треба обробити з пульверизатора або ранцевого обприскувача, намагаючись зволожити всі гілки цілком.

При обробках яблуні проти хвороб і шкідників суворо дотримуйтесь інструкції на упаковці.

Крім хімічних препаратів можна використовувати і різні біологічні препарати, розвішувати феромонні пастки, розклеювати ловчі пояси – сухі, клейові, отруйні. Головне – частіше замінювати їх новими або чистити.

Весняний догляд за яблунями за правилами

Захист цвіту яблуні від весняних поворотних заморозків

Трапляються роки, коли зворотні заморозки гублять цвіт і призводять до того, що врожаю у вигляді яблук ми не отримуємо зовсім, як би про яблуні не дбали. Чим-небудь допомогти складно, але спробувати можна. Найпростіший варіант і досить надійний – це за договором з сусідами, якщо вони не проти, розпалити по периферії ділянки димні багаття, це може на пару градусів підвищити температуру повітря в саду і врятувати цвіт від вимерзання. Один недолік – погода повинна бути безвітряна і багаття потрібно підтримувати до тих пір, поки мороз не піде.

Іноді допомагає дощування, коли всі дерева буквально обприскують малесенькими крапельками води з шланга зі спеціальною насадкою. Вода, потрапляючи на дерева і квіти, замерзає на морозі, віддаючи своє тепло рослині.

Сподіваємося, наша стаття допоможе вам на практиці. І за допомогою таких нехитрих заходів навесні ви зможете забезпечити себе пристойним урожаєм яблук і влітку, і восени.

Залишити коментар

Ваша адреса електронної пошти не буде опублікована