Корисні поради дачникам та городникам

Як реанімувати саджанці перед посадкою?

Ми радимо купувати саджанці виключно в спеціалізованих розплідниках. Ще краще – в тих, які у вашому місті чи районному центрі працюють вже кілька років і мають відмінну репутацію. Крім того, намагайтеся купувати саджанці, районовані у вашому регіоні і допущені до місцевого використання. Але як бути у випадках, коли начебто здорові саджанці, куплені у малознайомого продавця, при ретельному огляді виявилися не такими вже здоровими? Чи можна реанімувати саджанці, які залишають бажати кращого? Можна. І в цій статті ми розповімо як.

Як вибирати і де купувати саджанці?

В ідеалі, потрібно купувати саджанці з закритою кореневою системою. Вони хороші тим, що висаджувати їх можна цілий рік (крупноміри – навіть взимку), і тим, що найчастіше вони добре розвинені: адже їх не викопують для продажу, вони ростуть собі і ростуть в горщиках постійно.

Головне, перед покупкою слід переконатися, що саджанець у горщику ріс завжди, а не був пересаджений туди за кілька місяців до продажу. Найпростіший спосіб з’ясувати це – легенько взятися за стовбур і потягнути саджанець, наче намагаєтеся висмикнути його з землі. Якщо саджанець у горщику ріс завжди, то його так просто не витягнеш, але якщо він посаджений туди недавно, то з легкістю буде вийматися, такі брати не варто.

Купуючи саджанець у незнайомому місці, готуйтеся до найгіршого, а ринок, до речі, теж можна назвати незнайомим місцем: адже продавця, який продав вам некондиційний саджанець, ви, швидше за все, більше не побачите. Часто продавцям на ринку головне – збути свій товар, швидше і дорожче, про наслідки вони не думають.

Враховуючи це, при купівлі саджанця завжди уважно оглядайте: чи немає зламаних пагонів, чи не скріплені пагони дротом і замазані зверху брудом (і таке буває). Огляньте місце щеплення, чи немає там сильних потовщень.

Біля кореня можна легенько підколупнути нігтем шматочок кори, під нею повинна оголитися світло-зелена, жива тканина. Огляньте коріння, вони повинні бути живими і еластичними, білувато-зеленого кольору, а от якщо вони коричневі, то цілком можливо, що вже почали відмирати і оживити їх буде складно, якщо взагалі це вийде зробити.

Не радимо робити упор на вибір великих саджанців, з потужною кроною і чи не з цвітом або плодами, що висять на пагонах. Твердо запам’ятайте, що чим доросліший саджанець, тим йому важче буде прижитися на новому місці, такі великі саджанці після пересадки будуть довго хворіти, можуть скидати цвіт і зав’язі, а в підсумку ви не вигадаєте в термінах, а можете навіть прогадати. На превеликий жаль, покупці практично завжди прагнуть придбати саме великі саджанці.

Але покупець розумнішає, і торговці на ринку йдуть на хитрощі – не продався дорослий саджанець, зробимо з нього молодий. Все що потрібно – це коротка обрізка із залишенням тонких пагонів і видаленням товстих. Часом обрізка така вдала, що відрізнити можна молодий саджанець від дорослого лише по корінню, а якщо коріння заховані в ємності? У загальному і цілому, завжди потрібно думати і проявляти кмітливість, так і не ризикувати даремно теж.

Але ми відволіклися, давайте детальніше поговоримо саме про реанімацію саджанців і почнемо з реанімації з допомогою води.

Як реанімувати саджанці перед посадкою?

Реанімація саджанців за допомогою води

Вода потрібна для нормальної життєдіяльності всього живого на нашій планеті, часом вона буквально творить чудеса, оживляє. Може допомогти вода і саджанцям, причому, для цього краще всього використовувати м’яку воду, наприклад, дощову.

Якщо ви купили саджанець, принесли його додому і забули про нього на пару днів, навіть не прикопавши, або зрозуміли, що придбали майже сухий посадковий матеріал (далеко не рідкість, до речі), то як можна швидше набирайте повну ванну або бочку м’якої води (дощова, тала, відстояна пару днів) кімнатної температури і занурюйте туди саджанець, щоб максимум його маси опинився під водою доби на дві або три. Цікаво, що такий нехитрий спосіб дозволить відновити навіть саджанці, кора яких почала зморщуватися.

Це був перший, найпростіший варіант, він хороший, але стовідсоткової гарантії того, що саджанець оживе, він не дає. Щоб з більшою гарантією оживити саджанець, необхідно для його пожвавлення використовувати розчин камфорного спирту. Для приготування розчину треба взяти двадцять крапель камфорного спирту і розчинити в літрі води. Далі цю кількість вилити у ванну або бочку, і туди на пару діб помістити ваш саджанець.

Ще один варіант розчину для пожвавлення подсохшего саджанця – він так і називається «жива вода». Для приготування живої води потрібно взяти столову ложку сечовини, столову ложку суперфосфату і пару крапель будь-якого стимулятора росту – «Корневін», «Епін» і їм подібних з тих, що продаються в ампулах. Спершу це все потрібно розвести у відрі води, а потім вилити в більш об’ємну ємність, куди може вміститися велика частина саджанця.

Даний розчин хороший тим, що можна не чекати три доби від замочування саджанця до його висадки, зазвичай для реанімації вистачить 15-20 годин, після яких саджанці можна сміливо висаджувати.

Не забувайте, що реанімовані таким способом саджанці висаджувати потрібно тільки в пухкий, родючий і добре зволожений грунт, буквально в живильну рідину, і перший місяць добре поливати, не допускаючи пересихання ґрунту, тільки так вони зможуть прижитися і почати рости.

Як реанімувати саджанці перед посадкою?

Цілюща обрізка

Якщо купили дорослий саджанець і тільки вдома зрозуміли, що частина його пагонів і кінчик центрального стебла підсохли, потрібно не зволікаючи ці пагони і ділянку центрального провідника обрізати. При обрізанні намагайтеся торкнутися пару міліметрів живої тканини, а після обрізки обов’язково захистіть місця зрізів садовим варом або садовою фарбою, щоб через зріз, як крізь відкриті ворота, не проникла інфекція.

У тому випадку, якщо бруньки (після посадки саджанця) на ньому так і не прокинулися і пагони починають відмирати і засихати, то тут є два шляхи – або викопати саджанець і просто викинути, або ризикнути і обрізати його на зворотний ріст, зрізавши все, крім пенька заввишки 8-10 см від місця щеплення.

Можливо, що з сплячих бруньок почнуть рости молоді пагони і саджанець можна буде повернути до життя. Якщо так і буде, то в подальшому потрібно стежити за ростом і розвитком пагонів на частині, що залишилася, з них потрібно вибрати один найбільш міцний і зростаючий максимально вертикально, інші слід видалити.

Згодом цей пагін щоб уникнути його пошкодження від пориву вітру до того моменту, поки він зміцніє, потрібно підв’язати до опорного кілочка, а з його бічних пагонів сформувати крону.

Порятунок хворих саджанців

Крім того, що саджанці після покупки можуть виявитися підсушеними, вони нерідко бувають і підгнилими або з наявністю плісняви, яку нелегко помітити при покупці: продавці її просто можуть періодично видаляти ганчірочкою, але на місці вогнища цвіль з’явиться знову через пару днів. Що робити з такими саджанцями?

Чорний рак

Деякі садівники після покупки саджанця помічають на ньому коричневі сліди, з високою часткою ймовірності – це осередки чорного раку. Хвороба ця досить небезпечна, тому саджанець можна просто викинути або обрізати (нижче цих вогнищ). Таким чином, ви отримаєте сильно укорочений саджанець, але живий, який в подальшому, цілком можливо, буде чудово рости і розвиватися.

Потовщення на коренях

При уважному розгляді коренів можна виявити на них потовщення, вони можуть бути ознакою хвороби, тому з ними саджанець висаджувати на ділянку не рекомендується. Потовщення краще видалити, навіть якщо доведеться обрізати деяку частину кореня.

Після обрізки потовщень кореневу систему саджанців обов’язково умочіть в 3%-ний розчин бордоської рідини, потім обполосніть водою і занурте в суміш перегною і глини в рівних частках (приблизно 500 г) у вигляді сметаноподібного стану (додавши пару літрів води, 200 г деревної золи і столову ложку нітроамофоски). Після такого купання кореневої системи саджанці можна сміливо висаджувати в грунт.

Нарости і потовщення на коренях вас не повинні турбувати в тому випадку, якщо це саджанець акації або обліпихи, у них потовщення на коренях створюються бульбочковими бактеріями, які синтезують азот і живуть в симбіозі (взаємовигідне співжиття) з цими культурами.

Як реанімувати саджанці перед посадкою?Як рятувати обрубані саджанці?

Буває так, що розплідники реалізують з великою знижкою не кондиційний посадковий матеріал, який, наприклад, постраждав при викопуванні. Зазвичай у таких саджанців сильно обрізані або обірвані коріння і стирчать буквально їх обрубки. Чи варто брати такі саджанці? Якщо у вас є вільне місце на ділянці і вільний час, то чому б і ні. Ми однозначно відповідаємо, що варто, але звичайно, потрібно бути заздалегідь готовим до того, що саджанці можуть і не вижити.

Перед посадкою залишки коренів таких саджанців потрібно занурити в бовтанку, яку ми рекомендували зробити для саджанців, коріння яких коротко обрізають, видаляючи потовщення. Далі можна посадити саджанець як зазвичай, а потім вкоротити кожен його пагін, включаючи центральний провідник, рівно наполовину.

У перший місяць після посадки саджанець потрібно щодня поливати, намагаючись підтримувати землю у вологому стані, але сильно перезволожувати її все ж не варто. Через тиждень саджанець потрібно підгодувати, внісши під нього, заздалегідь розпушену і политу землю, столову ложку нітроамофоски.

Залишиться тепер тільки стежити за розвитком саджанця: якщо розпустяться бруньки і почнуть рости пагони, значить коренева система запрацювала, і саджанець, швидше за все, виживе.

Що робити з гниллю?

Нерідко трапляється так, що саджанці, надіслані поштою або привезені з інших регіонів, за час шляху сильно виснажуються, починають підсихати, або, ще частіше, надмірно дбайливо запаковані, починають просто загнивати.

Про реанімацію підсушених саджанців ми вже розповіли, а ось, як позбавитися від гнилі (в тому числі і на саджанцях, куплених в розпліднику)? Отже, після отримання саджанець потрібно добре оглянути. Місця наявності гнилі на пагонах і стовбурі можна видалити шляхом обрізки пагонів з вогнищами гнилі і зчищення вогнищ дерев’яним скребком, а потім обробити 3%-ною бордоською рідиною.

При наявності гнилі на коренях їх можна обрізати, видаливши таким чином і вогнища гнилі, а якщо гниль оселилася на основних коренях, які видаляти не можна, то їх можна обробити 3%-ним розчином мідного чи залізного купоросу.

Перед посадкою такі саджанці можна занурити в бовтанку, рецепт якої ми привели вище, або в розчин будь-якого стимулятора росту. Стимулятори ростової активності будуть сприяти утворенню додаткових коренів.

Коли краще купувати саджанці?

Якщо ви отримали або купили саджанці пізньої осені, то їх краще не висаджувати в цю пору, а посадити їх навесні (особливо саджанці кісточкових культур). На зиму їх краще прикопати на ділянці в місці, де немає мишей і накопичується досить багато снігу. Саджанці можна також зберегти і в підвалі, де температура знаходиться близько нуля, засипавши коріння вологою тирсою.

По можливості, намагайтеся не замовляти саджанці поштою взимку і ранньою весною, взимку вони можуть банально замерзнути, а навесні – розпуститися, і тоді реанімувати їх буде неможливо.

Сподіваємося, наші поради вам знадобляться. Якщо у вас є власний досвід того, як реанімувати саджанці, то обов’язково напишіть про це в коментарях, можливо, саме вашою порадою хто-небудь з читачів і скористається.

Залишити коментар

Ваша адреса електронної пошти не буде опублікована