Корисні поради дачникам та городникам

Технологія вирощування картоплі: методи і способи

Картопля є практично найбільш поширеною культурою в багатьох країнах. Вона може забезпечити організм людини важливими мінералами і вітамінами, входить до складу багатьох страв. У цій статті ми розповімо, як виглядає технологія вирощування картоплі на власній ділянці, як правильно проводити її вирощування різними методами, в тому числі, використовуючи популярну голландську технологію.

Особливості вирощування

Найкраще улюблена культура росте в зоні помірного клімату. Слід вибирати для посадки супіщані, чорноземні або торф’яні грунти. Інші види грунту, а також дуже затінені ділянки краще не використовувати. Рівень кислотності землі не повинен перевищувати показник 5 – 5, 5.

Добрими попередниками вважаються такі культури, як гарбузові, бобові, капуста, буряк, огірки, горох, сидерати. Радять не планувати висадку картоплі після пасльонових. На одній ділянці краще вирощувати культуру 1 раз в 3 роки. Восени грунт потрібно очистити від бур’янів і провести глибоке перекопування. Можна додати в землю комплексні, азотовмісні підгодівлі або гній. Навесні рекомендовано зробити гребені заввишки близько 15 см. Вони дозволяють грунту нормально прогрітися, забезпечать доступ вологи та повітря.

Технологія вирощування

Розрізняють сорти картоплі з раннім, середньораннім, середньопізнім і пізнім терміном дозрівання. Терміни дозрівання улюбленого овоча варіюються в межах 50 – 120 днів. Досвідчені городники вважають за краще висівати одночасно кілька сортів. Пам’ятайте, що ранні види погано зберігаються. Обов’язково повинна дотримуватися технологія вирощування картоплі, яка відома досвідченим дачникам. Висадка проводиться у квітні в землю, прогріту мінімум до + 8 градусів. Вона повинна встигнути нормально підсохнути. Картоплю садять на глибину близько 10 см. Чим менше бульби, тим менша і глибина.

Технологія вирощування картоплі: методи і способи

У разі посадки в глинистий грунт глибина повинна скласти не більше 8 см, в посушливих регіонах – до 20 см. Висадку проводять за стандартною схемою. Між рослинами залишають відстань 30 см, між рядами – близько 60 см. Посадку ранніх видів припустимо проводити трохи густіше.

Голландська технологія

Вирощування картоплі за голландською технологією дає змогу збирати хороший урожай протягом усього року. Головний упор робиться на аерації грунту, тобто частому розпушуванні. При висадці між рядами залишають достатню відстань. Тоді з кожного куща реально зібрати до 2 кг картоплі, яка буде відмінно зберігатися та перевозитися. Використовувати потрібно тільки сортову картоплю.

Технологія вирощування картоплі: методи і способи

Добрими попередниками є зернові культури. Потрібно використовувати родючу і поживну землю. Для профілактики хвороб радять проводити обробку гербіцидами і хімічними препаратами. Потрібна обробка грунту у весняний та осінній період.

Підготовка грунту передбачає зяблеву оранку. Далі в нього додають органіку, калійну сіль, суперфосфат, перепрілий гній. При весняній оранці в грунт треба вносити азотні компоненти. Підійде сечовина. Землю радять орати на глибину до 27 см. Краще всього застосовувати дисковий культиватор. Перед посадкою насіння прийнято обробляти землю фрезою або фрезою-культиватором. Такий захід виконує багато функцій. Дозволяє рихлити, подрібнювати, прикопувати і вирівнювати грунт. Можна використовувати вила з товщиною зубів близько 6 і відстанню між ними приблизно 30 мм.

Для посадки необхідно відібрати бульби рівної форми з діаметром десь 50 мм Не повинно бути перерви між підготовкою землі і посадкою матеріалу. Готовність грунту легко перевірити. Для цього затискають в кулаці трохи грунту і кидають. Якщо клубок розсипався, отже можна починати посадку картоплі. В лунки слід класти по жмені деревної золи. Досвідчені дачники додають ще й цибульне лушпиння з метою відлякування шкідників.

Технологія вирощування картоплі: методи і способи

Посадку проводять з дотриманням відстані 70 см між культурами. На одній сотці реально розмістити від 500 до 1 тис. бульб. Якщо вибрано ранній сорт, на ділянці розміром в 1 сотку поміститься не більше 600 – 700 бульб.

При догляді за посадками, коли застосовується голландська технологія вирощування картоплі, через кілька тижнів після висадки потрібно провести обробку міжрядь. Така обробка картоплі дає можливість позбутися від бур’янів, дати можливість бульбам нормально рости і розвиватися. З метою обробки на полях застосовують фрезерний культиватор. Перша обробка культур на своїй ділянці проводиться методом боронувания. Робити це слід через кілька днів після проведення поливу.

Для формування гребенів потрібно використовувати лопату, мотику або сапу. Якщо на ділянці є нерівності, їх прийнято вирівнювати за допомогою мікрорельєфу в осінній період. Посадки рекомендовано поливати 3 рази за сезон. Робиться це до початку цвітіння, під час цвітіння через 10 днів після його закінчення. Потрібно обприскування культури і від колорадських жуків.

Підготовка бульб

Для посадки відбирають картоплини без пошкоджень і ознак хвороб, що мають розмір з куряче яйце. Їх залишають на розсіяному світлі на 3 тижні при температурі 12 градусів тепла. Це потрібно для позеленіння. Далі знову проводять сортування і поміщають бульби на зберігання. Температура повинна підтримуватися на рівні + 3 — 4 градуси.

Технологія вирощування картоплі: методи і способи

За місяць до посадки бульби миють прогрівають при температурі близько + 24 градусів протягом 2 – 3 днів. З метою дезінфекції добре помістити їх в розчин борної кислоти. Варіантів пророщування відомо досить багато. Найпростішим вважається пророщування на світлі. Температура в нормі становить 18 – 20 градусів тепла у перші 10 днів і десь + 15 в наступні. Довжина відростків через місяць може скласти близько 2 см.

Методи вирощування

Способи вирощування картоплі досить різноманітні.

У разі вирощування картоплі під соломою бульби зазвичай трохи заглиблюють в грунт і накривають шаром даного матеріалу, товщиною до 20 см. Можна додатково накрити плівкою. Повторно настилають шар соломи після появи сходів і досягнення стеблами висоти 20 см.

Технологія вирощування картоплі: методи і способи

Голландська технологія передбачає заглиблення бульби мінімум на 5 см. Відстань між гребенями зазвичай становить до 100 см, а між кущами – 30 см. Детальніше про метод було сказано вище.

Застосовуючи метод Гюліха, слід розбити ділянку на квадрати розміром 1 на 1 метр. У кожен проводять висадку бульби очками вниз. Після проростання пагонів слід внести землю в центр куща. Коли з’являться перші листки, підсипають грунт ще раз, потім ще. Щоб дати можливість сформуватися міцному і здоровому кущу. Урожайність при якісному поливі і розпушуванні може скласти близько 15 кг картоплі.

Не всім початківцям городникам відомо про такий метод. Спосіб вирощування улюбленого овоча в бочках не тільки цікавий, але і дає прекрасну можливість заощадити місце на власній ділянці. Потрібно прибрати в бочці дно, зробити збоку отвори для доступу повітря і дренажу. На низ поміщають шар компосту в поєднанні з землею. Товщина в нормі складає десь 10 см. Зверху укладають бульби, нашаровують на них компост і підгрунтя і так до верху бочки. Вміст слід поливати і вносити комплексні підживки. Ступінь врожайності становить близько 1 мішка добірних плодів з кожної конструкції

Технологія вирощування картоплі: методи і способи

Овочевий контейнер являє собою траншею. Її глибина становить 30 см, а ширина – 1 метр. Дно є земляним, стінки потрібно обкласти цеглою або дошками. На дно поверх бульб потрібно помістити тирсу, солому та траву. Далі йде шар гною та землі. Відстань між контейнерами має становити від 60 до 80 см.

Як показує досвід багатьох затятих дачників, виростити якісну картоплю вдається і в мішках. Такий метод за своїми особливостями дещо нагадує бочковий. Туди вносять дренаж, бульби, а після появи пагонів додають і компост із землею. Додавання землі проводять по мірі росту бадилля. Але також потрібен регулярний полив.

Відео «Догляд за картоплею»


З відео Ви дізнаєтеся, як доглядати за картоплею.

Залишити коментар

Ваша адреса електронної пошти не буде опублікована