Корисні поради дачникам та городникам

Як отримати насіння капусти: своє насіння – свій сорт

Городники прагнуть отримати своє насіння капусти тому що у продажу дуже багато неякісного насіння. Інша поширена причина, що спонукає вирощувати свої маткові рослини – прагнення селекціонувати свої сорти капусти, щоб одержувати високий урожай з року в рік. Стаття дає базові знання про отримання свого насіння капусти з маточних рослин.

Агротехніка отримання насіння капусти білоголокачанної в основному така ж, як і інших видів. Правда, у них є свої особливості.

Маточники червонокачанної капусти добре зберігаються. З одної маточної рослини можна отримати 25-30 г насіння, яке зберігає схожість 4-5 років.

Як отримати насіння капусти: своє насіння – свій сорт

У савойської капусти качани рихлі, погано зберігаються, тому отримати її насіння складно. Агротехніка така ж, як і у білокачанної, але після зберігання, за тиждень до посадки, потрібно допрацьовувати кочеригу. Вихід насіння — 40-60 г з куща, вони зберігаються до 5 років.

Маточники брюссельської капусти викопують перед зниженням температури до мінусових позначок, обрізають листя і качани, залишаючи дрібні і верхівкову. Стебла опудрюють вапном, прикопують у вологому піску і зберігають у темному приміщенні при температурі 0°C і вологості повітря 85-90%. Взимку періодично переглядають, видаляють загниле листя.

За 10-15 днів до висадки маточники прикопують на грядах, захищених від вітру і сонця. Під впливом світла і тепла у рослин листя зеленіють і виростає мочка коренів. Висаджують їх вертикально за схемою 70×50 см на 2-3 см глибше, ніж вони росли в перший рік, і підв’язують до опори. З одного куща можна отримати 30-40 г насіння, яке зберігає схожість 4-5 років.

Стеблеплоди кольрабі зберігаються погано, тому для насіннєвих цілей розсаду починають вирощувати в кінці червня — початку липня, висаджують її в серпні, а маткові рослини викопують у кінці вересня — на початку жовтня. Обрізають з них всі листки, крім невеликих в центрі стеблоплода.

Зберігають при такому ж режимі, як і брюссельську капусту. Висаджують через 5-7 днів після початку польових робіт у захищеному від вітрів місці за схемою 60×60-50 см. Верхівкові листя в перші дні притіняють. Врожайність та зберігання насіння така ж, як і у брюссельської.

Листова капуста зберігається дуже погано. Маточники вирощують в ті ж терміни, що і кольрабі, а агротехніка отримання насіння така ж, як у білоголової.

Збирання і зберігання
Як отримати насіння капусти: своє насіння – свій сорт

Щоб забезпечити хорошу збереженість маточників капусти, при їх вирощуванні вносять невеликі дози азотних добрив. Ранню капусту на розсаду висівають в кінці травня — початку червня, а розсаду висаджують на постійне місце в липні.

Розсаду пізньої капусти, навпаки, починають вирощувати дещо раніше, щоб повноцінні качани сформувалися до настання морозів. На насіння відбирають типові для сорту, добре розвинені рослини, уражені кілою і капустяною мухою.

Рослини виривають з корінням, розеткові листя обрізають, залишаючи 2-3 білякачанних листа. Не можна допускати пошкоджень і ударів маточників. У сховищі качани розвішують вниз кочеригою, так, щоб вони не стикалися один з одним.

Велику кількість маточників (у фермерських господарствах) можна зберігати на стелажах або штабелях, всередину яких потрібно помістити решітки для кращої циркуляції повітря.

Температура в місці зберігання повинна бути 0 — +1 °C, вологість повітря — 90-95%, а ще краще — 80-85%, щоб не допустити розвитку сірої гнилі. Для профілактики захворювання маточників білою гниллю (склеротинією) їх опудрюють товченою крейдою.

Висадка маточників навесні

Підготовку маточників починають за 25-30 днів до висадки, яку зазвичай проводять одночасно з початком польових робіт. Їх звільняють від загниваючого листя і дрібних підсохших корінців. Качан обрізають так, щоб був він 15-20 см в діаметрі, причому на конус з найменшим розміром у верхівці.

Всі види капусти легко схрещуються між собою, тому насінники накривають марлевими мішками або забезпечують просторову ізоляцію (2 км — на відкритій місцевості і до 600 м — на зайнятій деревами або будівлями).

Перед висадкою кочериги ретельно переглядають, підчищають, корені занурюють в сметаноподібну бовтанку, приготовану з рівних частин глини і коров’яку з додаванням дезінфікуючих засобів.

Особливості вирощування

Як отримати насіння капусти: своє насіння – свій сортКочериги висаджують похило за схемою 70×70-50 см на дещо більшу глибину, ніж вони росли в перший рік. Щоб коріння краще збереглися і був забезпечений їх контакт з грунтом, після посадки рослини поливають. При загрозі заморозків або при жаркій сонячній погоді їх слід вкрити соломою або матами. Через 8-10 днів, коли вони приживуться, укриття можна зняти.

А через 12-15 днів після висадки прибирають живці старих листків, щоб вони не привертали шкідників. В цей же час проводять перше підживлення коров’яком, розбавивши його водою 1:3 (2-3 л під рослина). Перед цвітінням проводять другу таку ж підгодівлю. Якщо коров’яку немає, можна взяти нітрофоску або нітроамофоску (по 20-30 г на 1 м2).

На початку цвітіння кущі підгортають і підв’язують до кілків, але не стягують стебла. Насіннєві рослини цвітуть 30 днів, а насіння наливаються 40-50 днів. Якщо після цього виростають нові стебла і починається друге цвітіння, їх краще видалити.

Насінники прибирають вибірково, у міру дозрівання. Стебла зв’язують у снопики і тримають 10-15 днів в теплому, добре провітрюваному приміщенні. Обмолочують обережно, щоб не пошкодити ніжне насіння, провіюють на вітрі. З одного куща можна отримати від 25-30 до 150 грам насіння. Воно зберігає схожість 3-4 роки.

Залишити коментар

Ваша адреса електронної пошти не буде опублікована