Корисні поради дачникам та городникам

Як проводити догляд за яблунями восени

Кожної осені у садівників починається гаряча пора, крім обов’язкового збору врожаю і його зберігання, потрібно підготувати до зими також самі яблуні. Вам належить обрізка, планова боротьба з шкідниками, підготовка дерев до тривалого холодного періоду. Причому доглядати за яблунями потрібно не після, а до того, як збір врожаю буде закінчений.

Збір врожаю

У більшості випадків збір врожаю проводиться восени, після того, як плоди придбають всі необхідні ознаки стиглості:
придбання яблучками розміру, кольору і смаку, характерних для технічної стиглості плодів цього сорту;
поява епізодичного опадання дозрілих яблук.

Як тільки це відбулося, слід негайно приступити до збирання, інакше плоди опадуть і поб’ються.

Зривати яблука з гілок потрібно акуратно, щоб не обсипалися плоди з сусідніх гілок, потім укладати в спеціально підготовлені ящики. Якщо не передбачається обрізка верхніх гілок, то дістати яблучка з них вам допоможе спеціальний пристрій з лещатами на кінці довгої жердини: просто поміщаєте вибране яблучко всередину, злегка проворачиваете.

Як проводити догляд за яблунями восени

Знімати плоди яблуні потрібно максимально акуратно, тільки фрукти без механічних пошкоджень можуть зберігатися досить довго. В іншому випадку урожай почне гнити, поширюючи шкідливі бактерії на сусідні плоди, при цьому навіть самий ретельний догляд не допоможе зберегти врожай. Слід пам’ятати, що далеко не всі сорти здатні зберігатися, крім того, краще ізолювати кожне яблуко – перекласти їх папером або деревними стружками.

Відео «Осінній догляд»


З відео Ви дізнаєтеся, як правильно проводити осінній догляд за яблунями.

Підживлення і поливання

Після того як останнє яблучко зірвано і відправлено на зберігання, можна приступати до основних етапів, з яких складається головний догляд за вашими яблунями восени. А це не що інше, як якісний полив, а також підживлення саду.

Як проводити догляд за яблунями восени

Насамперед, зупинимося на поливі. Він повинен бути рясним, а особливо, якщо восени йшло мало дощів. Але навіть рясні і затяжні дощі не завжди здатні добре зволожити грунт, тому в рамках підготовки до зими яблуні потрібно полити.

Щоб забезпечити деревам належний догляд, допомогти їм пережити довгий зимовий період, восени грунт навколо кожної яблуні потрібно зволожити не тільки біля стовбура, але навіть по всьому периметру крони.
При цьому води вам потрібно багато, так як промочити землю потрібно на глибину не менше 1 метра. Чим старше яблуня, тим більше води їй знадобитися. Наприклад, при догляді за молодими саджанцями у віці до п’яти років, вам буде потрібно близько 50 л на кожен, а ось п’ятнадцятирічні яблуні потребують значно більших обсягів, під кожне таке дерево восени, в рамках підготовки до зими, доведеться вилити близько 150 л. Вам вдалося забезпечити оптимальний догляд, якщо коренева система яблуні повністю зволожена, як і грунт навколо неї. Після такої маніпуляції дерево зможе набратися сил, щоб холодна зима пройшла без проблем, і вам не довелося додатково доглядати за своїм садом. До того ж досить зволожений грунт не дасть морозам проникнути глибоко і пошкодити кореневу систему фруктових дерев.

Тепер прийшла черга підживлення. Після того як полив виконано (іноді ці два етапи рекомендують поєднувати), восени можна приступати до підгодівлі. Для цих цілей застосовують переважно калійні або фосфорні добрива. Якщо вносити поживні речовини одночасно з поливом, то вони швидше досягнуть кореневої системи яблуні і будуть моментально освоєні деревом. Якщо ж добрива восени просто розкидати по поверхні грунту після поливу, на їх засвоєння знадобиться набагато більше часу.

Як проводити догляд за яблунями восени

Для підживлення фруктових дерев можна застосовувати як підготовлені суміші, що продаються в спеціалізованих магазинах, так і приготовані самостійно. Другий варіант передбачає купівлю складових і власноручне їх змішування в правильній пропорції і послідовності. Так, щоб забезпечити належний догляд та необхідне живлення плодовим деревам, треба взяти 10 л води, 1 столову ложку будь-якого вподобаного калійного і 2 столові ложки фосфорного добрива і гарненько все перемішати. Цієї кількості розчину вам буде достатньо, щоб обробити 1 квадратний метр саду (за умови, що всі дерева молоді, не старше 10 років). В іншому випадку площа обробки скорочується в два рази.

Ні в якому разі не використовуйте восени азотні добрива. Справа в тому, що такі сполуки стимулюють активний розвиток пагонів, а враховуючи, що в зимовий період обрізка не передбачається, вони обов’язково замерзнуть.

Готуємо землю до холодів

Осінній догляд за фруктовим садом передбачає також обов’язкове перекопування грунту. Садівники займаються цією процедурою приблизно в середині вересня. Перекопувати ділянку з колоновидніми яблоньками потрібно акуратно, щоб ненароком не пошкодити кореневі пагони. Краще всього для цього підійде не лопата, а звичайні господарські вила.

Як проводити догляд за яблунями восени

Не захоплюйтеся також розпушуванням землі і розбивкою груд, великі земляні брили краще утримують необхідну дереву вологу. Догляд за деревами перед зимою передбачає ще і видалення бур’янів, опалих плодів і листя з-під нього. Адже саме всі ці предмети часто густо заселені шкідниками, які навесні почнуть атакувати рослину з новими силами. А нам ні до чого нова інтенсивна боротьба.

Очищення стовбурів і санітарна обрізка

Наступним етапом буде щорічна обрізка. Ця процедура допомагає формувати крону, регулювати ріст дерев, а також покращувати плодоношення та якість плодів. Обрізка допомагає виростити яблуньки з міцним і могутнім стовбуром, якому байдуже шквальні вітри або рясні врожаї.
Існує санітарна обрізка двох видів: укорочення дерев (коли видаляється верхня частина гілок, приблизно на половину своєї довжини) і проріджування (в цьому випадку обрізка зачіпає бічні гілки або навіть пагони повністю). Іноді процедуру потрібно повторити навесні, якщо якісь гілки примерзли, їх також безжально видаляють.

Як проводити догляд за яблунями восени

Подальший догляд за колоновидними яблунями передбачає зачистку стовбурів. Для цього під оброблюваним деревом потрібно розстелити щільну плівку і ретельно «пройтись» по стовбуру твердим дерев’яним або пластиковим шкребком, щоб повністю видалити всю стару або відшаровану кору, лишайники та мохові вогнища. Така процедура дозволяє не просто доглядати за станом стовбура дерева, але і дає можливість знищити ймовірних шкідників, що причаїлися в таких осередках. Однак потрібно дотримуватися обережності, щоб надмірно ревний догляд не обернувся травматизмом, при активному натисканні ви без проблем можете пошкодити ніжні живі тканини рослини. Особливо часто таке трапляється, якщо тривалий час зберігалася посушлива погода і поверхня стовбура трохи підсохла. Тому доглядати таким чином за яблоньками краще відразу після рясного осіннього дощу або просто змочивши стовбур водою. Адже вологі лусочки кори набагато легше відчистити.

У тому випадку, якщо догляд все ж обернувся травмою дерева, не зволікаючи замажте поріз розчином діамантового зеленого або рясно залийте перекисом водню – це захистить рану від попадання інфекції або патогенних мікроорганізмів.

Побілка дерев

Це фінальний етап, який передбачає осінній догляд за фруктовим садом. Білити дерева краще в самому кінці осені, коли вже припиняться затяжні дощі. Розчин для обробки можна придбати в спеціалізованому сільськогосподарському магазині або приготувати самостійно. Зробити це можна наступним чином: змішати 2,6 кг звичайного вапна з 600 г мідного купоросу і 250 грамами столярного клею. Отриману суміш розчиняють в 10 літрах води, ретельно перемішують і дають настоятися. Ось і все, можна приступати до побілки. Зрозуміло, це роблять в суху погоду, так як вапняний розчин, нанесений на вологу кору, негайно буде змитий.

Як проводити догляд за яблунями восени

Залишити коментар

Ваша адреса електронної пошти не буде опублікована