Корисні поради дачникам та городникам

Обробка саду навесні: на варті майбутнього врожаю

Навесні у садівників багато клопоту: потрібно встигнути перекопати пристовбурні кола, обрізати плодові дерева, зайнятися розмноженням ягідних культур… Але, мабуть, найважливіша робота – обробка саду від хвороб і шкідників. Чим і як обприскувати дерева навесні, чим обробити рани і як все встигнути – читайте в нашому матеріалі.

Перевірка стану дерев

Активна весняна обробка саду починається, як тільки зійде сніг. Спершу зі всіх дерев знімають обв’язку і перевіряють стан крони. Мох і кору, що відшарувалася обережно зчищають зі стовбура і скелетних гілок металевою щіткою.

Очищені штамби білять вапняним розчином з додаванням мідного купоросу (на 5 л води — 1 кг вапна, 250 г мідного купоросу). І хоча необхідність побілки дерев навесні – питання спірне, тим не менш беззастережно ігнорувати цю роботу не варто.

Обработка сада весной: на страже будущего урожая

При виявленні морозних пошкоджень кору зачищають до живої деревини, рани обробляють розчинами залізного купоросу (5%) або мідного купоросу (3%), замазують садовим варом (розтопити на вогні бджолиний віск, каніфоль, лляне масло і додати деревну золу, постійно помішувати (4:4:1:2) або сумішшю глини і коров’яку в рівних пропорціях (розбавте водою до консистенції сметани).

Рани обмотують натуральною тканиною. Пов’язку знімають через рік.

Дупла необхідно зачистити, ретельно просочити мідним купоросом (5%) і запломбувати цементом, великі – спочатку заповнюють щебенем, ізолюючи стінки від вологи толем, а потім також пломбують цементним розчином (цемент і річковий пісок 1:6). Оптимальною замазкою ракових ран вважається суміш нигрила, парафіну і розплавленої каніфолі (6:2:2), після обробки рани, бинтують.

Сухі гілки або уражені хворобами гілки обрізають, муміфіковані плоди прибирають опале листя збирають і спалюють або вивозять з ділянки для запобігання розповсюдження хвороб.

Особливу увагу слід приділити ягідникам: ненормально збільшені круглі бруньки свідчать про кліща, а отвори в пагонах — про стекляницю. Уражені шкідниками гілки видаляють, кущі обприскують допустимими препаратами.

Обприскування саду навесні

Кожен садівник сам приймає рішення, чим краще обробити плодові дерева навесні від шкідників. Застосування хімпрепаратів може бути більш ефективним, ніж використання біопрепаратів, при дотриманні строків обробки і рекомендованої дози. Однак все частіше дачники вибирають альтернативні біопрепарати для захисту рослин від хвороб і шкідників, асортимент яких з кожним роком збільшується, щоб не тільки захистити сад, але і отримати екологічно чистий урожай.

Першу обробку саду навесні проводять до появи на плодових деревах бруньок, в цей же час обробляють ягідні культури: виноград, малину, чорну та червону смородину, аґрус, — від зимуючих шкідників (попелиці, листовійки, білокрилки, садового павутинного кліща, червоного і бурого кліща, молі, помилкової щитівки та інших).

Бажано проводити обробку, коли встановиться стабільна температура не нижче +4°С. Можна вибрати як допустимі інсектициди, так і біопрепарати.

До появи або до набрякання бруньок треба встигнути обробити крони плодових дерев карбамідом (5%) і продезінфікувати цим же розчином пристовбурні круги. Обприскування дерев навесні сечовиною служить профілактикою поширення парші, а обробка грунту додатково живить рослини азотом.

Захистити персики від кучерявості листя допоможе обприскування фунгіцидами у фазі «зеленого конуса». Дерева вишні та абрикоса слід обробити проти грибних хвороб за 3-4 дні до цвітіння (у фазі «малинового бутона»). В цей же час обприскують фунгіцидами зерняткові — яблуні та груші.

Уберегти плодові культури від долгносика допоможе обробка пестицидами до набрякання бруньок.

Препарати для весняної обробки саду у фазі розпускання бруньок обов’язково включають і бордоська рідина (1-3%) — суміш розчину мідного купоросу і вапняного молока (1:1). Нею обробляють дерева проти борошнистої роси, парші, плямистості листя, коккомікозу, плодової гнилі та інших грибних хвороб. Розчин мідного купоросу ефективний для обробки проти цитоспорозу, чорного раку, парші.

Після цвітіння продовжують захист саду від шкідників і хвороб. Одним з найбільш ефективних засобів захисту від грибних хвороб, що зимують під корою шкідників служить сірка колоїдна і залізний купорос. Однак, врахуйте, що ці два препарати несумісні. Сірка ефективна при температурі від 20°С до 35°С, нею обробляють листя з двох сторін, оскільки вона не всмоктується і не накопичується в тканинах рослин, а її захисний ефект триває протягом 10 днів (при відсутності дощу).

Останнє обприскування саду навесні проводять фунгіцидами, коли з дерев і чагарників опал колір і формується зав’язь.

У період наливання плодів обробку саду хімічними інсектицидами заборонена, але при необхідності дерева обприскують розчином сечовини.

Обрізка і щеплення дерев

Для обробки зрізів при весняній обрізці саду рекомендується використовувати садовий вар. Він ефективно захищає деревину від проникнення вологи і поширення грибів і бактерій в тканинах. При будь-яких можливих механічних пошкодженнях дерев, в тому числі гризунами, садовий вар просто незамінний. Лікування ран проводять так само, як описано вище при морозних пошкодженнях.

При проведенні весняного щеплення і перещеплення плодових культур досвідчені садівники рекомендують застосовувати спеціальні засоби, що сприяють кращому приживлению щепи.

Всі ці методи весняної обробки саду в комплексі, при дотриманні строків та рекомендованих дозувань, забезпечать високий захист деревах і кущів, дозволивши вам отримати екологічно чистий урожай смачні і здорові плоди.

 

1 Коментар
  1. Володимир написав(а)

    Весняні клопоти в саду – дуже приємні клопоти. Кожного разу чекаєш коли вже почне все зеленіти та розпускатись.

Залишити коментар

Ваша адреса електронної пошти не буде опублікована