Error: No CURL Found - Social Networks AutoPoster needs the CURL PHP extension. Please install it or contact your hosting company to install it.

Як побороти чорний рак і інші "кольорові" хвороби саду
Корисні поради дачникам та городникам

Рак плодових дерев: як боротися за врожай

Дерева теж хворіють на рак. І для них, як і для людей це одне з найнебезпечніших захворювань, яка за короткий термін може погубити не тільки майбутній урожай, але і саме дерево. Якщо навесні на груші чи яблуні з’являються опуклі оранжево-рожеві цятки або чорно-бурі плями – готуйтеся до битви з раком плодових дерев…

Є декілька видів раку, якими можуть захворіти дерева – звичайний рак плодових дерев, чорний рак, рак коренів і бактеріальний рак. Два останніх захворювання – бактеріальні, два перших – грибкові і тому найбільш небезпечні, так як дуже швидко перносятся: з допомогою вітру, садових інструментів і навіть просто через дотики рук до дерев при роботі в саду.

Чорний рак плодових дерев: що робити?

Найбільш небезпечний для дерев чорний рак (особливо до цього захворювання схильні стовбури старих яблунь) – за кілька років він повністю вбиває дерево, яке, в свою чергу, не тільки гине, але і заражає сусідів.

Вважається, що викликає це захворювання грибок, що проникає в рослину через пошкодження кори через мороз, сонячні опіки або неправильну весняну обрізку дерева. На корі з’являються червоно-коричневі плями, котрі в ході прогресування захворювання стають все більш темним, аж до чорного кольору – є відчуття, що кора обуглилась. Пізніше кора вздуваетя, покривається пухирями, відвисає і нарешті відпадає.

Плоди яблунь також покриваються плямами, гниють і стають також чорними.

Рак плодових дерев: як боротися

На жаль, чорний рак плодових дерев невиліковний, хоча на ранніх стадіях (поки вогнища ураження невеликі, менше долоні і їх не дуже багато) можна спробувати застосувати ряд заходів протидії подальшому розповсюдженню раку:

 • Обрізати хворі гілки “на кільце” – як можна ближче до стовбура (на розстелену плівку, щоб заражені частини кори і тирси не потрапили в ґрунт), рани обробити (дивіться нижче);
 • Вирізати гострим ножем уражені ділянки стовбура, захопивши 1-2 см здорової деревини.
 • Продезінфікувати рану обприскуванням 2% розчином мідного купоросу (20 г на 1 л води) або 3% розчином залізного купоросу (30 г на 1 л води) і обробити лакуючим антисептиком або хоча б глиною, змішаною з коров’ячим гноєм у пропорції 1:1;
 • Очистити і закрити дупла сумішшю цементу або вапном з піском;
 • Вивезти і спалити хворі гілки, зрізану деревину, опале листя і гнилі плоди;
 • При ураженні листя провести обприскування 1%-ю бордоською рідиною;
 • Кілька раз обробити сад системними фунгіцидами з чергуванням препарату (дотримуючись необхідні терміни);
 • Білити і захищати стовбур дерева від пошкоджень навесні і восени.

Не забувайте дезінфікувати інструмент до і після роботи (самий звичайний спирт цілком підійде), інакше перенесете спори раку і на інші дерева.

Гарантій повного одужання цей комплекс заходів не дає – хвороба може знову проявитися з часом. Тому краще заздалегідь подбати про вирощуванні сортів яблук, стійких до чорного раку, таких як Папіровка, Коричне смугасте, Пепін шафранний та інші.

Звичайний рак, і бактеріальний кореневий

Звичайний рак плодових дерев (його ще називають європейський рак яблуні) також вражає кору дерева, скелетні гілки і гілки другого порядку, плоди при цьому страждають рідко. Звичайний рак поширюється точно так само, як і чорний. І виявляється подібним чином – на корі з’являються жовті плями, з переходом в червоно-цегляний колір по краях, потім в осередку захворювання (де гриб потрапив до рани на корі) кора починає всихати і з часом повністю відвалюється, залишаючи після себе слід желваків і пухлин.

Лікування цього грибкового захворювання таке ж, як і чорного раку – рани потрібно зачистити і обробити заражені частини дерева спалити.

Існує також рак коренів плодових дерев і бактеріальний рак (бактеріальний опік). Перший проникає в коріння плодових дерев через рани і тріщини, особливо на кореневій шийці дерева, приводячи до гниючих наростів на коренях. На жаль, в такому випадку дерево врятувати вже неможливо.

Бактеріальний рак (опік) плодових дерев вражає і молоді, і старі рослини. Винні в цьому бактерії – грамнегативні палички, які часто потрапляють в сад з новими саджанцями.

Гілки дерева покриваються плямами темного кольору, листя також темніють і згортаються, пізніше засихають прямо на гілках. Плоди темніють, але залишаються на своїх місцях.

Для боротьби з бактеріальним раком роблять наступне:

 • Хворі гілки обрізають десь на 20 см нижче осередку ураження і спалюють;
 • Обрізані місця дезінфікують;
 • Обприскують дерево 1% бордоською рідиною;
 • Дезінфікують грунт навколо дерева 2% розчином мідного купоросу.

Якщо вчасно помітити ознаки захворювання і провести необхідні “реанімаційні” заходи, то цілком можна допомогти врятувати плодове дерево від бактеріального раку.

Залишити коментар

Ваша адреса електронної пошти не буде опублікована