Корисні поради дачникам та городникам

Опис видів та особливості вирощування амаранту

Рослина амарант, або щириця, (Amaránthus) — широко поширена багаторічна або однорічна декоративна невибаглива квітка. Трав’яниста культура прекрасно зростає як у відкритому ґрунті, так і в домашніх умовах.

Опис і варіанти використання в ландшафтному дизайні

Характеризується формуванням дрібних квіток, які зібрані в досить густі і дуже привабливі суцвіття колосовидно-волотистого типу. Всі види і сорти належать до родини Амарантові (Amaranthaceae).

Стеблова частина може бути як простою, так і гіллястою. Листя також виглядає дуже привабливо, і може мати ромбоподібну, ланцетовидну або яйцеподібну форму. Основа листа витягнуте в черешок, а верхівкова частина має виїмку і невелике вістря. Пазушного типу квітки розташовуються пучками, а верхівкові збираються в густі колосовидні суцвіття. Рослина рясно цвіте, після чого утворює плоди-коробочки з насінням. Колір рослини зелений або пурпурово-червоний.

АМАРАНТ В САДУ (ВІДЕО)

Види амаранту

На сьогоднішній день відома величезна кількість видів, які в природних вуличних умовах виростають в регіонах з теплим і помірним кліматом. Категорія найпопулярніших і відомих видів амаранту представлена трибарвним, хвостатим, багряним, метельчатим, запрокинутим і щирицею звичайною.

Амарант хвостатий

Має дуже красиві звисають і тонкі суцвіття, які нагадують хвіст лисиці. Самим популярним декоративним сортом є «Viridis» з зеленими або кремовими суцвіттями. Прекрасний медонос.

Амарант триколірний

Триколірний (A. tricolor) має досить вузькі, іноді хвилясті листи трикольорового фарбування з червоним, жовтим і зеленим відтінком. Суцвіття пряморослі, сильногіллясті. До декоративних сортів відносяться «FlamingFountains», «Illumination» і «joseph’s Coat».

Опис видів та особливості вирощування амаранту
Амарант триколірний (Amaranthus tricolor)

Амарант волотистий

Волотистий (A. cruentus, syn. A. paniculatus) характеризується наявністю бурувато-червоного відтінку листя і пониклих або вертикальних суцвіть з оригінально-звисаючими кінчиками. До декоративних сортів відносяться «Zwergfackel», «GrueneFackel», «PygmyTorch» і «RoterDom».

Амарант овочевий

Овочевий вирощувався як круп’яна культура, але на сьогоднішній день рекомендований для використання у свіжому, вареному, смаженому і сушеному вигляді. Найчастіше має темно-зелений або багряний колір. До категорії найбільш популярних сортів відносяться «Здоровань», «Валентина», «Пам’яті Квасова», «Білий аркуш», «Харківська-1» і «Шунтук».

Опис видів та особливості вирощування амаранту

Амарант овочевий

Кімнатний амарант

Кімнатні амаранти добре ростуть в стандартних квіткових горщиках середніх розмірів. Посадка сіянців або вирощування з насіння вимагає використання універсального грунту для квітучих декоративних рослин.

Опис видів та особливості вирощування амаранту

Кращі сорти амаранту

В даний час вітчизняними і зарубіжними селекціонерами виведено велику кількість всіляких сортів амаранту, які відрізняються не тільки зовнішніми характеристиками, а також стійкість до зовнішніх несприятливих факторів і вимогливістю у догляді.

Самостійно виростити практично будь-який сорт може навіть початківець або обмежений у часі квітникар-любитель.

Ілюмінація

Популярний і часто вирощуваний на дачі сорт «Ілюмінація» є досить потужною і добре розвиненою рослиною висотою не більше 60-70 см з дуже ефектним і великим листям. Молоде листя відрізняється червонувато-жовтим забарвленням, а більш старі листки мають червонувато-оранжевий колір. Для нижніх листків притаманний дуже оригінальний бронзовий відтінок.

Опис видів та особливості вирощування амаранту

Молтен фаєр

Особливістю сорту «Молтен фаєр» є висока декоративність. Цей двоколірний сорт вдало поєднує в насінні червоно-малиновий і шоколадно-коричневий колір. Культура відрізняється світло-, волого – і теплолюбивістю, відрізняється швидким ростом, але не переносить сильних заморозків. Віддає перевагу легким і родючим ґрунтам.

Чудово підходить для поодинокої та групової посадки, оформлення бордюрного фону, декорування огорож та центру клумби. Зрізані суцвіття використовуються в букетах і квіткових композиціях.

Малинове намисто

Стандартна висота дорослої рослини не перевищує 80-100 см. Це швидкозростаюча однорічна культура володіє потужною і досить гіллястою стебловою частиною заввишки не більше метра. Садити цей невибагливий сорт можна з метою декорування стін, парканів, невисоких будівель, створення живих декоративних огорож. Групові посадки прекрасно виглядають на тлі декоративно-листяних і квітучих чагарників.

Опис видів та особливості вирощування амаранту

Амарант Малинове намисто

Вишневий оксамит

Високодекоративний сорт «Вишневий оксамит» належить до однорічних трав’янистих декоративних рослин, які широко використовуються в оздобленні садового простору і присадибної ділянки, а також застосовуються в створенні букетных композицій.

Сорт характеризується формуванням квіточок зібраних в дуже акуратні високодекоративні суцвіття волотистого типу. Кущ компактний, висотою не більше 40-45 см, з досить густим листям. Суцвіття пряморосле, екзотичного, глибокого вишнево-фіолетового фарбування.

Бразильський карнавал

Сорт «Бразильський карнавал» є яскравою декоративно-листяною сумішшю. Симпатичні різнокольорові кущики досягають висоти півметра. Надземна частина покрита видовжено-яйцевидним листям.

Листя має зеленувато-жовте, червонувато-бордове і рожево-бордове фарбування. Сорт прекрасно зарекомендував себе як в одиночних, так і в групових посадках на газонах, задньому плані квіткових міксбордерів.

Опис видів та особливості вирощування амаранту

Амарант Вишневий оксамит

Інші сорти для кімнатного вирощування та садового

Амарант «Ажурний» цвіте до настання відчутних заморозків. Надземна частина потужна і струнка, прикрашена дуже пишними суцвіттями-султанами, які нагадують своїм зовнішнім виглядом бісквітне тісто.Висота становить 120 см. З дуже оригінальним і яскравим зовнішнім виглядом має декоративно-листяний амарант «Червоний восьминіг». Це дуже симпатичні різнокольорові кущики висотою не більше 35-40 см з видовжено-яйцевидним триколірним листям зеленувато-бордового, червоного і бронзового відтінку.

Не менш популярний у квітникарів-любителів амарант «Перфекту». Кущистого типу середньої сили росту рослина досягає у висоту 75-90 см. Листя дуже декоративне. Верхні листки мають насичений червоний, жовтий і зелений кольори, а нижнє листя має зелене забарвлення з дуже вираженими бордовими вкрапленнями.

Опис видів та особливості вирощування амаранту

Амарант Ажурний

Для початківців квітникарів-любителів найбільше підходять дуже невибагливі у догляді і невибагливі до грунтово-кліматичних умов сорти:

темнолистый «Русалка»;
зерновий «Геліос»;
зерновий «Лера»;
кормовий «Ацтек»;
кормовий «Сем»;
«Магічний фонтан»;
«Грін Тамб»;
«Бронзовий вік»;
«Гламурний блиск»;
«Ялинкова іграшка»;
«Червоний факел»;
«Красень»;
«Натхнення»;
«Танець вогню»;
«Аврора»;
«Кеша»;
«Половецькі танці»;
«Близнюки»;
«Вельвет».

Сортовою особливістю среднерослого «Пігмі торч» є утворення темно-пурпурових суцвіть, які в осінній період набувають незвичайний каштановий відтінок. Листя рослини  різнобарвне. Амарант «Каскад» висотою до 70-80 см має потужну і прямостоячу стеблову частину. Дрібні квіточки збираються в волотисте суцвіття довжиною не більше 60-80 см. Цвітіння тривале і дуже рясне. Невибагливий сорт «Вишневий джем» відноситься до ранньостиглих садових культур. Надземна частина висотою до півтора метрів. Рослина є прекрасним джерелом рослинного цінного легкозасвоюваного білка.

ЯК ВИРОЩУВАТИ АМАРАНТ (ВІДЕО)

ОСОБЛИВОСТІ ВИРОЩУВАННЯ АМАРАНТУ З НАСІННЯ 

Насіннєве розмноження – один з найбільш зручних способів отримання красивого і невибагливого однолітника. Особливості технології вирощування:

посів в останній декаді березня;
застосування землі на основі гумусу і чистого, знезараженого средньозернистого піску в співвідношенні 3:1;
висота посадкової ємності з дренажними отворами не менше 10 см;
висів насіннєвого матеріалу на глибину півтора сантиметра;
використання плівкового покриття для отримання парникового ефекту;
пророщування в теплому і досить світлому місці з поливами з побутового пульверизатора;
дотримання температурного режиму повітря на рівні 18-22°C.
Молоді масові сходи рекомендується обов’язково розсадити в окремі розсадні ємності. Пікірування здійснюється після появи на розточках трьох-чотирьох справжніх листочків. Після пересаджування бажано прищипнути верхівкову частину точки зростання, що дозволить швидко і добре зміцніти кореневу систему рослини. Висадка саджанців на постійне місце у відкритий грунт проводиться, як правило, в першій декаді травня. При необхідності використовується тимчасове плівкове укриття.

Опис видів та особливості вирощування амаранту

АМАРАНТ: ОСОБЛИВОСТІ ПОСАДКИ І ДОГЛЯДУ У ВІДКРИТОМУ ГРУНТІ

Після достатнього прогрівання грунту здійснюється посадка у відкритий грунт. Ділянка для вирощування повинна мати хороше освітлення і якісний дренаж. Перевагу потрібно віддавати легким і поживним грунтам. Однорічник вкрай важко переносить низькі температурні режими, а також перезволоження грунту, що обов’язково має бути враховано при виборі місця під вирощування.

На підготовчому етапі грунт потрібно перекопати на штик лопати з одночасним внесенням 20 г нітроамофоски на кожен квадратний метр квітника. Залежно від сортових і видових особливостей, схема посадки і культивування може змінюватись. Середня відстань між ними повинна становити приблизно 10-30 см при дотриманні відстані між рядами в 45-70 см. Безпосередньо після висаджування приблизно пару тижнів потрібно дуже уважно стежити за показниками вологості грунту.

Опис видів та особливості вирощування амаранту

Протягом першого місяця саджанці відрізняються дуже повільним ростом і розвитком, тому на цьому етапі амаранту потрібно забезпечити повноцінний догляд, що полягає в поливах, прополці і розпушуванні грунту. На стадії активізації ростових процесів поливи повинні бути досить рідкісними, тільки в дуже посушливі періоди. Підгодівля проводиться три-чотири рази за сезон. З цією метою рекомендується використовувати розчин на основі коров’яку, розведеного в пропорції 1:5 і деревної золи з розрахунку склянка на відро води.

З метою профілактики від рослинних паразитів проводиться обробка надземної частини садової культури такими препаратами, як «Актеллік» або «Фуфаноном». Щоб запобігти ураження грибковими захворюваннями, допускається застосовувати для обприскування декоративних садових рослин «Колоїдну сірку», «Мідний купорос» і «Хлорокис міді». Обробка здійснюється в суху і безвітряну погоду.

ЯК ПОСАДИТИ АМАРАНТ (ВІДЕО)

Залишити коментар

Ваша адреса електронної пошти не буде опублікована