Корисні поради дачникам та городникам

Найбільш ефективні схеми відгодівлі свиней

Свинарство — вигідна галузь сільського господарства. Ці тварини ростуть дуже швидко, всеїдні і не вимогливі до умов утримання. Свинина відрізняється приємним смаком і надзвичайно затребувана в усьому світі (за винятком мусульманських країн, зрозуміло).

Разом з тим, щоб отримати хороший продукт, дуже важливо дотримуватися основних правил відгодівлі свиней, а також складе повноцінний раціон для них. Особливості організації цього процесу, а також зразкове меню для різних типів відгодівлі — вся необхідна інформація в нашій статті.

Загальна інформація

Існує думка, що в домашніх умовах годувати свиней можна просто залишками зі столу, не купуючи спеціальних кормів. Це в корені неправильно, хоча багато господарів саме так і роблять. Разом з тим, для набору маси і відмінних смакових характеристик м’яса, необхідно скласти повноцінний і різноманітний раціон харчування.

Залежно від призначення розрізняють такі види відгодівлі:

М’ясна відгодівля. Нежирна свинина користується заслуженим попитом, адже це надзвичайно корисне і смачне м’ясо. Отримують його при відгодівлі спеціальним раціоном. Головна особливість — мінімальна кількість сала. Найчастіше це семимісячні поросята вагою до ста кілограм. М’ясний вихід в цьому випадку становить від 70%. Якщо відгодувати свиню до 130 – 150 кілограм, вихід може досягти 80%, але м’ясо буде більш жирним.

Найбільш ефективні схеми відгодівлі свиней

Відгодівля свиней на бекон. Це, мабуть, найдорожча, але й цінна свинина. М’ясо в цьому випадку виходить ніжним, з тонкими прожилками сала. Для отримання бекону підійдуть не всі породи свиней, краще всього використовувати спеціалізовані (Ландрас, Темворс, Дюрок, або естонська). Маса тварин не повинна перевищувати ста кілограм, тільки в цьому випадку бекон буде соковитим і ніжним.

Найбільш ефективні схеми відгодівлі свиней

Відгодівля свиней на сало. Для цього теж краще використовувати спеціальні породи, адже далеко не всі тварини будуть нарощувати необхідну кількість ваги. Важливо не перегодувати свинок, щоб шпик вийшов смачним і високої якості. У процентному співвідношенні необхідно дотримувати наступні пропорції: вихід сала — від 50%, м’яса — не менше сорока.

Найбільш ефективні схеми відгодівлі свиней

В залежності від обраної стратегії та породи свиней підбирається відповідний раціон. Доцільніше вигодовувати свинок у весняно-літній період, коли в наявності є ще й додаткові зелені корми. Зараз все більшу популярність набувають нежирні сорти свинини, але цей фактор необхідно вибирати індивідуально.

На відео — як відбувається відгодівля свиней:

Особливості м’ясної відгодівлі

Відгодівля свиней на м’ясо починається, як правило, з тримісячного віку. Максимальна вага тварини становить 100 – 130 кілограм. Свині, допущені до проведення відгодівлі, можуть бути практично будь-яких порід, здорові і розвинені відповідно до основних характеристик виду. Маса поросят повинна бути не менше 30 кілограм, у свинарнику повинно бути обладнане опалення (для зимового часу), а також захист від протягів.

Розрізняють два види м’ясної відгодівлі:

Малоінтенсивний, що використовується найчастіше при домашньому розведенні свиней. Використовується при наявності дешевих, але менш поживних кормів. Добовий приріст ваги невисокий, маса дорослої тварини — до ста кілограм.

Інтенсивний, який застосовується в фермерських господарствах та при масовому вирощуванні свиней. Добовий приріст у цьому випадку складає не менше 650 грам, а загальна вага дорослої тварини повинна збільшиться ще на 90 кілограм за чотири місяці.

Саме другий спосіб заслуговує пильної уваги, адже при правильно розробленому раціоні навіть у домашніх умовах інтенсивна відгодівля може дати максимальний результат за короткий час.

Основні вимоги інтенсивної відгодівлі:

Використовуються високопродуктивні породи свиней чи потомство від схрещування декількох порід. Найкращі результати показали такі свині як Ландрас, естонська або велика біла свиня.

Приміщення для утримання свиней повинно бути достатньо просторим, сухим і теплим, щоб тварини не витрачали енергію на додатковий обігрів тіла.

Краще всього почати відгодівлю навесні, коли у вільному доступі є зелені корми. Вміст трави і коренеплодів має бути не менше 30%. У зимовий час можна використовувати силос, трав’яне борошно або заготовлені коренеплоди.

Розрахунок добової дози повинен проводиться згідно пропорції в 115 грам перетравного протеїну на одиницю маси тварини. Якщо харчування не таке поживне, поросята починають швидко жиріти, а м’ясо стає гіршої якості.

Обов’язково додавати в їжу трохи солі. Вона сприяє хорошому засвоєнню кормів. Максимальна порція становить 40 грам на добу. Для молодняку можна починати додавання солі з 10 – 15 грам. Обов’язково додавати в раціон вітамінні комплекси, дріжджі і концентрати. Використовувати їх необхідно відповідно до інструкції виробника, протягом усього періоду відгодівлі.

Приблизно за місяць до забою необхідно виключити з раціону всі добавки, які можуть вплинути на смак м’яса. До них відносяться: рибне борошно, просо, висівки і соя. У цей період бажано включити молочні продукти (свіжі і концентровані сухі суміші), а також бобові і зернові культури.

В поїлках завжди повинна бути свіжа питна вода, відразу після початку відгодівлі необхідно забезпечити деякий затемнення в приміщенні. Дуже важливо також обмежити рухову активність тварин.

Харчування має бути дворазовим, приблизно в один і той же час.

Дуже важливо забезпечити тваринам повний спокій, не турбувати їх даремно і максимально обмежити доступ до свинарника. Неприпустиме утримання разом з іншими тваринами, особливо більш гучними.

Особливості беконної відгодівлі свиней

Бекон — соковите м’ясо з невеликими прожилками сала. Для його отримання необхідно заздалегідь скласти приблизне меню. Для такої відгодівлі допускаються поросята не менше 2,5 місячного віку. Бажано вибирати породистих особин, спеціально призначених для отримання бекону.

Самців обов’язково каструють, середня маса молодняку в цьому віці повинна бути не менше 25 кілограм.

Добовий раціон повинен складатися з наступних пропорцій:

Зелений корм (трава, трав’яне борошно) — 3 кг.

Коренеплоди (картопля, гарбуз, цукровий буряк, моркву) — 2 кг.

Молочні концентрати — до 3 кг.

Сіль (не менше 20 грам) і вітамінні добавки.

На початку відгодівлі добове збільшення маси повинно становити 400-450 грам. Згодом цей показник збільшується до 550-600 грам. Дуже важливо організувати тваринам регулярні прогулянки, щоб збільшити апетит і засвоєння кормів.

Крім того, фізичні навантаження допомагають зменшити жировий прошарок, без шкоди для основної м’язової маси. Це дозволить отримати бекон високої якості без сальних вкраплень.

На сало

Харчування до жирних кондицій — традиційний спосіб отримання високоякісного шпику. Ці методи можна використовувати не тільки в домашніх умовах, але і при масовому вирощуванні свиней. Вага тварин при цьому перевищує 200 – 250 кілограм. У раціоні переважно присутні продукти, що містять велику кількість вуглеводів. До них належать: картопля, кукурудза, пшениця та інші злакові культури. В кінці годування пшеницю доцільніше замінити ячменем або просом, щоб підвищити якісні характеристики кінцевого продукту.

Найбільш ефективні схеми відгодівлі свиней

Загальний добовий приріст повинен становити від одного кілограма, тому раціон важливо продумати з урахуванням сезонних можливостей.

Зразкове добове меню складається з наступних компонентів:

  • Злаки або кукурудза — 3 кг.
  • Зелений корм — 4 кг.
  • Коренеплоди — 3,5 кг.
  • Комбікорм — 3 кг,
  • Сіль — до 50 грам.

Доцільно використовувати сезонні овочі і фрукти, добре себе зарекомендували кабачки і гарбуз. При відносно дешевій вартості вони дають необхідні вітаміни і мікроелементи, а також сприяють поліпшенню смакових характеристик м’яса та шпику.

Відгодівля свиней проводиться не тільки в домашніх умовах, адже свинина по праву вважається смачним і надзвичайно затребуваним м’ясом. В залежності від того, що необхідно одержати на виході: м’ясо, сало або бекон, вибирається приблизний раціон і спосіб годівлі. Основні моменти організації відгодівлі свиней різного напрямку описані в інформації нашої статті.

Залишити коментар

Ваша адреса електронної пошти не буде опублікована