Корисні поради дачникам та городникам

Список молочних порід кіз без запаху

Вирощування кіз у власному господарстві — справа клопітка і надзвичайно вигідна. Ці тварини невибагливі у догляді, а надої здатні затьмарити навіть багато породів корів. Козяче молоко надзвичайно корисне і перевершує за своїми характеристиками аналоги.

Огляд кіз різних порід

Разом з тим, його головний недолік — характерний запах і присмак, який може надовго відбити охоту його пити, особливо дітям. Мало хто знає, що існують особливі породи кіз, позбавлені цього недоліку. Огляд кращих представників кіз без запаху наведено в інформації нашої статті.

Щоб ваша улюблениця давала багато доброго за якістю і приємного на смак молока, мало просто вибрати відповідну породу. Давно помічено, що на якість і смак молока безпосередньо впливають умови утримання цих тварин. В першу чергу мова йде про гігієнічні правила, адже козяче молоко найчастіше вживається в сирому вигляді, а тому його збір повинен проводитися в максимально стерильних умовах.

Інші важливі нюанси:

 1. Своєчасне прибирання у приміщенні, де живуть кози.
 2. Роздільне утримання самок і самців, особливо в період статевої активності.
 3. Дотримання правил гігієни при зборі молока.
 4. Повноцінний раціон, виключно свіжі продукти і вода.

Максимально можливі надої спостерігаються у кіз після другого і третього окоту. З часом цей показник знижується і після шести років падає до критичного значення.

Як й інші види худоби, кози класифікують за призначенням на м’ясні, молочні, вовняні та змішані породи. «Золотої середини» не існує, адже для виробництва одного або декількох продуктів потрібно чимало сил і поживних речовин. В наших краях найчастіше розробляється м’ясо-молочний напрямок, тому й асортимент підходящих порід буде більше. Що стосується традиційних молочних кіз без характерного неприємного запаху, слід виділити основні види, опис яких наведено далі.

Українська порода кіз

Поширений і високопродуктивний вид. Невибагливі в утриманні, спеціально адаптовані до місцевих умов вирощування. Завдяки великій популярності, придбати підходящу козу не складе проблем, як і виведених на її базі місцевих представників породи.

Список молочних порід кіз без запаху

Характерні особливості та характеристики:

 1. Міцне і пропорційне тіло.
 2. Середня висота — 80 сантиметрів, вага коливається від 60 до 80 кілограм.
 3. Продуктивність від 500 до 900 літрів молока в рік.
 4. Забарвлення найчастіше білосніжне, зустрічаються особини зі злегка кремовим відтінком вовни.
 5. У самців, рідше — у самок може бути борідка.

Середня вартість молодняку цієї породи цілком доступна — від 1000 грн.

Завдяки широкій поширеності, кози української породи добре пристосовані до наших умов і не вимагають спеціального догляду.

Раціон становить трава, сіно, овочі і злаки. У зимовий час можна трохи урізноманітнити меню за допомогою вареної овочевої юшки і заготовлених з літа лікарських трав.

Незважаючи на відносно великі габарити, ці кози відрізняються грацією і рухливістю, тому випас на пасовищі є невід’ємною частиною догляду.

Зааненська

Ця європейська порода родом з гірської Швейцарії завоювала широку популярність і по праву вважається однією з найбільш продуктивних. Зовні вона мало чим відрізняється від української, але істотні прикмети все ж має.

Список молочних порід кіз без запаху

Характерні особливості та характеристики:

 1. Досить значний ріст — від 75 до 85 сантиметрів у холці.
 2. Вага може досягати 90 кілограм, середнє значення — 70 — 80 кг.
 3. Тварини обох статей найчастіше позбавлені рогів.
 4. Колір — білосніжний, рідше зустрічаються особини з чорними плямами на вимені і вухах.

Середня продуктивність — від 600 літрів в рік. Вартість чистопорідної кози буде досить значною, досягаючи 5 тис. грн. При цьому можна придбати і змішані породи за набагато меншою ціною.

Світовий рекорд по удоям серед кіз належить представниці саме зааненської породи. Він склав 3507 літрів, що не по силам навіть деяким коровам.

Тогенбургська

Це також швейцарська порода, виведена в Швейцарії після селекційних робіт з місцевими козами. Для цих тварин характерна більш масивна статура, тому ці кози часто розводяться і для отримання м’яса. Тварини придатні для розведення в загонах і не вимагають регулярної випаски. Це дуже зручно при масовому розведенні кіз.

Список молочних порід кіз без запаху

Характерні особливості та характеристики:

 1. Характерний сірий чи бурий колір з білими смугами.
 2. Особливо вони помітні на мордочці, де йдуть двома паралельними лініями.
 3. Середній зріст — 70 сантиметрів, вага при цьому складає від 50 кілограм.
 4. Продуктивність від 500 до 1000 літрів у рік.

На якість і кількість молока впливає використовуваний корм, тому ця порода вважається більш розбірливою у раціоні.

Багатоплідна вагітність у кізок зовсім не рідкість. Мало коли буває одне козеня, частіше — двоє або троє.

Придбати кіз цієї породи досить проблематично, тому і вартість її досить висока.

Альпійська

Розведенням цих кізок займалися швейцарські селекціонери, але остаточний результат — заслуга англійців і французів. Козочки пристосовані для утримання у великих стадах, відрізняються миролюбним характером, але ніколи не дадуть себе в образу при нападі ворога.

Список молочних порід кіз без запаху

Характерні особливості та характеристики:

 1. У забарвленні переважають коричневі і чорні тони, рідше зустрічаються вкраплення білого кольору.
 2. Середній зріст — близько 70 сантиметрів, вага коливається від 50 до 65 кілограм.
 3. Надої становлять від 600 до 1200 літрів молока в рік.
 4. Молоко відрізняється високою харчовою цінністю.

Жирність його становить до 5%, а за вмістом білка воно набагато випереджає головного конкурента — коров’яче молоко.

Альпійські кози відмінно лазять по деревах, вважаючи за краще шукати корм самостійно. Вони невибагливі до умов утримання і відрізняються мирним характером.

Розведенням кіз займаються багато власників фермерських господарств. Це досить прибуткова і рентабельне справа, особливо якщо займатися розробкою відразу декількох напрямків. Вибираючи молочні породи кіз, що не вимагають особливих умов утримання, ви зможете не тільки підвищити продуктивність, але і отримувати якісне і корисне козяче молоко без всяких неприємних ароматів.

Залишити коментар

Ваша адреса електронної пошти не буде опублікована