Корисні поради дачникам та городникам

Це цікаво знати тривалість життя дерев

Тривалість життя дерев у першу чергу залежить від виду і умов навколишнього середовища. Велика частина живе близько століття, але є і рекордсмени, яких налічується тисяча років і більше. Зрозуміло, мова йде про міцні, здорові дерева, які знаходяться в сприятливих умовах і не рубаються людиною.

Як дізнатися вік дерева?

Это интересно знать — продолжительность жизни деревьев

Перед тим, як дізнатися, скільки живуть дерева, корисно розібратися, як вираховують їх вік. Справа в тому, що вони ростуть в ширину нерівномірно. Дерева отримують енергію для розвитку від сонця за допомогою фотосинтезу. Зрозуміло, в періоди сонячної активності зростання йде активніше, а в періоди зниження інтенсивності сонця зростання сповільнюється.

Розширення стовбура дерева відбувається завдяки камбию – спеціальної тканини, яка створює живі клітини всередину (до центру стовбура) і назовні від себе (до кори). Клітини, які знаходяться всередині камбію, стають частиною деревини – опорної системи, яка несе корисні речовини від коренів до листя. Клітини, розташовані зовні камбію (під корою), доставляють органічні речовини від листків до коренів, ця тканина називається лубом.

Навесні камбій створює широкі клітини, з вузькими стінками. Вони потрібні для більш ефективної і швидкої доставки поживних речовин і мікроелементів. Восени камбій виробляє вузькі клітини з товстими стінками, які надають стовбура дерева особливу міцність. Таким чином, за рік виробляється два типи тканин: один шар (весняний) більш світлий, інший шар (осінній) значно темніше.

Кількість смуг краще визначати за допомогою мікроскопа і спеціальних фарбувальних речовин, так як вони досить вузькі. За кількістю темних і світлих кілець можна оцінювати не тільки вік дерева, але також кліматичні умови, в яких воно виросло. Більш широкі темні ділянки говорять про несприятливу, холодної осені і довгої зими.

Щоб дізнатися вік дерева, необхідно спиляти його. У деяких випадках це є неможливим або небажаним.

У такій ситуації використовують метод підрахунку середньостатистичним показникам. На рівні півтора метрів обчислюється довжина окружності стовбура (в сантиметрах) і ділиться на константу π (~3,14), таким способом знаходиться діаметр дерева.

Це значення ділиться на середньорічний приріст для досліджуваного виду рослини в даному регіоні. Результат є приблизним показником тривалості життя дерева. Зрозуміло, такий метод дає лише приблизні цифри. При цьому різниця між ними і реальною кількістю років може досягати 20-30% і більше.

Тому найпоширенішим способом є спилювання дерева і підрахунок кількості кілець.

Що впливає на термін життя?

Это интересно знать — продолжительность жизни деревьев

Перш ніж з’ясовувати, скільки років живуть дерева, розглянемо, що впливає на їх вік. Тривалість життя сильно залежить від різних природних умов. До найбільш впливових факторів відноситься:

  1. Генетичні індивідуальні можливості рослини. На перший погляд вони всі однакові, але насправді у дерев варіюється форма і розмір листя, активність камбію, інші характеристики. Все це робить сильний вплив на адаптивні можливості рослини до несприятливих умов.
  2. Характеристика ґрунту. Її склад, насиченість водою, насиченість мікроелементами і живильними речовинами. На збіднілих сільськогосподарських землях дерева можуть рости погано, в той час як через дорогу, на багатій, ще не обробленої грунті рослини здатні жити віками.
  3. Вологість і температура чинять слабкий вплив, так як клімат у кожній смузі на тривалому проміжку часу зазвичай стабільний. Виняток становлять глобальні зміни погоди (льодовикові періоди). Зрозуміло, для короткоживучих рослин навіть незначна посуха може мати фатальний вплив.
  4. Характеристики місцевості (наявність схилу, гори або великих будинків) сильно змінюють рівень освітленості, силу, напрям вітру і інші важливі параметри. А вони, в свою чергу, значно скорочують чи збільшують термін життя дерева.
  5. Характеристика лісу. При великій щільності високих дерев, які ростуть поруч, шанси у конкретного рослини досягти значних розмірів досить маленькі. На це впливає і видову різноманітність, наприклад, листяному дереву дуже важко вирости в темному хвойному лісі.
  6. Хвороби та шкідники. До шкідників належать комахи, які гризуть кору і листя, а також тварини і членистоногі, які об’їдають коріння. Хвороби дерев бувають бактеріальні та грибкові.

Це найважливіші природні умови. Але ще є штучні. Дерево сильно забрудненого міського середовища живе менше. І навпаки, тривалість життя значно зростає у великих парках, де бруду немає, але є догляд за рослинами і захист їх від шкідників і хвороб.

 

У листяних дерев

Это интересно знать — продолжительность жизни деревьев

Цікаво, що тривалість життя дерев диких набагато вище, ніж у плодових окультурених рослин. Це пов’язано з тим, що людина методом селекції створював культури, які в мінімальні терміни давали максимальні врожаї. Така висока продуктивність прямо пов’язана з тим, що у дерева залишається мало сил і ресурсів на саме себе, воно все віддає плоди. В результаті живе набагато менше.

Найпоширеніші в нашій широті плодові дерева – яблуні та груші. Вони живуть до півстоліття максимум, але дикі види можуть рости 100-150 років. Інші культури – слива, обліпиха, абрикос – доживають до 20-30 років. Це відбувається з-за того, що ці культури традиційно ростуть в південних широтах. Наприклад, персик в нашій смузі взагалі не живе довше 15 років.

Всі дикі листяні дерева ростуть набагато довше. Осика та вільха живуть до 150 років, горіхові дерева проживають в середньому 2 століття. В’яз, ясен і береза ростуть до 3 століть, а бук живе до 500 років. Але рекордсменом є дуб – він проживає у середньому півтора тисячоліття. Зрозуміло, мова йде про можливе життєвому потенціалі цих видів дерев, так як в реальних сучасних умовах їм ніхто не дасть прожити більше 100-200 років.

У хвойних дерев

Это интересно знать — продолжительность жизни деревьев

Хвойні рослини живуть набагато довше листяних дерев. Це пояснюється більш низьким метаболізмом, серйозними здібностями до адаптації в суворих кліматичних умовах. Форма крони хвойного дерева дозволяє отримати максимальну кількість енергії, яке може дати сонце.

Допомагає вижити і сильно розгалужена коренева система, а також те, що навіть в зимовий період хвоя продовжує виробляти поживні речовини, хоч і в мінімальних кількостях. Коріння при цьому навіть з промерзлої землі здатні дістати мінеральні речовини і воду. При цьому хвоя вкрита воском, який не дає воді випаровуватися.

Ялиця – саме короткоживуче рослина серед хвойних порід може існувати до 2 століть. Поширена у нас ялина і сосна проживають до 600 років. Модрина європейська живе до 500 років, а її сибірський аналог – до 900 років (наочний приклад впливу низького метаболізму). Сосна кедрова доживає до 1000 років, але головним деревом-довгожителем є секвоя, яка живе в середньому 5 тисячоліть.

Зведена таблиця

Для наочності зведемо тривалість життя дерев у таблицю, навколишній світ нашої країни дає нам наступні цифри:

Это интересно знать — продолжительность жизни деревьев

Кожна назва дерева і тривалість життя перерахувати в одній таблиці неможливо, так як різновидів дуже багато.

ТОП-10 найбільш старих дерев планети — відео

Залишити коментар

Ваша адреса електронної пошти не буде опублікована