Корисні поради дачникам та городникам

Вибір висоти та найкращих рослин для живоплоту

Живопліт як декоративний елемент ландшафту актуальний у всі часи. Це не просто живий паркан, але і спосіб зонування території, надання їй доглянутого виду й створення особливого мікроклімату. Щоб всі ці функції виконувалися, необхідно правильно підібрати рослини для живої огорожі.

Переваги і недоліки

Жива огорожа з рослин на дачі має масу очевидних переваг:

насамперед, це прикраса ділянки – доглянуті, вчасно пострижені чагарники виглядають прекрасно;
висока огорожа по периметру ділянки оригінально позначить територію, закриє її від сторонніх поглядів;
середньої висоти огорожі – прекрасний спосіб зонування ділянки за функціональним призначенням;
низькими живими плотами можна позначити квітники, газони, садові доріжки;
щільна огорожа здатна істотно знизити рівень шумів;
висока жива стіна захищає ділянку від вітрів, зменшує кількість пилу і створює сприятливий мікроклімат навколо будинку.

Вибір висоти та найкращих рослин для живоплоту

Безумовно, вирощування красивої і функціональної огорожі – клопітке заняття, але це навряд чи можна вважати недоліком. Щороку, а іноді й кілька разів за сезон кожен кущ потрібно формувати і стригти, надаючи йому потрібну форму.

Особливо часто «ремонт» потрібен огородженням з прямою верхньою лінією, так як в цій зоні ріст пагонів найактивніший і швидко втрачається декоративність форм. Проте завжди можна підібрати рослини по своїм можливостям. Приміром, сформувати огорожу круглої або трикутної форми, використовувати рослини, що плетуться або хвойники.

Рослини для живоплоту

Вибір рослин для декоративного огородження різноманітний, але щоб простіше було вирішити цю задачу, варто відразу визначитися з призначенням і виглядом майбутнього «паркану». Він може складатися з одного або кількох ярусів, мати строгі або вільні форми, бути виключно декоративним елементом або виконувати захисну функцію.

У кожному разі висаджуються різні чагарники для живоплоту: листяні, хвойні, квітучі, з кучерявими стеблами. Всі вони мають свої особливості, про які буде розказано далі.

Листяні

Декоративні листяні огорожі виходять найоригінальнішими і невибагливими завдяки таким якостям культур, з яких вони формуються:

 • хороша адаптація до мінливого клімату;
 • відсутність високих вимог до догляду;
 • вони безболісно переносять часті обрізки;
 • у міру зростання і дорослішання утворюють багаторічні, дуже щільні живоплоти;
 • змінюють свій зовнішній вигляд в залежності від часу року, надаючи ділянці особливий шарм;
 • вічнозелений листяний паркан неймовірно свіжо виглядає взимку, коли зелені немає зовсім.

Для формування щільної листяної огорожі слід віддавати перевагу компактним чагарникам з дрібним листям і тонкими розгалуженим пагонами. До таких відносяться:

 • смородина золотиста, альпійська;
 • ягідники: аронія, ірга, бузина, калина;
 • жимолость неплодова;
 • чагарники, що утворюють щільні зарості: глід, кизильник, тернина;
 • жовта і рожева акація;
 • ряболистий дерен;
 • квітучі рослини: спірея, гортензія.

Якщо потрібен динамічний і щільний живопліт, посадіть вербу. Ця рослина знаменита тим, що легко вкорінюється в будь-яких умовах, дуже швидко розплітається і нарощує зелену масу.

В’юнкі

Ліани і в’юнкі рослини здатні втілити найсміливішу дизайнерську задумку на ділянці. Це ідеальний спосіб приховати непривабливу стіну, паркан або господарську споруду. Квітучі рослини, такі як троянди і клематиси, можна використовувати для оформлення малих архітектурних об’єктів в зоні відпочинку (альтанки, арки, веранди, балкони). Для створення огорожі підійде будь-який зростаючий чагарник, що має приріст пагонів до 1 м в рік: ожина, глід сибірський, ліани.

Вибір висоти та найкращих рослин для живоплоту

Хвойні

Вічнозелена хвойна жива огорожа – це класика поза часом. Огорожі з таких рослин завжди популярні по ряду причин, серед яких:

 • висока щільність і довговічність огорожі;
 • декоративність, зберігається незалежно від сезону;
 • повільний ріст пагонів, що рятує садівника від необхідності часто діставати ножиці для обрізки;
 • універсальність у застосуванні (однотипна посадка або комбінування з листяними культурами);
 • крім того, хвойники безболісно переносять стрижку і легко приймають потрібну форму.

Вибір висоти та найкращих рослин для живоплоту

На жаль, не всі хвойні рослини володіють достатньою зимостійкістю. Зимостійкі такі, як туя («королева» живоплотів), карликова гірська сосна, ялина, ялівець.

Вибір висоти

По висоті огорожі поділяють на три основні типи.

Вибір висоти та найкращих рослин для живоплоту

Низький

Висота такої огорожі становить не більше 50 см. Іноді його називають бордюром. Основне призначення низької огорожі – обрамлення клумб, квітників, пішохідних доріжок. Бордюри з квітів або трав’янистих культур прекрасно виглядають на тлі міксбордера, можуть доповнити будь-яку ландшафтну композицію, з ними дача набуває зовсім інший, більш доглянутий вигляд. Зробити низький бордюр можна з бруслини, самшиту, спіреї, карликового жасмину, низькорослих туй і ялівців.

Високий

Під це визначення підпадає огородження висотою не більше 1,5 м, хоча нерідко жива стіна становить кілька метрів, особливо якщо вона закриває ділянку по периметру. Щоб багаторічний «паркан» довго не втрачав своє декоративне оздоблення, доцільно висаджувати високі, але компактні дерева: кипариси, туї, ялицю, клен, жимолость.

Вибір висоти та найкращих рослин для живоплоту

Середня

Середніми по висоті вважаються огорожі від 50 см до 1,5 м. Оскільки до її краю легко дістає рука, формувати посадку можна з будь-яких рослин, у тому числі плодово-ягідних:

 • різних видів смородини, кизилу, ірги, ліщини;
 • квітучих рослин: дерен, акація, форзиція, бузок;
 • хвойників та вічнозелених листяних чагарників.

Вибираючи рослини для живоплоту, обов’язково звертайте увагу на такі критерії, як пристосованість до тіні, певних кліматичних умов, інтенсивність росту пагонів і вік. Всі культури повинні бути одного віку і пред’являти однакові вимоги – тільки в цьому випадку вам вдасться досягти бажаного результату, і отримати естетичне задоволення від роботи.

Залишити коментар

Ваша адреса електронної пошти не буде опублікована