Корисні поради дачникам та городникам

Розмітка фундаменту своїми руками

Будь-який будівельний процес починається з розмітки фундаменту. Багато посібників вказують, що дані роботи вимагають підвищеної точності, присвячуючи питанню значний час.

Фактично ж не варто цілий день виводити за допомогою кілочків і мотузок ідеально рівний прямокутник або іншу форму фундаменту. Адже, коли почнеться риття траншеї під фундамент або установка опалубки, все одно розмітка зіб’ється.

Правила розмітки фундаменту

Професійні будівельники до розмітки фундаменту відносяться менш відповідально, ніж до вибудовування його загальної схеми. Вирівнюванням ж вони займаються на більш пізніх стадіях, особливо на етапі установки під фундамент опалубки.

Дотримання деяких правил з початкової геометрії дозволить розмітити фундамент без всяких труднощів:

  • будь-які дві точки можна з’єднати прямою лінією;
  • правильний прямокутник має рівні діагоналі;
  • у прямокутному трикутнику працює правило «3-4-5»: при сторонах трикутника кратних 3 і 4 частин його діагональ буде кратна 5 частин.

Варіанти розмітки фундаменту

Один із способів заснований на побудові «золотого» трикутника за правилом «3-4-5». Чим більше розміри фундаменту, тим точніше буде проведена розмітка. У цьому способі лінії майбутніх стін натягуються паралельно катетам створюваного трикутника.

Розмітка фундаменту своїми руками

Для початку слід визначитися з базовим кутом, який позначається кілочком довжиною 1.1-1.3 метра. Від цього кута задається напрямок однієї зі стін, рекомендують найдовшу. По обраному напрямку відміряється 4 рівні частини, неважливо в яких одиницях, і встановлюється другий кілочок. Натягнувши між ними шнурок, отримуємо першу сторону трикутника.

Після цього беруться 2 мотузки, на яких відзначаються 3 і 5 рівних частин, відповідних одиницям першої сторони трикутника. До першого кілочка прив’язується більш короткий шнурок, до другого – більш довгий. Звівши точки, відповідні довжині в 3 і 5 частин, і встановивши там третій кілочок, отримуємо прямокутний трикутник, в якому дві вибрані стіни строго перпендикулярні.

Розмітка фундаменту своїми руками

По обраних стінам відміряємо потрібну довжину стіни, встановлюючи в цих місцях чергові кілочки, що позначають ще 2 кута. Дві стіни виведені. Відмірявши від встановлених кутів відстань ще двох стін, вийде точка для четвертого кута. Перевірити розмітку можна звіривши довжину діагоналей отриманого прямокутника, які повинні збігатися. Допускається незначна розбіжність не більше 10 мм.

Натягнувши по периметру шнурок або волосінь, виходить зовнішній край майбутнього фундаменту. При наявності внутрішніх перемичок їх відміряють від встановлених кутів і позначають штирями. Внутрішній край фундаменту відміряється від зовнішнього краю на плановану ширину.

Після розмітки обох країв фундаменту необхідно видалити всі непотрібні кілочки. Уздовж натягнутих Лісок укладається дошка з рівним краєм, по якій надрізається грунт, позначаючи контури для риття траншей.

Використання на кутах довгих кілочків дозволить їм не падати під час видалення грунту.

Розмітка фундаменту своїми руками

Іншим способом розмітки є спосіб розрахунку від зворотного. Для початку вираховується периметр фундаменту, його діагоналі, за якими створюється невелике плетіння з мотузок. Визначається базовий кут майбутньої будови, в якому вбивається перший кілочок. Від нього натягується довга стіна, що фіксується другим кілочком.

За допомогою третього кілочка натягується створене плетіння з мотузок, в якому не повинно бути провисань. Аналогічним чином знаходиться місце для четвертого кута. Звіривши діагоналі, можна вивести внутрішній контур фундаменту. Обрізка та видалення грунту здійснюється способом, аналогічним першому варіанту розмітки фундаменту.

Третім способом зазвичай користуються при необхідності найбільш точної розмітки фундаменту, що вимагає облаштування повноцінної розноски. У цьому варіанті буде необхідне креслення фундаменту з усіма розмірами, діагоналями і відмітками кутів внутрішніми і зовнішніми.

Розмітка фундаменту своїми руками

Для проведення розмітки за цим способом рекомендують використовувати волосінь, саморобну конструкцію з дощок і дерев’яних брусків, кілька кілочків. З дощок і брусків споруджуються спеціальні лавочки, кількість яких може становити 2-3 десятка штук.

Етапи розмітки фундаменту

Безпосередня розмітка фундаменту своїми руками даними способом складається з двох етапів. На першому етапі фіксується перша обноска, а на другому – друга, яку вирівнюють рівня горизонту. Визначається базовий кут біля великого трикутника, від якого проводиться довга стіна з установкою кілочка і визначенням другого кута.

Третій кут визначається двома мотузками, рівними по довжині ширині фундаменту і його діагоналі, за аналогією з першим способом. Звіривши всі розміри, підганяємо їх під креслення зміщенням встановлених кілочків. Четвертий кут також визначається за аналогією з першим способом. Перший етап завершено.

Розмітка фундаменту своїми руками

Потім встановлюються підготовлені лавочки на невеликій до півтора метрів відстані від створеного контуру. За даними лавочок натягується другий контур паралельно першому. За натягнутим контурам і за допомогою лавочок створюється обноска внутрішньої сторони фундаменту на необхідній відстані. Видаливши первісну обноску, будівельники отримують розмічений фундамент.

Після проведення розмітки фундаменту можна приступати до риття траншеї. Створений контур дозволить контролювати зняття грунту по горизонталі. За рахунок встановлених лавочок можна прибрати встановлений контур на час риття траншеї і заново відновити його.

Який би спосіб розмітки не вибирали будівельники, вони використовують професійний вимірювальний інструмент для проведення звірки всіх розмірів і рівнів. Коштує він недорого, зате дозволяє більш точно здійснити розмітку фундаменту. Так, і при проведенні інших будівельних робіт цей інструмент ніколи не буде зайвим.

Залишити коментар

Ваша адреса електронної пошти не буде опублікована