Корисні поради дачникам та городникам

З чого почати бджільництво: для новачків та любителів

Бджільництво – це хобі, яке приносить задоволення і цілющий мед, який при бажанні можна продавати, але все це пов’язане з деякими ризиками і небезпеками. До останніх відноситься той факт, що власник вулика може не сподобатися своїм крилатим трудівникам, і вони відплатять жалами. Цим заняттям не варто займатися непідготовленим.

Такий рід діяльності вимагає багато роботи і матеріальних вкладень. Привівши до себе бджолину сім’ю треба намагатися відповідно доглядати за нею, щоб не залишитися без її трудових запасів. У цьому допоможуть секрети досвідчених бджолярів і їх досвід починання.

Як стати хорошим пасічником з самого початку?

Таке заняття потребує спеціальних знань, тому варто перед купівлею бджіл спочатку дізнатися про їх життя, вивчити, як вони живуть, зрозуміти їх діяльність, чим їх годувати і хто входить до складу їх сімей. Важливим чинником виступає облаштування житла, слід розібратися, що і для чого їм треба.

Після того як все вивчено і точно вирішено займатися бджільництвом, спочатку треба купити вулики.

В них бджоли будуть жити, приносити туди нектар. Існує кілька різновидів вуликів, але найпоширенішими є два види:

«Лежак». Являє собою двадцяти рамковий корпус. Він зручний для новачків, його використовують ті, кому не треба вивозити бджіл у поля на період медозбору. Їх не треба переміщати і це полегшує роботу бджоляра. Єдине, що доведеться це в період медоносу переставляти «медові магазини».

«Рут». Багатокорпусний вулик, який може вміщати від одного до чотирьох корпусів. Ця кількість залежить від чисельності бджолиних сімей і пори року. З часом багато переходять саме на цей вид вуликів. Його добре брати на виїзні роботи, а також практичний у домашніх умовах. Такий вулик являє собою конструктор, який при необхідності можна перебудовувати. Але для новачків він теж підходить.

Після покупки вуликів треба закупити лежаки, можна зупинити свій вибір на українських або дадановских.

Потім треба вирішити наступні завдання:

 • де встановити вулики;
 • перевірити кормову базу в радіусі трьох кілометрів;
 • передбачити, як бджолині сім’ї будуть зимувати.

Вулики розставляються в шаховому порядку. Під один вулик треба передбачити приблизно 1,5 м2 площі. В таких умовах бджолам буде досить місця та їх власникові також буде де ходити. Вулики встановлюють на спеціальні підставки, її висота складає від 15 до 30 см. Слід вибирати міцну опору, так як в період медоносу вона буде зазнавати значне навантаження. У продажу є готові підставки, а можна зробити самостійно, але тільки необхідно перевірити їх розташування по рівню.

На відео-бджільництво для початківців з нуля, ази бджільництва:

Вибране місце під пасіку найкраще обгородити парканом, висота якого не менше 2 метрів, щоб бджоли не вилітали за межі свого простору і не турбували сусідів. Також така огорожа буде захищати вулики від вітру.

Спочатку необхідно упевнитися, що поблизу для бджіл є кормова база. Присутні поля з медоносними рослинами. Вони будуть забезпечувати бджолині сім’ї необхідним нектаром і пилком. Важливим чинником при виборі місця під пасіку є екологічна обстановка місцевості. Якщо поблизу є забруднюючі середовище підприємства, результати діяльності яких, можуть бути небезпечні для бджіл, то слід пошукати місце для пасіки подалі від них.

Перед покупкою бджіл необхідно запастися відповідної одягом та інвентарем. Для бджоляра особливо важливі наступні інструменти:

 • пасічна стамеска;
 • щітка;
 • маска і ніж бджоляра;
 • гребінець для навощування;
 • димар, призначений для бджільництва;
 • рамки для бджіл і вощина до них;
 • переносний ящик для бджіл;
 • медогонка, що складається з 4-х рам, виконаних з нержавіючої сталі.

На відео з чого почати бджільництво:

Після проведення підготовчих робіт і закупівлі інвентаря можна купувати самих бджіл. Найкращим часом для цього вважається початок травня, коли бджоли після зимівлі вже вилітали з вуликів. Купувати їх бажано у знайомих бджолярів, але якщо таких немає, то можна скористатися послугами інтернету, і пошукати відповідного там.

Вдалим придбанням стане купівля всієї бджолиної сім’ї, яка буде готова в повному складі брати участь у зборі квіткового врожаю. Одна така сім’я може приносити 50 літрів меду.

Секрети

Без дотримання цих нюансів не можна плідно займатися розведенням бджіл і збором меду. Необхідно дотримуватися цих постулатів:

Для любителів стільників, їх якість підвищиться, якщо рамки з вощиною встановити між їх аналогами з відкритим розплодом.

На зимівлю вулики краще спускати в просторий підвал, але якщо його немає, то їх можна залишати прямо на вулиці. Бджоли нормально переносять мороз, але бояться протягів, через це при зимівлі будь-яких конструкцій вуликів їх треба ретельно утеплювати, виключаючи наявність щілин. У сніжних районах конструкція бджолиних будиночків може бути без спеціального утеплювача, а в регіонах, де зима проходить практично без снігу, ним треба обов’язково оббити кожен вулик.

Зазвичай бджоли висмоктують рідку складову меду, а його закристалізовану частину залишають на дні свого житла. Щоб змусити його використовувати потрібно періодично збризкувати підлогу вуликів теплою водою.

Для підкладки треба використовувати грубу натуральну мішковину, якщо вона буде мати синтетичну нитку, бджоли можуть в ній плутатися і це приведе до їх загибелі.

Видобуток води для бджіл вимагає багато трудовитрат і часу. Тому навесні треба подбати про своє бджолине господарство і регулярно постачати його чистою водою. Для цього її слід наливати тоненькою цівкою у крайні стільники, і вона буде потроху заповнювати всі комірки. На самому початку весняного періоду в рідині потрібно розчиняти кухонну сіль. Витримуючи співвідношення — 0,8%.

Розплід бджіл залежить від різноманітності видів рослин, якщо кормова база заснована тільки на одному медоносі, то його показники значно знижуються. Пилковловлювачі на вуликах доцільно включати тільки в медоносний період, тоді летючі трудівники приносять пилок з рослин. В середньому цей прилад потрапляє лише 40 % від усієї отриманого пилку. Якщо бджоли бачать, що пилок випаровується, то намагаються заповнити недостачу і поповнити її.

Бджоли з допомогою своїх крил регулюють температуру в своєму житлі. Але в літні періоди на це потрібно багато зусиль, щоб допомогти їм треба відкрити у вуликах вентиляційні вікна і отвори.

Після покупки і облаштування пасіки починається пора турбот і належного догляду за бджолами. Тепер треба буде постійно відслідковувати прогноз погоди, від нього буде залежати робота крилатих трудівників. Для початку не варто купувати багато і вуликів бджіл. Досить буде обзавестися трьома родинами, а потім вже буде видно чи треба розширювати своє бджолине господарство.

Залишити коментар

Ваша адреса електронної пошти не буде опублікована